В Університеті стартував проєкт «Воєнна журналістика, як створювати матеріали на війні та про війну»

16 листопада 2023 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулося відкриття благодійного проєкту «Воєнна журналістика, як створювати матеріали на війні та про війну». Благодійний проєкт для студентів ЛНУ ім. Івана Франка, які хочуть навчитися писати про війну та її злочини, висвітлювати людські історії та розповіді військових організовує Центр соціального розвитку та громадських ініціатив спільно з ГС «Консорціум ветеранських організацій Сходу» й Інститутом висвітлення війни та миру (IWPR) IWPR Ukraine.

З вітальним словом до присутніх звернувся проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Володимир Качмар. «Кровопролитна війна, яка триває на території нашої держави не оминає жодного українця. Кожен з нас вже понад півтора роки працює в контексті повномасштабної боротьби з ворогом, що вимагає нових знань, вмінь, навичок та поглядів на ті чи інші звичні речі. Наше завдання – навчитися якомога більш якісно працювати в часі війни, аби бути надійним тилом для Збройних Сил України, а згодом – відбудувати державу після перемоги. Я вдячний кожному, хто вирішив стати учасником проєкту і навчитися писати про війну, про ті реалії, в яких живуть українці. Дякую колегам-організаторам, ну і звичайно, особлива подяка – нашим воїнам, завдяки яким ми маємо змогу продовжувати працю», – зауважив Володимир Качмар.

Голова Первинної профспілкової організації працівників Юліан Бек також привітав учасників події. «Первинна профспілкова організація завжди підтримує соціальні ініціативи, пов’язані з вибудовуванням якісної роботи в умовах непростих викликів. Одним із таких питань є воєнна журналістика і якісне комплексне висвітлення подій війни. Для того, аби фахово працювати над подачею таких новин та інших матеріалів, необхідні відповідні знання та навички, які допоможе здобути цей проєкт. Дякую організаторам заходу за таку корисну ініціативу. Переконаний, що вона буде багатоетапною і матиме своє продовження», – підкреслив Юліан Бек.

До студентів звернувся голова Профкому студентів Університету Микола Спересенко: «Дуже приємно, що Ви обрали це навчання як напрямок для додаткового розвитку. Якщо Ви хочете в майбутньому працювати у сфері журналістики, то сьогодні важливо опановувати якомога різноманітніші  навички, розвивати свою майстерність. Навчання на цьому курсі є насправді унікальною можливістю зрозуміти аспект діяльності журналіста в умовах війни. Я бажаю, аби проєкт був для Вас максимально корисним, а здобуті знання – стали цінними в контексті майбутнього професійного досвіду».

Надалі слово надали спікерці, соціологині, психологині, медіаекспертці,  воєнній журналістці Ользі Гужві, яка познайомилася зі слухачами та детально розповіла студентам про свою діяльність та про важливу роль журналіста в часі повномасштабної війни. «Насамперед дякую кожному з Вас за зацікавлення у тематиці воєнної журналістики, за Вашу позицію. Ви – наше майбутнє і я дуже хочу, аби Ви творили конструктивні речі, тому сьогодні важливо говорити не лише про війну, але й про надію. Журналіст сьогодні – це не професія, це – місія. На кожному журналістові лежить відповідальність говорити про факти і про історії пересічених людей, які не повинні стати просто статистикою. Відповідальність журналіста в умовах війни – зробити цифри людьми», – підкреслила Ольга Гужва.

Також Ольга Гужва розповіла і про можливості, які пропонує проєкт та окреслила плани подальшої роботи зі студентами. Так, програма триватиме 2 місяці, з яких перший місяць – навчання офлайн. Під час зустрічей студенти дізнаються про міжнародні стандарти роботи журналіста на лінії фронту, безпекові протоколи, засоби індивідуального захисту та Женевську конвенцію, яку ігнорують росіяни, проаналізують 73 наказ ГШ МОУ, зрозуміють, як в Україні регулюють роботу журналіста під час війни. В рамках занять учасники навчаться писати про війну та робити правильний фото- і відеоконтент, обговорять етичні моменти роботи журналіста під час військових конфліктів, зрозуміють, як ставити питання людям, які пережили травматичний досвід, як брати інтерв’ю у військових, тих хто отримав поранення або був у полоні, як писати про злочини та допомогти в документуванні злочинів.

У другий місяць навчання – у планах робота над підготовкою матеріалу самостійно або в парах чи в невеличких групах. Фінальним завданням може бути текстовий матеріал на основі інтерв’ю, лонгрид, відео чи подкаст. Наприкінці відбудеться загальна презентація матеріалів, на яку запросять журналістів-практиків. А за результатами програми найкращі матеріали опублікують на ресурсі ветеранського медіа East Media Center та у партнерських медіа.

Світлини: Ярини Пришляк Більше фото