В Університеті тривають заходи, присвячені Всесвітньому квантовому дню

25-26 квітня 2024 року у Львівському університеті триває наукова подія, присвячена Всесвітньому квантовому дню, який наукова спільнота світу відзначає 14 квітня. Адже ця дата збігається із першими округленими цифрами фундаментальної константи у квантовій фізиці – сталою Планка (4.1356677×10−15 еВ⋅с) – 4,14. Метою відзначення є залучення широкої громадськості та вчених до обговорення квантової механіки та квантових технологій. З цієї нагоди в Університеті відбувається низка лекцій, воркшопів та тренінгів, які організували науковці фізичного факультету за підтримки Віртуального українського інституту перспективних досліджень (VUIAS) та Малої академії наук України.

Під час урочистого відкриття заходу, яке відбулося у Науковій бібліотеці Університету, присутніх привітав перший проректор Університету Андрій Гукалюк. «Декілька років тому, коли ми працювали над відкриттям освітньої програми «Квантові комп’ютери та квантове програмування» у Львівському національному університеті імені Івана Франка, я мав певні хвилювання. Втім тепер, коли я бачу неабияке зацікавлення молоді у відповідних дисциплінах, а також розвиток квантового програмування у світі, все ж переконуюсь, що за освітньою програмою – хороше майбутнє. Але я вважаю, що освіта – це не лише знання, але й сформований світогляд. Знання наші студенти здобувають на лекціях, практичних і лабораторних заняттях, а світогляд формується, в тому числі, за допомогою таких заходів, як сьогодні. Дякую усім організаторам за чудову роботу, а молодим фахівцям бажаю в майбутньому задавати ритм розвитку квантових комп’ютерів і квантового програмування», – зазначив Андрій Гукалюк.

Також учасників події привітав заступник голови Львівської ОВА з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Олександр Кулепін. «Щиро дякую усім, хто причетний до організації цього заходу, а також – нашим гостям, які завітали з інших держав. Сподіваюся, що усі дискусії та цікаві обміни думками упродовж цих двох днів наштовхнуть нас на нові ідеї щодо розвитку науки та технологій, і вірю, що згодом ми будемо святкувати появу першого квантового комп’ютера в Україні. Це допоможе здійснювати більше практичних досліджень і утвердити Європу як один із головних регіонів квантового комп’ютингу», – акцентував Олександр Кулепін

До учасників заходу звернувся Президент Малої академії наук України Станіслав Довгий. «Нещодавно ми говорили, що квантові технології – це технології майбутнього, втім вони змінюють наш світ вже сьогодні. Створено перші квантові комп’ютери, квантове програмування викладають в університетах, і мені дуже приємно, що в Україні квантовій інформації навчають студентів вже з першого курсу у Львівському національному університеті імені Івана Франка. В час війни ворог руйнує нашу інфраструктуру, нищить школи, освітні заклади, академічні установи, але, попри все це, наші вчені, науковці, освітяни не здаються, не опускають рук, а навпаки, своєю активною роботою, все новими актуальними ініціативами доводять, що українці – незламна нація», – підкреслив Станіслав Довгий.

Головна координаторка VUIAS Вікторія Середа також наголосила на важливості підтримки України в час, коли держава зазнає руйнувань, спричинених російським агресором, а також побажала всім учасникам плідних дискусій та цікавих ідей.

До вітального слова також запросили керівника компанії OptecBB у Німеччині Майка Річардсона, який  розповів про перспективи застосування квантового програмування задля розвитку бізнесу, поступу державної економіки, підтримки військової галузі. Також Майк Річардсон побажав Україні невпинного розвитку у сфері науки та мирного й успішного майбутнього.

Привітали юних дослідників випускник фізичного факультету Львівського університету, підприємець та депутат Львівської міської ради Олекса Возняк, директор Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка Олександр Седляр, наголосивши на важливості розвитку квантової науки у Львові та побажавши учасникам події конструктивних дискусій та успішної реалізації усіх наукових задумів.

Надалі захід продовжився лекціями від запрошених спікерів. Так,  професор Інституту теоретичної фізики Ягеллонського університету Кароль Жичковський продемонстрував презентацію про знайомство з квантовою інформацією, завідувач кафедри теоретичної фізики імені професора Івана Вакарчука Львівського університету, професор Володимир Ткачук прочитав лекцію «Кубіти та Всесвіт», провідний науковий співробітник Інституту теоретичної фізики ім. Боголюбова Андрій Семенов торкнувся питання присвоєння Нобелівської премії з фізики у 2022 році, а професор Гданського університету, представник Міжнародного центру теорії квантових технологій Павел Гродецький виступив з доповіддю «Необмежена квантова перевага. Новий екземпляр із малою кількістю входів».

Також у перший день заходу дослідниця з Інституту фізики Університету Зеленої Гури у Польщі Сільвія Кондей продемонструвала наукову презентацію про квантові хвилеводи, науковець із Лодзького технологічного університету в Польщі Кшиштоф Поморскі описав квантову заплутаність і декогеренцію в системі електростатично взаємодіючих напівпровідникових кубітів Ванье, а професорка кафедри теоретичної фізики Львівського університету Христина Гнатенко окреслила практичне використання квантових комп’ютерів та розповіла про квантову музику.

Другий день форуму, присвяченому Всесвітньому квантовому дню, продовжився вже у головному корпусі Львівського університету, де усіх присутніх привітав директор департаменту освіти і науки Львівської ОВА. «Приємно, що ця конференція вперше відбувається саме у Львівському університеті. Зважаючи на перспективність розвитку квантового програмування, я сподіваюся, що таке відзначення Всесвітнього квантового дня стане традиційним. Вивчення квантових комп’ютерів справді є цікавим для нашої молоді, а також сприяє налагодженню тісних партнерських стосунків з науково-освітніми установами світу, які займаються провідними дослідженнями у сфері фізики», – зазначив Олег Паска.

У цей день учасників заходу чекають популярні лекції з квантової інформації та квантового програмування, воркшоп з квантової інформації, а також панельна дискусія, присвячена обговоренню отриманих результатів у галузі квантової інформації та їхнього застосування.

До того ж в рамках події присутні обговорять досягнення першої в Україні бакалаврської освітньої програми «Квантові комп’ютери та квантове програмування» у Львівському національному університеті імені Івана Франка.

Світлини: Ярини Пришляк та Олега Вівчарика Більше фото