В Університеті відбулась презентація книги «Україна Incognita»

16 вересня 2022 року Львівський національний університет імені Івана Франка відвідала головна редакторка газети «День» Лариса Івшина. Під час візиту Лариса Івшина поспілкувалася з Ректором Університету, членом-кореспондентом НАН України, професором Володимиром Мельником. Також в рамках презентації ювілейного перевидання книги «Україна Incognita» відбулася зустріч «Історія – проєкт майбутнього», упродовж якої Лариса Івшина поспілкувалася з університетською спільнотою.

Розпочинаючи зустріч, усіх присутніх привітав проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку ЛНУ ім. Івана Франка Володимир Качмар. Він зауважив, що «проєкт «Україна Incognita» – унікальний, особливо у той час, в якому ми зараз живемо. Історія, відображена в цій книзі, здавалось би, написана сьогодні, хоча в ній зібрані відомості ще зі зламу тисячоліття, з 1997-2002 років».

Модераторка презентації, доцентка кафедри зарубiжної преси та інформації факультету журналістики ЛНУ ім. Івана Франка Ольга Квасниця також наголосила на важливості та актуальності проєкту в реаліях сьогодення. «Кожен для себе Україну відкриває по-своєму. Але водночас вона залишається невідомою не лише для світу, а й для нас самих. У цьому контексті ми мусимо відповісти собі на питання хто ми і куди йдемо. Щоб знати, куди йти, маємо опертися на історію, але історію правдиву, щоб прийняти на себе всю повноту відповідальності за те, хто ми і ким ми були, починаючи ще з часів Київської Русі, а також щоб повернути собі справжнє, автентичне ім’я Україна-Русь. Бо власне це ім’я, цей ідентифікаційний паспорт, у нас було вкрадено. І сьогодні війна ведеться не лише за майбутнє, війна продовжує вестися за минуле», – підкреслила Ольга Квасниця.

Коротко охарактеризувавши структуру та зміст книги, Ольга Юріївна додала, що проєкт «Україна Incognita» був створений з метою «перенавчити суспільство», розповісти йому правдиву історію України, адже хоч у XXI столітті ми оперуємо новітніми технологіями, та все ж досі залишаємося невідомими для світу.

Відома журналістка, громадсько-культурна діячка, письменниця, головна редакторка газети «День» Лариса Івшина поділилася спогадами про те, як 20 років тому зародилася ідея створення проєкту «Україна Incognita». «Коли я вперше заговорила про те, що нам потрібно перенавчати суспільство, це, звісно, було сказано для більш камерної аудиторії і до цього менше дослухалися. Тим паче, в той час у нас ще не була вибудована система пріоритетів, ціннісна система координат. Тоді, після 1999 року, прийшло чітке розуміння, що треба займатися суспільством, щоб усе-таки зміцнити нашу ідентичність», – розповіла вона і додала, що поступово діяльність давала свої плоди. «Наша праця призвела, зокрема, до того, що прихильників саме такого шляху поступу Української Держави, який було окреслено в книзі, ставало все більше. Ми бачили наперед певні явища, які згодом ставали тенденціями, і тоді стало зрозуміло, що нам усім потрібно готуватися», – зазначила Лариса Івшина.

Уже після 2014 року, як розповіла Лариса Олексіївна, хлопці, які приходили з фронту, висловлювали бажання прочитати працю «Україна Incognita»: «Це було нове покоління, готове зі зброєю захищати свою державу на передовій і водночас паралельно озброїтися й інтелектуально. Часто кажуть, що треба вчитися плавати до шторму, а не під час, але буває так, що ці процеси співпадають, хвилі накладаються, як і в цьому випадку».

Розповідаючи про проєкт «Україна Incognita», Лариса Івшина пояснила, чому він став знаковим для нашого суспільства і, хоч за 20 років відбулося чимало змін, не втрачає своєї актуальності дотепер. «Зараз особливо важливо виробити для себе чіткий орієнтир серед моря інформації. Історичної інформації сьогодні в рази більше, ніж було 20 років тому, коли виходила «Україна Інкогніта». Тоді ми опрацювали всі важливі теми: і питання ідентичності, спадкоємності, і тему голодомору та геноциду. Деякі імена були вперше згадані саме в цій праці й згодом стали знаковими для нашої історії», – зазначила редакторка.

Повертаючись до сьогодення, Лариса Олексіївна наголосила, як важливо зараз плекати свою правдиву історію й доносити її світові, шукаючи в ній відповіді, які дадуть змогу рухатися вперед. «Зараз наша еліта відновлюється, аристократизм відроджується, і тепер треба думати, якими ми будемо після збройної перемоги. Адже не можна все покладати на наших захисників. Потрібно підвищувати свою історичну обізнаність і вміти правильно нею скористатися. Країна, яку знають і люблять, є потужним магнітом. Вона тримає під своїм впливом не лише своїх громадян, але й показує іншим, які хочуть приїздити, свою чарівну силу», – зауважила Лариса Івшина.

Надалі подія продовжилася у форматі дискусії, до якої мали змогу долучитися усі учасники презентації. Так, науковці Львівського університету, дослідники філології, журналістики, історії, а також зацікавлені студенти спілкувалися  із головною редакторкою газети «День» Ларисою Івшиною, обговорюючи як книгу «Україна Incognita», так і актуальні питання сьогодення.

Зокрема, в ході дискусії торкнулися теми викладання історії для студентів-медійників, актуалізували дискусію щодо вивчення творчості російських письменників, обговорювали праці відомих дослідників давнини, а також дійшли до висновку, що історія – це не лише вивчення дат, але й правильне розуміння ідей, закономірностей і процесів, які формують наше майбутнє.

Світлини: Юлії Гриценко та Ярини Пришляк Більше фото