Львівський університет – національний координатор проекту MOVEx: Development of the Model and Common Information Space of Virtual Exchange Programs of Erasmus+ Programme/Розробка моделі та спільного інформаційного простору програм віртуального обміну

Зважаючи на ситуацію у світі, чимало подій та заходів сьогодні ми відвідуємо лише в онлайн-режимі. Це не тільки економить час, підвищує нашу безпеку, а також дозволяє не втрачати можливості вчитися і розвиватися. Ще актуальнішим для нашої країни та освіти такий формат стає у часі повномасштабної війни, коли багато академічних активностей фактично заблоковані широкомасштабною російською агресією. Поряд з тим, за останні більш ніж два роки не залишилося жодного сумніву, що для закладів вищої освіти сьогодні немає альтернатив розвитку нових найсучасніших методів та технологій комунікації, цифровізації освітнього простору. 

Відзначимо, що у технологічному сенсі спільнотою Львівського університету за останній час зроблено чимало, проте залишаються ще завдання, які потребують вирішення. Серед них питання академічної мобільності. Чи можлива вона узагалі у часи війни? А якщо так, то у якому форматі? Що може стати її альтернативою у цифровому світі? Як до цього підготуватися? Чи існують методики організації віртуальної мобільності? Відповіді на ці запитання має дати проєкт ініційований Центром маркетингу та розвитку Львівського національного університету імені Івана Франка MOVEx (Development of the Model and Common Information Space of Virtual Exchange Programs), спрямований на організацію ефективної професійної та міжкультурної взаємодії, обмін досвідом, створення умов для розвитку навичок співпраці і спілкування молодих людей та розширення доступу до міжнародного навчання для кожного студента, незалежно від обставин життя, походження чи здібностей.

Проректор з науково-педагогічної роботи та інформатизації Віталій Кухарський відзначає, що перед проєктом стоїть чимало завдань не тільки технологічного характеру, але й психологічного, методологічного, компетентнісного, а саме: знизити підвищену тривожність та невпевненість щодо власних знань, пришвидшити адаптаційний період, розвинути навички спілкування та співпраці, які зараз дуже актуальні. Також ініціатива передбачає контроль за якістю отриманих результатів, які повинні вимірюватися шляхом постійного та планового оцінювання.

Особливо важливо, що в рамках реалізації проєкту в університетах-партнерах запрацюють консультаційні центри, які забезпечуватимуть усіх студентів організаційною та інформаційною підтримкою:

  • консультування студентів, які бажають брати участь у програмах академічної мобільності (як віртуального обміну, так і звичної мобільності); ведення переговорів та листування з фізичними та юридичними особами щодо спільних освітніх програм, програм «подвійних дипломів»; підтримка студентів-вступників; моніторинг задоволеності студентів, залучених до програм віртуального обміну; накопичення інформації про кар’єру випускників після закінчення навчання тощо.
  • психологічний супровід: розробка та проведення тренінгів «Успішна адаптація в чужому культурному середовищі», спрямованих на знайомство студентів між собою, зниження стресу, підвищення самооцінки; розвиток комунікації, побудова дружніх стосунків між студентами різних культур, налагодження діалогу культур, проведення круглих столів для обговорення питань толерантності; корекція внутрішньогрупових стосунків; формування толерантного ставлення до інших етнічних груп під час навчальної та професійної діяльності.

Координатором проєкту є Вроцлавська політехніка, а національним координатором ЛНУ ім. І. Франка, що  продовжує та розширює гарну традицію комунікації та співробітництва наукових шкіл Вроцлава та Львова. У консорціум проекту входять університети Польщі, України, Греції, Естонії, Грузії, є багато нових організацій-партнерів. Така широка географія проєкту сприяє розширенню академічних зв’язків та організації нової міжнародної співпраці нашого Університету. Загалом тривалість ініціативи становить 3 роки, а її бюджет – 478 тис. євро. 

Віримо, що усі завдання, які стоять перед проєктом, будуть успішно реалізовані, а студенти у непрості для нашої країни часи матимуть змогу реалізовувати академічну мобільність у всіх формах для здобуття нового й цікавого досвіду в обраній сфері.