В Університеті відбулася конференція «Криза сучасної системи міжнародної безпеки: українська формула миру»

21 квітня 2023 року на факультеті міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася V Міжнародна наукова конференція «Криза сучасної системи міжнародної безпеки: українська формула миру». Організували захід ЛНУ ім. Івана Франка, Центр міжнародної безпеки та партнерства, Ягеллонський університет у Кракові, Державна академія прикладних наук в Перемишлі, Інститут національної та міжнародної безпеки (Сербія), Центр інформації та документації НАТО.

Участь в міжнародній конференції взяли науковці та викладачі закладів вищої освіти і науково-дослідних установ, працівники органів державного управління та місцевого самоврядування України та інших держав, молоді науковці, аспіранти та студенти, які активно займаються науковими дослідженнями у сфері політичних, економічних, правничих, соціологічних та історичних наук. З огляду на запроваджений воєнний стан в Україні,конференція відбувалася в комбінованому режимі з використанням платформи Microsoft Teams.Модерував конференцію завідувач кафедри міжнародних комунікацій та цифрової дипломатіїРоман Вовк.

З вітальним словом до присутніх звернувся Ректор Львівського університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник.«Щиро вітаю усіх гостей нашого Університету, учасників вже традиційної міжнародної конференції, які зібралися, аби обговорити надважливі питання, пов’язані з кризовим періодом розвитку міжнародних відносин і можливістю методами дипломатії і права вирішувати проблеми, які виникли у зв’язку з агресією росії проти України. Ми щиро дякуємо нашим колегам з Польщі, які вже стали для нас добрими партнерами у багатьох сферах, а також високо цінуємо позицію присутніх тут колег із Сербії, які висловлюють однозначну підтримку нашої держави у складний період війни. Мені приємно розуміти, що академічне середовище іноземних держав об’єктивно оцінює проблеми, які сьогодні створює агресор, і розуміє важливість співпраці задля встановлення миру на світовій арені», – акцентував Володимир Мельник.

Привітав учасників конференції проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Львівського університету Сергій Різник.«Тематика цьогорічної конференції є надзвичайно актуальною, адже вона пов’язана із загальноукраїнською стратегією, що націлена на перемогу нашої держави. Українська формула миру – це не лише внутрішня ідея, вона відображає європейські, людські цінності. Сьогоднішній захід є справді на часі, адже поки триває боротьба з агресором, кожен з нас має працювати на геополітичному, науковому фронті для того, аби наближати нашу перемогу», зауважив Сергій Різник

До присутніх звернулася директорка Центру інформації та документації НАТО в Україні ВінетаКляйне зазначивши, що Центр інформації та документації НАТО в Україні та Львівський національний університет імені Івана Франка вже не один рік активно та плідно співпрацюють за багатьма важливими напрямками. «НАТО має багато причин поважати методи, якими Україна веде свою боротьбу з росією. Також варто розуміти, що вторгнення росії на територію Україну порушило спокій у всій Європі, тому НАТО продовжить робитивсе можливе для того, аби допомогти Україні встановити мир. Україна бореться за свою незалежність, але водночас це боротьба за цінності, які є фундаментальними також і для НАТО. Ми не знаємо, коли точно завершиться війна, але розуміємо, що росію необхідно зупинити», – підкреслила Вінета Кляйне.

Декан факультету міжнародних відносин і політичних студій Ягеллонського університету в Кракові Павел Лайдлер також привітав учасників конференції і висловив вдячність академічній спільноті Львівського університету за тісну і якісну співпрацю, яка триває за багатьма напрямками, а особливо плідною є у науковій сфері. Також ПавелЛайдлер наголосив, що його університет активно допомагав Україні ще з початку повномасштабного вторгнення росії та висловив переконання, що подальше партнерство є надзвичайно важливими і матиме добрі результати.

Керівник Представництва Міністерства закордонних справ України у місті Львові Андрій Грушко підкреслив, що за останній рік Львів став другою столицею України в контексті розвитку міжнародних відносин. «Я дуже радий бути сьогодні на такій актуальній конференції, де обговорюватимуть найважливіші питання для нашої держави на сьогодні. Переконаний, що за тісної співпраці представників наукової сфери, дипломатії та Уряду, Україна посяде належне місце у системі міжнародної безпеки. Зичу успішної роботи усім учасникам заходу», – додав Андрій Грушко.

Директор Інституту політичних наук і міжнародних відносин Ягеллонського університету Адріан Тишкевіч також подякував колегам зі Львова за традиційне запрошення на цікавий міжнародний науковий форум і висловив певність, що спільна праця, яку здійснюють академічні інституції України та Польщі, зокрема ЛНУ ім. Івана Франка та Ягеллонський університет мають вагоме значення для розвитку обох держав.

Надалі директору Інституту національної та міжнародної безпеки (Сербія), професор ДаркоТріфуновіч зазначив, що на превеликий жаль, Україні довелося стати місцем боротьби світла і темряви, добра і зла. Також він розповів присутнім про діяльність Інституту національної та міжнародної безпеки, однією із цілей якого є донесення спільноті Сербії правди про російську агресію в Україні. «Це перша конференція в Україні, до організації якої долучився наш Інститут, але точно не остання. У наших держав є багато спільних культурних мостів, що дає всі підставити для доброї співпраці у різних сферах», – зазначив ДаркоТріфуновіч.

Підсумовуючи виступи колег, декан факультету міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка Маркіян Мальський, зауважив, що конференція «Криза сучасної системи міжнародної безпеки» є вже традиційним науковим заходом на факультеті міжнародних відносин і завжди присвяченанайактуальнішим ідеям та проблемам. «Сьогодні ми обговорюємо тему, яка є нашим українським внеском у світову політику і формування нового світового ладу. Україна щоденно демонструє світу, як можна протистояти «другій армії світу», і спостерігає за тим, що чимало міжнародних інституцій, створених після Другої світової війни, зі своїми статичними механізмами та довгими протокольними процедурами не здатні швидко реагувати на те, що відбувається у світі, тому Україна вимушена висунути свій план, свою формулу миру, яку ми будемо обговорювати», підкреслив Маркіян Мальський і висловив вдячність всім організаторам конференції.

Варто зазначити, що під час відкриття  конференції на знак визнання спільних інтересів і як вираження бажання розширити та зміцнити партнерство, факультет міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка й Інститут національної та міжнародної безпеки підписали Угоду про співпрацю. Принагідно колеги із Сербії вручили відзнаки Ректору Володимиру Мельнику, декану факультету міжнародних відносин Маркіяну Мальському тазавідувачу кафедри міжнародних комунікацій та цифрової дипломатії Роману Вовку, натомість Володимир Петрович засвідчив вдячність іноземним партнерам за вагомий внесок у розвиток академічної співпраці у сфері міжнародної безпеки.

Опісля вітальних слів розпочалося пленарне засідання конференції, під час якого директорка Центру інформації та документації НАТО ВінетаКляйне виголосила доповідь «НАТО та євроатлантична безпека», директор Інституту політології та міжнародних відносин Ягеллонськогоуніверситету, професор Адріан Тишкевічпроаналізував пропозиції Володимира Зеленського та Сі Цзіньпіна, зважуючи, чи стануть вони шансом на справедливий мир чи лише спектром довготривалої кризи. Також в ході обговорень директор Інституту національної та міжнародної безпеки професор Дарко Трифуновіч виступив із доповіддю «Гібридна війна Росії проти Сербії з наслідками для Південно-Східної Європи», а завідувач кафедри міжнародних комунікацій та цифрової дипломатії Львівського національного університету імені Івана ФранкаРоман Вовк пояснив значення української формули миру як шляху до зміцнення національної стійкості України.

Надалі робота конференції продовжилася у секціях, де учасники мали змогу обговорити власні ідеї, думки та напрацювання, що стосуються теоретичних засад міжнародних відносин та системи безпеки та прикладних аспектів міжнародного співробітництва у сфері безпеки. Так, під час плідних дискусій та активної роботи в рамках заходу учасники торкнулися низки важливих тем, серед яких регіональна безпека в нових геополітичних концепціях, теоретичні основи міжнародних відносин і системи безпеки, проблеми міжнародної безпеки в регіоні Центрально-Східної Європи,регіональна безпека: міжнародно-правові аспекти,міжнародні відносини в умовах кризи: соціально-економічні аспекти, цифрова дипломатія в умовах трансформації системи міжнародних відносин.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото