В Університеті відбулися публічні дискусії в рамках Конгресу ПЕН

22 вересня 2017 року в рамках 83-го Міжнародного конгресу ПЕН в Актовій залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулися дві публічні дискусії – «Обстоювання правди в часи пропаганди» та «Пам’ять і літературна уява як протидія злу».

Під час обох заходів провідні літератори світу, поети та історики,  а також гості мали нагоду обговорити найважливіші аспекти сучасної гуманітарної сфери, яка упродовж останніх років практично в усьому світі перебуває під негативним впливом пропаганди, брехні та маніпуляцій.

У першій дискусії із доповідями виступили президентка Міжнародного PEN, письменниця Дженніфер Клемент (Мексика), всесвітньо відомий письменник, сценарист та поет Пол Остер (США), журналіст Девід Патрікаракос (Велика Британія) і державний секретар Міністерства інформаційної політики України Артем Біденко. Модераторкою дискусії була Мергі Орфорд (Південна Африка).

Під час відвертої розмови про найважливіші виклики, перед якими постав сучасний світ, учасники акцентували увагу на необхідності консолідованої позиції провідних інтелектуалів задля збереження миру і моральних орієнтирів у світі. Пол Остер, зокрема, наголосив, що сьогодні потрібно шукати «більш переконливих аргументів», які б могли нівелювати величезний масив пропагандистської інформації, спрямованої на дезорієнтацію людей.

Для унаочнення негативного впливу пропаганди і маніпулятивних технологій учасники дискусії навели приклади російської інформаційної війни проти України, ситуацію у Сполучених Штатах Америки, пов’язану із президентством Дональда Трампа, численні порушення свободи слова у Мексиці та інше.

У дискусії «Пам’ять і літературна уява як протидія злу» взяли участь поет Адам Загаєвський (Польща), письменниця Мадлен Тьєн (Канада), правозахисник і письменник Ларі Сімс (США) та історик Ярослав Грицак (Україна). Модераторкою зустрічі була  Катерина Смаглій (Україна). Основним лейтмотивом виступів став зв’язок між пам’яттю та літературою.

Пам’ять – це один із найпотужніших ресурсів письменника, а літературна уява – один з основних інструментів. І те, і те – дуже людські, а отже крихкі елементи. Спогади можуть приглушитися, ба навіть стертися, але сучасний світ чітко усвідомив ще один феномен спогадів – їх можна вигадати. Про те, як літературу використовувати для добра і протидії злу намагався розповісти кожен учасник зустрічі.

Нагадаємо, 83-ій Міжнародний Конгрес ПЕН розпочав роботу 18 вересня 2017 року.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото