В Університеті відбувся благодійний різдвяний майстер-клас з виготовлення дідухів-тризубів

16 січня 2023 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбувся різдвяний майстер-клас з виготовлення дідухів-тризубів. Проводив його відомий український майстер соломоплетіння Володимир Мишолівський у рамках культурно-гуманітарної ініціативи «Різдвяний десант на Херсонщину». Серед співорганізаторів та учасників заходу – представники Пресцентру ЛНУ ім. Івана Франка, Музею історії ЛНУ ім. Івана Франка, Студентського уряду Університету, Центру інформаційних досліджень та ресурсних послуг «Меридіан», Української мережевої платформи незалежних експертів «Клен» та всі охочі.

«Наш майстер-клас з виготовлення дідухів-тризубів відбувається в рамках акції «Різдвяний десант на Херсонщину». Мета акції – підтримати жителів Херсонщини та наших українських воїнів у період новорічних свят. Ми хочемо подарувати частинку шани, поваги, нашої любові всім мешканцям Херсонщини і нашим воїнам, які безстрашно воюють із росіянами, визволяючи Український Південь», – розповів на початку заходу модератор події, провідний фахівець Пресцентру Олександр Лавринович. Він додав: «Сьогодні ми не просто виготовляємо і вчимося виготовляти дідухи. Згодом ми їх передамо нашим славним, мужнім, непереможним українським воїнам на південь України, для того щоб вони ще активніше визволяли нашу Херсонщину від рашистів».

Про важливе значення та глибокий символізм дідуха розповіла доцентка кафедри теорії та історії культури філософського факультету, кандидатка філософських наук ЛНУ ім. Івана Франка Оксана Дарморіз: «Дідух – це дуже важливий символ, пов’язаний з різдвяними святами. До його створення готувалися ще навіть з літа, тому що перший сніп нового врожаю відкладали саме на дідух… Це був символ добробуту, благополуччя і того, що весь рік повинен минути під доброю зіркою». Також науковця розповіла, що дідух є ще дохристиянським символом, і його створення має дуже тривалу традицію, яка поєднує нас з нашими предками. «І це дуже добре, що ми зараз теж маємо змогу в своїх оселях, окрім інших символів, зберігати також такі дуже давні символи, бо вони наповнені величезним змістом», – зазначила Оксана Дарморіз.

Після короткого екскурсу в історичне, культурне та національне значення дідуха Володимир Мишолівський розповів про методику виготовлення дідухів-тризубів. І вже через кілька хвилин за невеликим круглим столом, під супровід українських колядок та інших народних пісень учасники майстер-класу розпочали створювати справжнє диво. Для виготовлення дідухів не потрібен був попередній досвід. Адже трепетна любов до кожного колоска, яка глибоко закладена у свідомості кожного українця та українки, дозволила учасникам відчути себе впевнено у створенні давнього українського символу.

Для виготовлення дідухів-тризубів Володимир Мишолівський приніс для учасників китиці пшениці, льону, вівса та жита, які самостійно заготовляв ще з літа. А щоб додати патріотичного духу та ще більшого символізму, снопи обв’язували синьо-жовтими стрічками.

Окрім дідухів-тризубів, для військових, волонтерів і жителів Херсонщини організатори акції також підготували солодощі і книжкові дарунки, а студенти Університету виготовили окопні свічки. Олександр Лавринович зазначив: «Зараз там люди потребують нашої підтримки, і тому ми маємо бути згуртованими. Ми це все розуміємо і долучаємось доброю думкою, молитвою, частинкою нашої душевної радості від різдвяних свят і новорічних свят».

Після створення дідухів-тризубів учасники обмінялись враженнями та словами вдячності. Атмосфера добра та командного духу наповнювала приміщення Музею і передавала світлу енергію щойно створеним дідухам-тризубам.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото