В Університеті відбувся круглий стіл, присвячений 150-річчю від дня народження Миколи Міхновського

3 квітня 2023 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбувся круглий стіл, присвячений 150-річчю від дня народження українського політичного та громадського діяча Миколи Міхновського. У заході взяли участь науковці закладів освіти Львівщини, історики та студентська молодь. Організувала наукове зібрання спільнота історичного факультету Університету. Модерував засідання завідувач кафедри новітньої історії України імені Михайла Грушевського, професор Олексій Сухий.

Розпочинаючи зустріч, до учасників звернувся Ректор Університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник.

«В умовах російської агресії звернення до витоків теоретичних і практичних джерел відновлення української державності, державотворення і націєтворення є надзвичайно потрібними і важливими, оскільки мова йде про самостійний вибір української нації, про українську ментальність, політичну і культурницьку ідентичність», – зазначив Ректор.

Володимир Петрович наголосив, що звернення до постаті Миколи Міхновського є вкрай актуальним сьогодні: «Микола Міхновський був не лише теоретиком націоналізму, а й практиком державотворення. Для Міхновського Українська національна держава – це не засіб, а мета, до якої треба прагнути, самоціль. Неможливо говорити про повноцінний і повноправний розвиток особистості і культури України, про націю як таку і творення тих умов, де людина зростає як українець, без самостійної України як держави. Теоретично і практично ми передусім маємо бути на сторожі незалежності України, її національних і культурницьких питань».

Надалі учасники круглого столу презентували свої наукові доповіді. Так, науковий співробітник Інституту українознавства імені Івана Крип’якевича НАН України Павло Артимишин представив колегам доповідь «Микола Міхновський: від самостійної України до Української революції». Натомість завідувач кафедри історії музеєзнавства та культурної спадщини Національного університету «Львівська Політехніка» Іван Хома у своєму виступі розповів про те, чому Микола Міхновський не став провідником українського націоналізму.

У доповіді завідувача кафедри історичного краєзнавства Львівського національного університету імені Івана Франка Віктора Голубка йшлося про концепцію Миколи Міхновського щодо будівництва української армії. Доцент кафедри новітньої історії України імені Михайла Грушевського Ігор Підкова презентував колегам доповідь «Сповідуючи ідеї Міхновського: візія самостійної України у президентській кампанії 1991 року».

Завершився круглий стіл підсумковою дискусією, яку модерував проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Володимир Качмар. До обговорення наукових доповідей долучилися усі охочі учасники заходу.

Світлини: Юлії Гриценко Більше фото