В Університеті відкрили виставку артефактів війни «Дворик військової звитяги»

28 травня 2024 року у внутрішньому дворику географічного факультету Львівського університету відбулося відкриття виставки артефактів війни «Дворик військової звитяги». Метою заходу є не лише демонстрація військової техніки, а й благодійний збір коштів, спрямують на виготовлення мʼясних джерків для наших випускників-військових. До слова, джерки виготовляють самостійно представники кафедри готельно-ресторанної справи і харчових технологій Львівського університету. Організатори благодійної виставки – Профком студентів Університету та громадська організація «Центр об’єднаних рішень».

Під час відкриття виставки до присутніх звернувся голова Профкому студентів Університету Микола Спересенко. «Сьогодні ми хочемо більше розказати і нагадати про ту дійсну війну, яка триває. Можливо, нам інколи здається, що у Львові ми живемо своїм життям, активно працюємо, допомагаємо усім, хто цього потребує, але багато українських областей, багато українських міст і сіл сьогодні страждають від російського агресора, від російського наступу. Сьогодні тут представлена та техніка, яку змогли відвоювати наші воїни і використовувати її проти росіян. Водночас тут представлена й та техніка, яка, на жаль, знищує українських громадян. Ми пам’ятаємо усіх наших студентів, викладачів, працівників та випускників Університету, які ще з подій Революції Гідності, а сьогодні російсько-української війни, поклали свої життя за незалежність, за соборність, за те, щоб ми могли сьогодні вчитися, працювати, продовжувати великий науковий та освітній поступ Львівського університету й української науки», – зазначив Микола Спересенко. Надалі присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять усіх, хто загинув внаслідок жорстокої російсько-української війни.

До учасників заходу звернувся Ректор Університету, академік НАН України, професор Володимир Мельник. «Сьогодні йде боротьба не лише проти української соборності, а й проти українського народу. Російський агресор показав не просто своє лице, а свою антилюдську, антигуманну природу: він прагне залякати й знищити мирне населення України, не соромлячись того, що весь світ бачить його природу. Ворог не може побороти Збройні Сили України, тому він бореться з мирним населенням. Звичайно, без підтримки європейської спільноти важко планувати переможний мир, але визначальним фактором нашої перемоги є наша єдність – єдність усієї Української Нації, – зазначив Ректор. – Ця предметна виставка показує подвиг українського воїна. Найбільшим виявом нашої відповідальності буде те, коли кожен з нас працюватиме, займатиметься волонтерством, відповідально виконуватиме свою роботу. Адже наша відповідальність – це повага до того неймовірного подвигу українського воїна перед лицем нашої теперішньої і майбутньої історії».

До присутніх завернувся також декан географічного факультету Володимир Біланюк: «Трофеї, які представлені тут сьогодні, нагадують мені і всім Вам, що в Україні триває страшна війна. Ці трофеї нагадують нам, що 13 героїв географічного факультету полягли на полі бою. Вони нагадують нам, щоб ми своєю працею, своєю небайдужістю, своїм навчанням, своїм науковим доробком завжди пам’ятали ціну того, що ми тут стоїмо. Це нагадування, щоб ми пам’ятали ціну того, що ми маємо змогу жити і працювати».

Координаторка виставки, заступниця голови Профкому студентів Дарина Плитус розповіла присутнім про мету заходу, а випускник Університету, голова громадської організації «Центр об’єднаних рішень» Ростислав Радиш детальніше розповів про історію представлених експонатів.

Зазначимо, що найбільшим експонатом виставки є багі. Завдяки своїй універсальності, простоті й рухливості багі посилюють бойові можливості військ, виконують завдання там, де використання танків, БМП, БТР – недоцільне або надмірне. Цей багі був свідком багатьох героїчних моментів, включно з визволенням міст та порятунком наших поранених бійців. Проте в мить важких боїв, під вогнем окупантів, він зазнав невідворотних ушкоджень. На виставці також представлені радянська стратегічна авіаційна крилата ракета Х-55, тубуси для снарядів, тубус від Джавеліна, частина російського БПЛА Герань-3, частина ракетного боєприпасу, гільзи від снарядів, частина ракети БМ-21 «Град» та інше.

Виставка експонуватиметься у внутрішньому дворику географічного факультету до 7 червня 2024 року. Долучитися до збору коштів можна за посиланням https://send.monobank.ua/jar/56iZfcoTc9.

Світлини: Олега Вівчарика та Юлії Гриценко Більше фото