В Університеті вшанували пам’ять Михайла Осадчого

15 квітня 2021 року на факультеті журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка відбувся круглий стіл «Родивсь розповісти про відстань від волі до неволі», присвячений пам’яті видатного поета, прозаїка, есеїста, журналіста, борця за незалежність України, викладача факультету журналістики Львівського університету Михайла Осадчого. Зважаючи на карантинні обмеження, захід відбувся у дистанційному форматі з використанням платформи «ZOOM». Участь у засіданні взяли понад 80 працівників, студентів, випускників Університету, журналістів та громадських діячів. Модерував захід завідувач кафедри теорії і практики журналістики, професор Михайло Присяжний.

Привітав учасників круглого столу проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Володимир Качмар. Проректор зазначив, що 22 березня минуло 85 років з дня народження видатного викладача факультету журналістики Михайла Осадчого, однак, зважаючи на карантинні реалії, вшанування пам’яті великого Українця в Університеті відбувається цими днями. Володимир Михайлович підкреслив, що «життєвий шлях Михайла Осадчого був тісно переплетений з Львівським університетом, відтак у спогадах колег та сучасників Михайло Григорович назавжди залишиться відкритою, доброю і чуйною людиною, фахівцем своєї справи і борцем». Володимир Качмар побажав усім учасникам круглого столу «плідної роботи і гарних вражень від спогадів про чудову Людину».

До присутніх звернувся також заступник декана факультету журналістики з наукової і навчально-методичної роботи, доцент кафедри мови засобів масової інформації Андрій Яценко, який наголосив, що «Михайло Осадчий був, є і залишатиметься знаковою постаттю в історії Університету та України». Андрій Миколайович констатував, що нинішні студенти факультету журналістики активно досліджують публіцистику Михайла Осадчого і готують різноманітні творчі проєкти.

Надзвичайно чутливими й теплими спогадами про Михайла Осадчого поділився видатний поет, прозаїк, дисидент, Почесний доктор Університету Ігор Калинець. Ігор Миронович розповів присутнім про важку долю та ув’язнення Михайла Осадчого, акцентуючи на його людських рисах. «Михайло Осадчий мав м’який характер, проявляв неабияку делікатність у стосунках з людьми, але водночас був надзвичайно сильною людиною», – поділився Ігор Калинець. Пригадуючи часи ув’язнення, Ігор Миронович зауважив: «Ми сиділи у різних місцях і, очевидно, Михайло мав важче ув’язнення. Але коли ми вийшли на волю, коли могли нарешті почати будувати наше суспільство, Михайло Осадчий відразу включився в роботу».

З доповіддю про основні віхи життя і творчості Михайла Осадчого перед учасниками круглого столу виступила доцентка кафедри теорії і практики журналістики Мирослава Рудик. Доповідачка акцентувала на біографічних відомостях про Михайла Григоровича, зокрема, розповіла про його навчання у Львівському університеті, а згодом – викладання на факультеті журналістики та роботу над кандидатською дисертацією про журналістську діяльність Остапа Вишні, визнання якої, зважаючи на ув’язнення Михайла Осадчого, відбулося аж через 26 років після захисту.

Про власну історію знайомства з Михайлом Осадчим колегам розповів відомий поет, професор кафедри української преси Ігор Павлюк, який підкреслив, що для нього «Михайло Григорович завжди був живим прикладом національно-визвольної боротьби». Ігор Зиновійович поділився також враженнями про викладацьку діяльність знаного Українця, зауваживши, що «лекції Михайла Григоровича не були обмежені академічними рамками, адже він був реальним творцем української історії».

Завідувач кафедри теорії і практики журналістики, професор Михайло Присяжний поділився спогадами про захист докторської дисертації Михайла Осадчого, зокрема розповів про те, що 1993 року в Українському Вільному Університеті (Мюнхен) Михайло Осадчий здобув вчений ступінь доктора філософії, захистивши дисертацію «Українське літературне дисидентство». За словами Михайла Павловича, діаспора надзвичайно цінувала Михайла Осадчого, адже він завжди був втіленням героїзму: «Михайло Осадчий обрав академічну справу, не пішов у велику політику, хоч був заангажований у політичних подіях. Він завжди мріяв про спокійну працю журналіста, літератора і науковця».

Спогадами про Михайла Осадчого, як колегу, вчителя і наставника, поділилися й інші викладачі факультету. Доцент кафедри теорії і практики журналістики Юрій Васьківський, зокрема, наголосив на тому, що «постать Михайла Осадчого як студента і викладача назавжди пов’язана з факультетом журналістики і Львівським університетом». Натомість завідувач кафедри української преси, професор Степан Кость, цитуючи поезію Михайла Осадчого, підкреслив, що «власне Осадчий належав до когорти шістдесятників, яких «дух волі зворушив». Водночас доцент кафедри української преси Ігор Паславський зазначив, що Михайло Осадчий «був дуже земною, цікавою, компанійською людиною».

Про свої студентські часи, зокрема про лекції з історії української журналістики, які читав Михайло Осадчий, розповів доцент кафедри теорії і практики журналістики Ігор Скленар. Разом з тим людські риси Михайла Григоровича охарактеризував доцент кафедри теорії і практики журналістики Ігор Лубкович, зазначивши, що той був «цікавою, потрібно і важливою особистістю». Слова вдячності великому Українцю висловив також доцент кафедри теорії і практики журналістики Мар’ян Лозинський. Враженнями від творчості Михайла Осадчого з присутніми поділилася доцентка кафедри української преси Зоряна Величко, яка переконана, що «завданням викладачів є популяризація творчості Михайла Григоровича, адже письменники й публіцисти живуть передусім у слові».

На завершення заходу студентка другого курсу факультету журналістики Інна Буряк продекламувала присутнім власний вірш «Людина найвищої проби», присвячений пам’яті Михайла Осадчого.

Неймовірна атмосфера заходу, теплі спогади й проникливі слова вдячності, не залишили байдужим абсолютно нікого, адже подарували всім учасникам круглого столу непідробні емоції, дозволивши відчути й прожити нелегку долю борця за незалежність України, як власну.