Відбулася урочиста посвята першокурсників у студенти Львівського університету

1 вересня 2024 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулася урочиста посвята першокурсників у студенти Львівського університету. Урочистості з нагоди початку нового 2024-2025 навчального року відбулися в Актовій залі Університету, де зібралися першокурсники та їхні батьки, члени Вченої ради, представники влади та гості. Музичний супровід урочистостей здійснювали Народний камерний оркестр Університету та зведений хор Центр культури і дозвілля.

Слова вітання першокурсникам адресував Ректор Університету, академік НАН України, професор Володимир Мельник: «Львівський університет – це той Університет, який є одним із найпрестижніших, найповажніших університетів України і Центрально-Східної Європи. Це той Університет, де функціонують наукові школи світового рівня, здійснюють наукові відкриття фундаментального характеру, це Університет з унікальною академічною атмосферою та відкритістю до інновацій у сфері освіти. Львівський університет функціонує на принципах демократії і свободи, зберігає і розвиває національні традиції, українську мову і культуру. Тут завжди цінувалися люди з демократичними принципами, люди, які мають особисту позицію і ті, хто не на словах, а на ділі розвивають українську науку і культуру, утверджують цінності свободи і демократії».

Володимир Петрович підкреслив, що університетська спільнота ніколи не залишається осторонь ключових історичних подій. «Так сталось в історії Університету і в історії України, що викладач і студент Університету завжди є там, де вирішується доля України. І сьогодні тисячі наших випускників, сотні студентів і викладачів захищають нашу державу від російського агресора. Ми в молитві і з сумом згадуємо тих, хто віддав своє життя за Україну», – зазначив Ректор.

«Я переконаний, що Університет створює усі умови для того, щоб кожна людина реалізувала себе, свої таланти і свій потенціал», – наголосив Ректор, адресувавши слова вдячності першокурсникам та їхнім батькам, студентам, аспірантам, викладачам і працівникам Львівського університету за активну громадянську позицію та щоденну працю, спрямовану на розвиток Університету та України.

Привітав першокурсників перший заступник міського голови Львова Андрій Москаленко: «Ми сьогодні всі мріємо про перемогу і ця перемога робиться конкретними людьми, конкретними вчинками. Я бажаю Вам на цьому шляху, який перед Вами є, сили, терпіння, бути єдиними і перемогти».

До вітальних слів долучився Суддя Конституційного Суду України Сергій Різник. «Для мене велика честь і велике хвилювання бути сьогодні тут, у цій залі, вже не за основним місцем праці, адже тут є моя душа. Справді, Університет – це носій традицій, носій цінностей. Традиції, як кажуть, – це не поклоніння попелу, а передача вогню і Ви сьогодні, дорогі першокурсники, цей вогонь отримуєте», – зазначив Сергій Васильович. Сергій Різник також подякував Львівському університету за співпрацю з Конституційним Судом, спрямовану на  розвиток демократії та дотримання прав людини і вручив Почесну відзнаку Конституційного Суду України Ректорові Університету Володимиру Мельнику.

До університетської спільноти звернувся Міністр Кабінету Міністрів України Олег Немчінов: «30 років тому я мав честь бути присутнім на такій же академії, як першокурсник географічного факультету. Я завжди кажу, що подача документів до Львівського університету була одним з трьох найкращих рішень у моєму житті.  І нема для випускника Університету більшої честі, ніж вітати нових першокурсників і бажати їм, щоб вони самореалізовувалися в Університеті, щоб вони розвивалися, щоб вони служили не тільки собі, а й Україні. Багато представників Університету зараз в лавах Сил безпеки й оборони і багато з них, на жаль, віддали свої життя за те, щоб ми мали можливість бути тут».

Першокурсників та їхніх батьків привітав перший заступник міністра закордонних справ України Андрій Сибіга, який також є випускником ЛНУ ім. Івана Франка. «Особливою рисою нашого Університету є те, що він прищіплює патріотизм, є епіцентром української державності. Ви – особливе покоління тому, що Ви зустрічаєте сьогоднішнє навчання в умовах війни, але я впевнений, що Ви будете ще й поколінням перемоги. Це обов’язково відбудеться, тому Ви будете також інженерами й творцями новітньої історії нашої держав», – висловив переконання Андрій Іванович.

Вітальні слова учасникам урочистостей адресував депутат Верховної Ради України Ростислав Тістик: «Кожен з Вас сьогодні розуміє цінність і велику ціну нашої майбутньої омріяної перемоги. Саме тут, в Університеті, зароджуються наші патріотичні позиції, наша державність, усвідомлення нашої суб’єктності. Саме тут зароджується справжня і віддана нація. Бажаю, щоб Вам, шановні студенти, вдавалося абсолютно усе, що Ви робите».

Опісля вітальних слів, учасники заходу вшанували хвилиною мовчання пам’ять Захисників і Захисниць України, викладачів, студентів та випускників Університету, які віддали свої життя за свободу та честь українського народу під час Революції Гідності та у боротьбі з російським агресором.

Надалі відбувся урочистий акт імматрикуляції студентів першого курсу та виголошення Присяги студента Львівського національного університету імені Івана Франка. Зазначимо, що імматрикуляція є давньою академічною традицією, яка сягає витоками періоду середньовічних європейських університетів і засвідчує велику пошану, високу честь і статус університетського вихованця. Акт імматрикуляції у Львівському університеті відновили у 2011 році на честь студентів-українців, які на початку ХХ століття вперше склали присягу рідною мовою.

Завершились урочистості покладанням квітів до пам’ятника Патрону Львівського університету Іванові Франку.