Відбулося урочисте засідання Вченої ради Університету

1 вересня 2024 року в Актовій залі відбулося урочисте засідання Вченої ради Львівського національного університету імені Івана Франка з нагоди початку нового навчального року. Ректор Університету, академік НАН України, професор Володимир Мельник привітав академічну спільноту із початком нового навчального року та окреслив підсумки вступної кампанії і пріоритетні завдання подальшого розвитку Університету.

Розпочинаючи засідання, Володимир Мельник подякував викладачам, студентам, аспірантам та працівникам Університету за плідну працю. «Щиро вітаю Вас з нагоди початку нового навчального року! Усі ми віримо, що він стане роком нашої української перемоги і будемо докладати максимальних зусиль задля наближення цієї перемоги. Сьогодні минає 921 день великої боротьби нашої нації проти варварства та безчесної агресії ворога, і я переконаний, що колектив Львівського університету свідомий великої місії, покладеної на кожного з нас, та готовий долати всі виклики, які постають перед освітньою і науковою сферами в такий непростий час», – зауважив Володимир Мельник.

Надалі у своєму виступі Ректор проаналізував перебіг цьогорічної вступної кампанії. У доповіді йшлося, зокрема, про те, що Львівський національний університет імені Івана Франка очолив  рейтинг найпопулярніших ЗВО серед абітурієнтів за кількістю поданих заяв на бакалаврат (32 813 заяв). Аналогічно, Львівський університет посів перше місце у рейтингу ЗВО за кількістю заяв, допущених до конкурсу (бакалавр – 1-ий курс). Загалом станом на 31 серпня до Університету подано 41 102  заяви, з яких 37 734 – на денну форму навчання, 3 367 – на заочну.

Ректор акцентував увагу на основних досягненнях Університету в освітній діяльності, серед яких, зокрема, укладення понад 70 нових договорів з роботодавцями для реалізації навчання з елементами дуальної освіти, впровадження елементів дуальної освіти на основі договорів 2023-2024 рр, внутрішнє ліцензування нових спеціальностей, проведення низки заходів для підвищення кваліфікацій працівників.

Попри усі труднощі роботи в умовах третього року повномасштабної війни, упродовж навчального року у Львівському університеті акредитували 57 освітніх програм. А у 2024-2025 н.р. заплановано акредитувати ще 23 освітні програми на бакалаврському освітньому рівні, 32 освітні програми – на магістерському освітньому рівні, 3 освітні програми – на рівні фахового молодшого бакалавра.

Також впроваджено нові освітні програми для бакалаврів: «Міжнародна журналістика», «Інженерна геологія та гідрогеологія». А також для магістрів: «Середня освіта (Природничі науки)», «ОНП Міжнародна безпека і права людини (англомовна)  з подвійним дипломом», «Публічне управління в сфері національної безпеки», «Хімічна інженерія та біоінженерія», «Далекосхідні студії: китайська і японська мови та літератури (переклад включно)», «Комп’ютерна алгебра та геометрія».

«Станом на 1 вересня 2024 року в Університеті здобувають освіту 24 070 осіб, серед них 18 785 – на бакалавраті, 4 358 – на магістратурі, 688 – в аспірантурі, 9 – у докторантурі та 230 фахових молодших бакалаврів. Зростає і кадровий потенціал Університету, що свідчить про те, що проведено системну роботу з випускниками магістратури та аспірантури задля залучення їх до роботи», – додав Володимир Петрович.

У виступі Ректора йшлося також про основні досягнення в науковій діяльності, зокрема, в Університеті виконують прикладні дослідження та експериментальні розробки оборонного призначення, продовжують фундаментальні дослідження за підтримки Міністерства освіти і науки України та Національного фонду досліджень України. Знаково, що у 2024 році науковці Університету на конкурсній основі отримали фінансування за програмою «Наука для зміцнення обороноздатності України» Національного фонду досліджень України на розробку детекторів експрес-контролю токсичних речовин на забруднених територіях.

Також Володимир Петрович надав інформацію про роботу навчально-наукових лабораторій в Університеті. Зокрема, у 2024 році створили Науково-дослідну лабораторію «Автоматизованих систем прийняття рішень» у співпраці з Національним авіаційним університетом та структурами Міністерства оборони України.

Надалі Ректор зосередив увагу на основних напрямках роботи Наукового парку, який упродовж 2024 року реалізував 3 угоди з вченими-біологами та хіміками, завершив інноваційний проєкт «Джерела живлення для апаратів подвійного призначення», реалізує угоду про виконання науково-технічної роботи «Збереження штамів молочнокислих бактерій та виготовлення на їхній основі бакконцентрату «Carpaticus»».

Володимир Петрович відзначив вагомі результати наукових досліджень, публікаційну активність вчених Університету, обсяг фінансування науково-дослідних робіт, позиції ЛНУ ім. Івана Франка в українських та міжнародних рейтингах, окреслив ефективність аспірантури.

Володимир Мельник акцентував і на ключових здобутках у сфері міжнародної співпраці, серед яких особливо важливою є  протидія російському впливу та розвиток  україністики в Європі. У презентації йшлося також про стратегічне партнерство з Альянсами європейських університетів, візити офіційних делегацій та дипломатичних представників до Університету, поглиблення міжнародного співробітництва з провідними ЗВО Європейського Союзу, реалізацію проєктів за підтримки ЄС, результати академічної мобільності тощо.

У сфері інформаційних технологій, промоції та фандрайзингу Університет також має здобутки: створення Лабораторії IntelliMapLab, Лабораторії системного аналізу, Лабораторії цифрових технологій в нафтогазовій геології, Інноваційного хабу у приміщеннях укриття механіко-математичного факультету. Також Ректор окреслив успіхи у сферах електронного навчання.

У доповіді йшлося про основні напрями діяльності Університету в гуманітарній та соціальній сферах. Передусім Ректор зосередив увагу на волонтерських та соціально-культурницьких ініціативах, підтримці учасників бойових дій та їхніх родин, інформаційно-просвітницькій роботі, мистецькій діяльності та спортивних досягненнях. А наприкінці виступу Володимир Петрович відзвітував про адміністративно-господарську діяльність Університету, зокрема, будівництво студентського гуртожитку, реалізацію проєкту з енергозбереження, ремонтні роботи тощо.

Також під час виступу Ректор окреслив основні завдання у кожній зі сфер діяльності Університету. Так, в освітній діяльності запланована зміна парадигми освітнього процесу з урахуванням нововведеної траєкторії індивідуального навчання, впровадження навчальних курсів англійською мовою, оновлення програм практик, впровадження інноваційного курсу «Антикорупція та доброчесність» спільно із НАЗК тощо. Серед завдань у науковій галузі – розвивати матеріально-технічну базу інноваційних лабораторій, комерціалізувати наукові розробки  з Науковим парком Університету, переводити наукову періодику в електронні видання, вносити періодичні видання у наукометричні бази даних  Scopus, Web of Science та ін.

Заплановано продовження роботи над формуванням стійких та інтенсивних контактів зі ЗВО Європейського Союзу, Альянсами європейських університетів, міжнародними організаціями, спілками, офіційними представництвами іноземних держав-партнерів, реалізацією міжнародних проєктів та грантів, збільшення їхньої кількості та обсягу  фінансування, збільшення кількості спільних програм подвійних дипломів разом із партнерськими ЗВО, зокрема на магістерському і PhD рівнях тощо.

У планах також відкриття лабораторій Віртуальної реальності, Комп’ютерного зору, Кібербезпеки, супровід та забезпечення доступу до освітніх платформ Udemy, Coursera, Labster, оновлення Системи електронного навчання до версії MOODLE 4.1 та ін.

У гуманітарній  та соціальній сферах поставлені завдання, які передбачають запровадження Відзнаки Вченої Ради Університету імені Героїв Збройних Сил України, створення Електронної книги пам’яті загиблих студентів та працівників Університету, відкриття реабілітаційного центру для ветеранів війни на базі спорткомплексу Університету тощо.

Надалі, відповідно до порядку денного, Вчена рада заслухала питання про визнання наукового ступеня, здобутого в іноземному закладі вищої освіти, про зарахування до докторантури, підтримала рекомендацію доктора філологічних наук, професора кафедри радіомовлення і телебачення Олександри Сербенської на посаду професора-консультанта та нагородження подякою МОН України професора кафедри теорії оптимальних процесів Ярослава Чабанюка.

На завершення засідання розглянули питання про створення спеціалізованих вчених рад для разових захистів дисертацій.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото