Відбулося засідання семінару «Філософія науки», присвячене питанню української національної ідеї

18 травня 2023 року у Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулося чергове засідання загальноуніверситетського семінару «Філософія науки». Із доповіддю на тему «Становлення та розвиток української національної ідеї: державно-правовий аспект» виступив доктор юридичних наук, завідувач кафедри історії держави, права та політико-правових учень юридичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка, професор Ігор Бойко.

Розпочав засідання семінару проректор з наукової роботи Університету, академік НАН України, професор Роман Гладишевський. «Сьогодні ми стежимо за новинами з передової, за успіхом дипломатичних місій, а з іншого боку – задаємося питаннями про причини і передумови повномасштабної війни. Ми розуміємо, що мова йде передовсім про напад на нашу національну ідентичність і окреслюємо шляхи її захисту. Національна ідея є ядром становлення держави і нації, а правовий аспект забезпечує розвиток і захист країни, її демократичних цінностей. Також дуже правильно, що тематика нинішнього семінару збіглася в часі з Міжнародним днем вишиванки – святом, яке покликане зберегти споконвічні народні традиції», – наголосив Роман Гладишевський.

Надалі слово взяв доповідач, зазначивши, що сьогодні, в умовах повномасштабної війни росії проти України, чимало громадян починають переосмислювати формулювання української національної ідеї як визначального чинника об’єднання суспільства та замислюватись над поясненням не лише її важливості, але й шляху становлення і перспектив подальшого розвитку. «Українська національна ідея має стати основною рушійною силою об’єднання українського суспільства, утвердження, захисту Української Держави, адже вона є духовною основою життєдіяльності нації, яка визначає національну стратегічну мету, світоглядні орієнтири, головний пріоритет нації на майбутнє. Вона має становити фундамент національної ідеології, визначати засади національної свідомості та сприяти розбудові й утвердженню держави. Національна ідея, особливо сьогодні, є важливим мотивуючим чинником в умовах захисту України від російського агресора», – підкреслив Ігор Бойко.

Під час доповіді науковець виокремив питання свободи як однієї з найвищих цінностей для українського народу та пояснив історичні передумови для формування засад волелюбства, які закарбувалися у генетичному коді нації. «Прагнення до свободи, боротьба за неї були головним джерелом усієї багатовікової історії народу. Ця боротьба за свободу не переривалася ні на мить і стала важливою складовою української національної ідеї», – додав Ігор Бойко.

Так, за словами доповідача, українська національна ідея зосереджується на найбільш значимих інтересах держави та суспільства, передбачає їхню реалізацію та захист. Вона включає найважливіші структуроформуючі чинники, зокрема національні інтереси, національну безпеку, національні цінності та національні цілі, тобто мету нації. Власне, українська національна ідея є основою державно-правового розвитку України, зокрема її правової системи.

Окремий акцент Ігор Бойко зробив на тому, що українська національна ідея тісно взаємопов’язана з історією державності. Упродовж багатьох історичних періодів національна ідея і державність зводилися до боротьби проти національного поневолення, асиміляції українців, боротьби за незалежність, національне самовизначення, утворення суверенної соборної Держави.

«Складовою української національної ідеї була і є діяльність, спрямована на формування високого рівня розвитку української нації, національної ідентичності, національного характеру та національної свідомості. Це також діяльність за збереження і розвиток національної мови, культури, літератури, за створення національної школи, національної інтелігенції, тобто йдеться про  національне відродження й утвердження, удосконалення Української Держави», – зазначив Ігор Бойко.

Також під час семінару доповідач торкнувся питання витоків української національної ідеї, яка, за його словами, почала формуватися і розвиватися з національного самопізнання, з усвідомлення своєї окремішності, самобутності, унікальності. Загалом цей процес, на думку дослідника, тісно пов’язаний з формуванням української нації як історичної етнічної соціальної спільноти, об’єднаної спільною територією проживання, мовою, певною самоназвою, традиціями, етносоціальним походженням, історичною пам’яттю, комплексом духовно-культурних і політичних цінностей, усвідомленням своєї ідентичності.

«Творцем української національної ідеї була українська нація, що пройшла тривалий і складний шлях розвитку та утвердження. Сьогодні в умовах війни росії проти України національна ідея визначається консолідацією та єдністю української нації у боротьбі  за свою державу, патріотизмом українців. Українська національна ідея завжди була і є консолідуючою. В єдності – наша сила!», – акцентував Ігор Бойко.

Окресливши українську національну ідею та розповівши про її формування, дослідник також торкнувся її розвитку й утвердження в сучасних реаліях.

«Складовими сучасної національної ідеї є перемога над ворогом, незалежність та демократичність, загальнонаціональна єдність і згода в суспільстві, високий рівень духовності і культурності, єдність в питаннях мови та історії, економічне зростання на основі розвитку сільського господарства, індустріалізації, новацій, імплементація в суспільство цінності праці, освіченості. І ще одним важливим чинником є безпека нашої держави, забезпечення соціального захисту населення», – зазначив Ігор Бойко та детально окреслив кроки, які повинні здійснити українці у цьому контексті.

На завершення доповіді Ігор Бойко підкреслив, що Україна повинна перемоги, аби прийдешнім поколінням не довелося знову воювати з жорстоким ворогом. «Вищим проявом національної ідеї є усвідомлення свого призначення кожним українцем в контексті розбудови своєї держави. Ми маємо прагнути бути сильними, незламними, підтримувати одне одного, долати всі випробування. Україна має змінитися після нашої перемоги, ми маємо стати європейцями, забути про своє радянське минуле і зв’язок з росією, маємо бути справедливими, любити і поважати свою державу», – акцентував юрист.

Продовжився загальноуніверситетський семінар плідною дискусією. Колеги високо оцінили доповідь Ігоря Бойка та разом обговорили низку питань, які стосуються становлення та розвитку української національної ідеї, зокрема, науковці говорили про правове становище української мови в різних реаліях, аналіз певних інших етапів формування української національної ідеї, торкнулися питання національної ідентичності та пошуку найкращого шляху для розвитку нашої держави. Також під час семінару вчені дискутували про методи збереження достовірної історії України і протидію намаганням ворога сфальсифікувати наше минуле.

На завершення семінару Ігор Бойко підкреслив: «Українська національна ідея визначена у статті 1 чинної Конституції України – «Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава» та в її Преамбулі, де закріплено «незворотність європейського та євроатлантичного курсу України». Побудова такої держави є метою сучасного українського народу. Але на сьогодні найважливішим нашим завданням є захист і збереження Української Держави, перемога над російським агресором задля щасливого майбутнього України».

Світлини: Олега Вівчарика та Ярини Пришляк Більше фото