Відбулися Загальні звітні збори Наукового товариства ім. Шевченка

18 грудня 2021 року в Актовій залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулися Загальні звітні збори Наукового товариства ім. Шевченка. Зважаючи на карантинні обмеження, подію провели у змішаному форматі з можливістю доєднатися до заходу у режимі онлайн.

Розпочав першу частину засідання голова НТШ в Україні, академік НАН України Роман Кушнір, зауваживши, що зустрічі членів НТШ у Львівському університеті вже стали доброю традицією. Роман Михайлович наголосив на тому, що кожного року до роботи Наукового товариства ім. Шевченка долучаються нові активні вчені, але також чимало видатних науковців та громадських лідерів упродовж останнього року відійшли у Вічність. Учасники заходу вшанували їхню пам’ять хвилиною мовчання.

Ознайомивши присутніх з порядком денним засідання, регламентом й іншими технічними та організаційними моментами, Роман Михайлович передав слово колегам для виголошення наукових доповідей. Так, кандидат історичних наук, професор кафедри всесвітньої історії та спеціальних історичних дисциплін Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка Леонід Тимошенко виголосив ретроспективно-аналітичну промову про Берестейські Собори і Берестейську унію. Доповідь, присвячена до 425-ої річниці Унії, пояснила чимало історичних фактів й передумов та викликала активне обговорення серед членів НТШ.

Надалі докторка філологічних наук, завідувачка кафедри філології гуманітарного факультету Українського католицького університету, професорка Ярослава Мельник поділилася своїми дослідженнями біографії та творчого доробку Василя Щурата. Зрештою, в результаті свого виступу, Ярослава Мельник переконала усіх присутніх у перехресності життєвих стежок українського педагога, літературознавця, поета і перекладача Василя Щурата та українського Генія й патрона Львівського університету Івана Франка.

Доцент кафедри української літератури імені академіка Михайла Возняка філологічного факультету Львівського університету Ростислав Чопик виголосив багатоаспектну доповідь, присвячену вшануванню 150-літнього ювілею Лесі Українки, – «Дорогою на Буркут». Під час свого виступу Ростислав Чопик продемонстрував публіці низку видань творів української поетеси, зачитав уривки з її листів та розповів чимало цікавих епізодів з життя Лариси Косач.

Старша наукова співробітниця Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича Національної академії наук України, докторка філологічних наук Ганна Дидик-Меуш розповіла членам НТШ про словники і словникарів, які творилися і творили в історії України ХХ – початку ХХІ століть. Доповідь була присвячена 155-річчю від дня народження професора Євгена Тимченка і 80-річчю створення Львівського лексикографічного осередку.

На завершення першої частини засідання кандидат історичних наук Володимир Парубій виголосив доповідь про актуальність політичних уроків Євгена Коновальця. Він навів низку прикладів, фактів та паралелей між історичними подіями і закликав добре вчити уроки наших великих попередників та застосувати їхній досвід для вирішення сучасних проблем.

Друга частина засідання Наукового товариства ім. Шевченка розпочалося звітною доповіддю про роботу Наукового товариства ім. Шевченка за 2021 рік. Першим виступив голова НТШ в Україні Роман Кушнір. У своєму звіті Роман Михайлович окреслив основні напрямки роботи усіх осередків НТШ у 2021 році, виокремив ключові заходи товариства, успіхи і досягнення, а також акцентував на проблемних питаннях та запропонував шляхи їхнього вирішення задля розвитку та подальшої активної роботи товариства.

Продовжили річний звіт заступник голови товариства, координатор роботи комісій історико-філософської секції Степан Гелей, координаторка роботи з підготовки серійних видань комісій філологічної секції Зоряна Купчинська, координатор роботи комісій секції етнографії та фольклористики Михайло Глушко, координатор видавничої роботи комісій секції мистецтвознавства Юрій Диба, координатор роботи комісій фізико-математичної секції Ігор Мриглод, координатор роботи комісій секції природознавства і медицини Ростислав Стойка.

Опісля також прозвучала звітна доповідь Ревізійної комісії Наукового товариства ім. Шевченка, яку виголосив голова комісії Богдан Новосядлий. Надалі відбулось обговорення усіх доповідей та прийняття ухвали Загальних звітних зборів.

Підсумовуючи захід, голова НТШ Роман Кушнір подякував Ректорові Львівського національного університету імені Івана Франка професорові Володимиру Мельнику та усім, хто долучився до організації та проведення засідання.

Завершилося засідання НТШ концертом фортепіанної музики Віктора Косенка (до 125-річчя композитора) у виконанні аспіранта Львівської національної музичної академії імені М. В. Лисенка Ростислава Федини.

Світлини: Ярини Пришляк Більше фото