Відбувся круглий стіл, присвячений 25-річчю хорватистики у Львівському університеті

20 жовтня 2023 року в Музеї історії Університету відбувся круглий стіл «Хорватистика у Львівському національному університеті імені Івана Франка: 25 років». Захід відбувався у змішаному форматі. Організували зустріч кафедра слов’янської філології імені професора Іларіона Свєнціцького філологічного факультету ЛНУ ім. Івана Франка спільно з відділенням хорватистики філософського факультету Загребського університету.

Захід розпочався із Державних Гімнів обох країн у майстерному виконання хору Народного ансамблю пісні і танцю «Черемош».

Присутніх привітав перший проректор ЛНУ ім. Івана Франка Андрій Гукалюк. Андрій Федорович зазначив, що такі зустрічі є надзвичайно приємними, адже розкривають близькість українського і хорватського народів – духовну і культурну: «Дякуємо нашим хорватським колегам за те, що допомагають Україні в такий складний час. Ми пишаємося тим, що маємо програми обміну з університетами Хорватії, бо це теж дає нам стимул вважати, що наші країни стають ще ближчими в освітньому й науковому просторі». Окрім того, Андрій Гукалюк відзначив викладачів кафедри слов’янської філології імені проф.Іларіона Свєнціцького подяками Ректора за багаторічну сумлінну працю, вагомі здобутки в науково-педагогічній діяльності та значний внесок у розвиток хорватистики у Львівському університеті.

До учасників зустрічі звернулася й Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Хорватія в Україні Аніца Джамич, яка передусім закликала присутніх вшанувати хвилиною мовчання загиблих Українських Героїв. Надалі пані Посол наголосила на важливості спільної наукової та освітньої співпраці, яка полягає передусім у підготовці якісних фахівців і створенні спільних проєктів для зміцнення співробітництва між державами. За словами Аніци Джамич, підйом економіки сьогодні є дуже важливим, але він неможливий без якісних фахівців.

Слова вітання колегам адресувала завідувачка кафедри слов’янської філології імені проф.Іларіона Свєнціцького Ольга Сорока, яка відзначила, що хорватистиці у Львівському університеті 25 років – вона хоч і молода, але дуже поважна. «Поважності хорватистиці додають наші професори, які 25 років тому окреслили перспективи її розвитку у Львівському університеті. Сьогодні ми маємо також чимало молодих викладачів, як популяризують Україну в Хорватії і Хорватію в Україні. І, звичайно, у нас чудові студенти, – зазначила Ольга Сорока. – Дякуємо за те, що Хорватія завжди була нашим добрим другом і за те, що завжди надавала нам таку потрібну підтримку. Маючи таких друзів, ми впевнені у нашій перемозі».

В.о. декана філологічного факультету Роман Крохмальний також привітав колег з ювілейною датою, подякувавши хорватським науковцям за багаторічну співпрацю з Львівським університетом: «Сьогоднішній круглий стіл є свідченням вже доброї традиції. 25 років – це час, який дає можливість ще більше зміцнити наші тривалі освітні, наукові й дипломатичні контакти, і разом з тим велику дружбу, яка є не голослівною, а дієвою».

До вітань долучився й декан філософського факультету Загребського університету Міленко Юрковіч, який підкреслив важливість співпраці між Львівським і Загребським університетами.

Після мистецького подарунку від Народного ансамблю пісні і танцю «Черемош» учасники перейшли до наукових доповідей та їхнього обговорення. Йшлося, зокрема, про заснування хорватистики у Львівському університеті, проблеми та перспективи її розвитку.

Так, на кафедрі слов’янської філології Львівського національного університету імені Івана Франка підготовку фахівців-хорватистів розпочали у 1994 році. Студенти і викладачі кафедри отримали можливість брати участь у програмі ЕРАСМУС+, отримувати стипендії на літні школи й бути їх учасниками. Сьогодні ЛНУ ім. Івана Франка має підписані договори про співпрацю з чотирма університетами Хорватії – Загребським університетом, Задарським університетом, Осієцьким університетом імені Йосипа Юрая Штроссмаєра та Рієцьким університетом, що відкриває великі можливості для співпраці між Україною та Хорватією.

Завершився захід музичними вітаннями від хорватських колег, які долучилися до зустрічі дистанційно. Присутні мали приємність почути  натхненне виконання хорватських пісень та української «Пісні про рушник».

Світлини: Юлії Гриценко Більше фото