Відбувся науковий семінар «Кристалохімія: унікальність і багатогранність»

19 вересня 2023 року на хімічному факультеті Львівського національного університету імені Івана Франка відбувся науковий семінар «Кристалохімія: унікальність і багатогранність». У заході взяли участь як представники академічної спільноти хімічного факультету, так і науковці-хіміки з інших дослідницьких та академічних установ.

Витоки вивчення кристалохімії у Львівському університеті сягають у минуле на понад пів століття. За цей час Львівська кристалохімічна школа, яка славиться у всьому світі, об’єднала понад 200 талановитих вчених, які вмотивовані науковою пристрастю та бажанням змінити світ і дослідили взаємодію понад 70 різних хімічних елементів у 3000 багатокомпонентних системах, відкрили 6500 нових сполук та 500 нових структурних типів. Львівська наукова кристалохімічна школа здобула світове визнання завдяки понад 5000 наукових публікацій у міжнародних виданнях та 150 авторських свідоцтв і патентів. Вихованці школи працюють і в інших провідних установах України і світу, підтверджуючи високий авторитет львівського феномену.

Добра традиція Львівської кристалохімічної школи – плекати іскри наукового пошуку у серцях молодого покоління – продовжується й до сьогодні. Саме тому науковий семінар розпочали молоді науковці хімічного факультету: студент-магістр, лаборант кафедри неорганічної хімії Богдан Коротошин розповів присутнім про пошук нових германідів (сполук германію з металами). А надалі своїми дослідженнями поділилася аспірантка кафедри неорганічної хімії Андріана Іванушко, виголосивши доповідь про надтверді керамічні композити, які можуть принести значну користь у промислово-оборонній сфері.

Особливо зворушливою частиною заходу став виступ доцентки кафедри неорганічної хімії Світлани Пукас, яка провела усіх учасників натхненною мандрівкою у минуле, презентувавши багатогранність львівських кристалохімічних форумів. Так, доповідачка детально розповіла історію розвитку Конкурсу кристалів імені Євгена Гладишевського – багаторічного очільника Львівської наукової кристалохімічної школи, який своїми новаторськими підходами заклав її авторитет та створив основи сучасної кристалохімії інтерметалічних сполук. Вагомо, що конкурс Кристали за 14 років об’єднав близько 26 тисяч школярів з усіх куточків України та з-за кордону у любові до пізнання науки і світу, чимало з них згодом продовжили свій шлях науковців, ставши студентами ЛНУ ім. Івана Франка та інших провідних університетів світу. Також Світлана Пукас окреслила діяльність й інших форумів, серед яких Міжнародна конференція з кристалохімії інтерметалічних сполук, Школа молодих науковців з дифракційних методів аналізу тощо.

Надалі про вдалі результати експериментів з розробки бази даних для науковців, які здійснюють дослідження у матеріалознавстві, розповів науковий консультант, редактор розділу фазових діаграм проєкту Pauling File Ігор Савиcюк, а, завідувач кафедри фізичної, аналітичної та загальної хімії Інституту хімії та хімічних технологій Національного університету «Львівська політехніка» професор Павло Шаповал виголосив ґрунтовну доповідь про функціональні плівкові матеріали, а також розповів про тісну співпрацю з хімічним факультетом ЛНУ ім. Івана Франка, наголосивши на важливості партнерства університетів з метою спільного творення якісних наукових інновацій.

На завершення академік НАН України, проректор з наукової роботи Львівського університету Роман Гладишевський прочитав лекцію на тему «Уявна простота кристалічних структур», захопливо розповівши про довершене творіння природи – кристал. Зокрема Роман Євгенович закцентував увагу на основах та термінології вчення про структури, розповів про структурні типи з щільноупакованими шарами, зокрема про родини структурних типів Cu, Mg i W та інші поширені типи. Також у доповіді проректор поділився своїми напрацюваннями щодо реалізації структурних типів з фіксованими координатами.

«Я щиро сподіваюся що сьогодні Ви мали змогу ще раз оцінити і переосмислити ту красу природи, яка організувала атоми у такі ідеальні структури – кристали. Я дякую кожному за участь у нашому науковому семінарі, за любов до кристалохімії та прагнення продовжувати творення і розвиток хімічної науки у Львівському університеті зокрема, та у нашій державі загалом», – додав Роман Гладишевський.

Завершився науковий захід продуктивною дискусією та активним обговоренням нових ідей, покликаних розвивати українську кристалохімічну науку.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото