Відбувся загальнонаціональний ефір фіналу просвітницького проєкту «Нова генерація»

3 та 4 липня 2021 року в ефір вийшов фінальний випуск першого сезону ініційованого Львівським університетом просвітницького інтелект-конкурсу «Нова генерація». Інтелектуальний телеконкурс відбувався в Актовій залі Львівського національного університету імені Івана Франка і транслювався каналом «ЕСПРЕСО». Проєкт реалізовано за підтримки провідних ЗМІ України, міжнародних партнерів (USAID, Координатора проєктів ОБСЄ в Україні, Pact), національних експертних та освітніх організацій (Центру політико-правових реформ, Малої академії наук України та інших).

До складу журі, яке визначало переможця найголовнішої гри сезону, увійшли кандидат юридичних наук, Координатор проєктів ОБСЄ в Україні, посол Генрік Вілладсен, суддя Верховного Суду Альберт Єзеров, національний радник Координатора проєктів ОБСЄ в Україні Олександр Водянніков. Очолив журі Ректор Львівського університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник.

Нагадаємо, що перший випуск конкурсу «Нова генерація» вийшов в ефір 19 червня. Відтоді глядачі вже три суботи і неділі поспіль мали змогу вболівати за своїх фаворитів у трьох відбіркових іграх, в кожній з яких взяли участь 15 впевнених у своїх знаннях школярів з різних куточків України. За результатами захопливих і палких змагань, сповнених конструктивної конкуренції, насичених емоцій та цікавих думок, місце у фіналі вибороли п’ятеро гравців. Ними стали троє переможців кожної відбіркової гри, та ще двоє учасників з найвищою кількістю балів. Так, гордість бути фіналістами шоу відчули Анна Зінченко із Запоріжжя, Софія Чорній зі Львова, Дмитро Мельник із Сумщини, Павло Добрянський з Чернівеччини та Анна Гопшта з Львівщини.

Перед початком фінальних випробувань знань учасники неабияк хвилювалися, проте не втрачали віри у власні сили. Так, Анна Зінченко висловила переконання, що «змагання минуть на високому рівні, адже інтелектуальний рівень конкурсу – дуже високий», а  Анна Гопшта зауважила, що «кожен учасник шоу вже отримав тут безцінний досвід, і всі ми неймовірно захоплені запеклою боротьбою за перемогу».

Фінал конкурсу, хоч і був куди більш завзятим та хвилюючим, все ж відбувався за тими ж правилами, що й відбіркові ігри: учасники мали шанс випробувати свої знання упродовж трьох турів, кожен із яких складався з декількох раундів. У першому турі учасники давали відповіді на тестові питання, які стосувалися різних розділів Конституції України та відображали знання школярів про права й обов’язки громадян, формування тих чи інших законів тощо. І високий рівень гідний фіналу сезону проявився уже в першому турі. Кожен з учасників незмінно правильно відповідав на стартові питання і лише вкрай непросте завдання від ведучого шоу допомогло визначити трійку учасників другого туру. Продовжили боротися за головний трофей сезону: Софія Чорній, Павло Добрянський та Дмитро Мельник.

Перед початком другого туру своїми емоціями поділився Павло Добрянський. «Незважаючи на те, що ми тут конкуренти, мені дуже приємно бачити, що абсолютно всі учасники так часто відповідають на запитання правильно. Це додає всім молодим українцям мотивації розвиватися і доводить, що в нас є люди, які здатні творити правову державу», – зауважив фіналіст шоу. А його суперник Дмитро Мельник акцентував на тому, що «всі учасники – дуже сильні, талановиті та розумні люди, які вже через 5-10 років будуватимуть майбутнє України».

Вже традиційно другий тур став етапом випробування широти мислення, вміння будувати логічні зв’язки, бачити та розуміти суть і правильно реагувати навіть на найскладніші запитання, що стосувалися висловлювань про державу та закон від відомих діячів та мислителів минувшини – Фрідріха Великого, Шарля Луї де Монтеск’є та Йоганна Фрідріха Еозандера фон Гете.

В цьому ж турі учасники наполегливо шукали відповіді на запитання від відомих правників України – судді Конституційного Суду України Олега Первомайського та судді Конституційного Суду України у відставці, професора Володимира Шаповала. Додамо, що упродовж цього туру учасники мали змогу консультуватися й обговорювати відповіді зі своїми менторами. Проте, в порівнянні з хвилюваннями на відбіркових іграх, у фіналі гравці все частіше демонстрували впевненість і самостійність.

Незважаючи на те, що абсолютно всі учасники виявили неабияку ерудицію, логічність мислення та вміння приймати швидкі рішення, до фінального туру – дебатів – потрапили лише двоє: Софія Чорній та Дмитро Мельник. Випробувані та морально підготовані відбірковими турами, школярі впевнено дискутували на актуальні теми, що стосувалися потенційних законодавчих змін та реформ, застосовуючи усе своє красномовство та вдаючись до якісної й креативної аргументації.

Палкі фінальні дебати на дві теми («Участь у голосуванні на виборах має стати обов’язковою» та «Слід передбачити можливість позбавлення громадянства країни за вчинення окремих видів злочинів») змусили журі добряче подискутувати стосовно визначення переможця третього туру і водночас всього сезону шоу «Нова генерація». Зокрема, своїми спостереженнями і висновками поділився Ректор Львівського університету Володимир Мельник. «Ми мали змогу переконатися, що молоде покоління небайдуже до питань права, свобод, громадянства. А це, на мою думку, вузлові питання цивілізаційного поступу України. Мене приємно вражає інтелектуальний рівень усіх учасників, і я маю велику надію, що скоро вони стануть студентами, окрасою Львівського університету. Для себе я відзначив, що усі фіналісти є морально відповідальними людьми, за що я окремо дякую батькам і вчителям, які зуміли не лише підготувати школярів до змагань, але й виховати таку гарну молодь! Ви маєте усі підстави пишатися своїми учнями і дітьми, які, я переконаний, стануть доброю опоро нашої держави», – наголосив Володимир Петрович.

Координатор проєктів ОБСЄ в Україні Генрік Вілладсен зазначив, що йому дуже приємний той факт, що конкурс відбувається у Львівському університеті. «Я вдячний Ректору Університету Володимиру Мельнику за таку співпрацю. Не менш приємно бачити, що такі молоді хлопці й дівчата беруть участь у конкурсі на таку складну й важливу тематику як Конституційне право. Я справді вражений знаннями школярів!», – наголосив посол і, звертаючись до учасників, додав: «всі ви вже є переможцями! Я сподіваюся ви так само завзято продовжите своє навчання і згодом допоможете цій прекрасній державі – Україні – з честю зустрічати виклики майбутнього».

Усіх фіналістів шоу привітав Олександр Водянніков. «Я дякую вам за ту глибину знань, яку ви сьогодні продемонстрували. Також аплодую вам за те, що ви так добре використовуєте юридичну логіку, намагаєтесь формулювати юридичні аргументи, не боїтесь виходити за рамки права і апелювати до моральних принципів. Це важливо, адже Конституція – це не просто текст, Конституція – це цінності!», – промовив Олександр Водянніков.

Альберт Єзеров зауважив, що упродовж шоу ми бачили юних осіб з думками вже дорослих людей. «Я щиро сподіваюся, що всі фіналісти шоу вже зробили свій вибір щодо майбутньої професії і, бажаю, аби вони ніколи не пошкодували про те, що пов’язали своє життя з юриспруденцією. Їхнє вміння думати і висловлювати свої думки демонструє те, що вони справді готові йти цим шляхом», – акцентував Альберт Єзеров.

Після цього Ректор Львівського університету Володимир Мельник назвав ім’я тріумфатора першого сезону просвітницького проєкту «Нова генерація». Переможницею шоу стала Софія Чорній.

Ділячись радістю від перемоги у шоу, Софія зізналася, що їй надзвичайно приємно бути володаркою кубку «Нової генерації». «А особливо приємно отримати нагороду і привітання від людей, які творять нашу історію. Я вірю, що шоу «Нова генерація» стане для всіх нас – 15-ох талановитих молодих людей – добрим підґрунтям для досягнення нових вершин!», – підсумувала Софія і подякувала усім за допомогу і підтримку.

За задумом організаторів цьогорічний сезон, присвячений 25-річчю Конституції України – лише початок проєкту «Нова генерація». Згідно з планами, нові сезони телепроєкту будуть присвячені історії України (до 30-ліття державної незалежності), українській мові та літературі, основам точних наук та іншим темам, широка обізнаність з якими є необхідною умовою становлення освіченого та успішного суспільства.

А кожного, хто не встиг переглянути вкрай насичений та цікавий фінал першого сезону у телеефірі, запрошуємо до перегляду в записі:

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото