Відкриття інноваційних лабораторій – важливий крок для розвитку практичних навичок студентів: факультет електроніки та комп’ютерних технологій

Львівський університет щодня працює над покращенням матеріально-технічного забезпечення, адже надзвичайно важливо, коли наші студенти та аспіранти мають доступ до високоякісного лабораторного обладнання, завдяки чому можуть вчитися, проводити дослідження, а врешті-решт – досягати високих результатів на конкурсах, олімпіадах та ставати фахівцями провідних світових компаній. Ректор Львівського університету, професор Володимир Мельник переконаний, що університет є на правильному шляху, адже вибудовує співпрацю із чималою кількістю відомих роботодавців, зокрема у сфері інформаційних технологій, що дозволяє нашим студентам обирати форми дуальної освіти, а також практикувати свої навички у проєктній діяльності і користуватися перевагами чисельної кількості лабораторій. 

За останні 5 років ЛНУ ім. І. Франка значно розширив співпрацю з бізнесом, зокрема такими ІТ-компаніями, як: N-iX, GlobalLogic, Eleks, SQUAD, NeuroForge, Infopulse, EPAM тощо.

Результатом такої двосторонньої взаємодії навчального закладу та індустрії стали навчально-наукові осередки – лабораторії, із якими у цій статті хочемо познайомити нашу академічну спільноту, а також абітурієнтів, які сьогодні на порозі вибору свого майбутнього ЗВО. У сьогоднішньому випуску зосередимося на навчальних приміщеннях факультету електроніки та комп’ютерних технологій, який щороку випускає у доросле, професійне, життя сотні ІТ-спеціалістів. Саме там  студенти мають змогу детальніше опановувати технології штучного інтелекту, інтернету речей, системного проєктування, робототехніки, сенсорної електроніки та програмної інженерії. Декан факультету електроніки та комп’ютерних технологій Юрій Фургала зазначає: “Наші лабораторії – це не лише обладнання і технології, це насамперед місце комунікації трьох середовищ: студентства, викладачів та ІТ-індустрії. І унікальність таких лабораторій якраз у тому, що саме вони стають центром співпраці, у якій народжуються нові ідеї, зосереджуються знання та досвід, а також творяться унікальні проєкти та ініціативи”.

Задля збільшення практичного компонента у навчальному процесі факультет електроніки та комп’ютерних технологій Львівського національного університету імені Івана Франка активно співпрацює з провідними компаніями та організаціями для створення лабораторій, які сприяють впровадженню новітніх технологій у навчальний процес та наукові дослідження:

  • У 2018 році свої двері для студентів відкрила Лабораторія робототехніки, яку облаштували багаторічні партнери Університету – компанія SoftServe. Ця лабораторія була створена з метою підтримки розвитку навичок у галузі робототехніки, адже у ній студенти можуть займатися дослідженнями, проєктуванням та створенням робототехнічних систем. Також вона надає студентам доступ до спеціалізованого обладнання та інструментів для вивчення робототехніки та розвитку творчого підходу до створення роботів.
  • У наступному році на факультеті була відкрита ще одна лабораторія – Infopulse Data Science & Machine Learning Lab, за сприяння компанії Infopulse. Ця лабораторія спрямована на дослідження й застосування методів машинного навчання та аналізу даних, і, звичайно, надає студентам можливість практично використовувати набуті знання та навички в розв’язанні складних завдань у сфері аналізу даних та машинного навчання.
  • У 2020 році навіть попри початок пандемії вдалося втілити наступний проєкт – відкрити нову лабораторію програмної інженерії «High Performance Computing i Software Engineering» спільно з компанією GlobalLogic. Це приміщення дозволяє студентам та викладачам зосередитися на дослідженнях у сфері програмування та розробці програмного забезпечення, адже є оснащене сучасними робочими місцями та інструментами.

Навіть попри повномасштабне вторгнення Університет продовжує розвиватися й сьогодні. Саме у 2022 та 2023 роках на факультеті електроніки та комп’ютерних технологій було відкрито ще три інноваційні лабораторії:

  • За сприяння компаній Indeema Software та Vakoms у Львівському національному університеті було реалізовано проєкт – сучасна Лабораторія Інтернету речей (IoT), яка пропонує студентам можливість досліджувати, проєктувати та розробляти системи інтернету речей, які забезпечують зв’язок та взаємодію між різними фізичними пристроями. Завдяки такій лабораторії студенти можуть отримати практичний досвід у розробці сучасних рішень у сфері та підготуватися до викликів цієї галузі.
  • Разом із компанією SiTime Університет відкрив нову Лабораторію сенсорної електроніки. Кабінет відкритий із метою дослідження нових технологій, що дозволяють створювати більш точні та ефективні сенсорні системи. У лабораторії будуть проводитися дослідження у галузі мікроелектроніки, фотоніки, нанотехнологій, а також дослідження матеріалів, що використовуються в сенсорах.
  • Зовсім недавно, у березні, розпочала роботу також Лабораторія AI Technologies, відкрита спільно з ІТ-компанією ELEKS. Саме тут студенти можуть проводити наукові дослідження у сфері розробки алгоритмів машинного навчання, комп’ютерного зору та обробки природних мов. Також, вона буде використовуватися для практичних занять та реалізації проєктів у галузі штучного інтелекту.

Ці лабораторії на факультеті електроніки та комп’ютерних технологій Львівського національного університету імені Івана Франка є важливими центрами інноваційного розвитку та сприяють практичному навчанню студентів, дослідженням у сфері сучасних технологій та співпраці з провідними компаніями. Саме вони розширюють можливості  використання передових рішень і сприяють розвитку інноваційної екосистеми на факультеті для наших здобувачів вищої освіти та викладачів.

Більше фото