Відомий український історик, професор Сергій Леп’явко прочитав лекцію для студентів історичного факультету

22 лютого 2023 року на історичному факультеті відбулося чергове засідання науково-методичного семінару, присвячене цього разу історії козаччини. Доповідачем виступив відомий український історик, професор Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя доктор історичних наук Сергій Леп’явко. Гостя представив проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку, професор Володимир Качмар, який запропонував організувати у майбутньому ще одну зустріч з відомим дослідником, але в ширшому університетському колі.

Випускник нашого Університету, Сергій Анатолійович віддавна вивчає історію козаччини та козацьких воєн. Звідси і тема його доповіді  «Козацтво, міф про козацтво та війни за Україну». У ній доповідач торкнувся питання виникнення козацтва, підкресливши, що вирішальну роль у цьому відіграли представники дрібної української шляхти. Козацтво виникло як відповідь українського суспільства на потребу захисту південних і східних рубежів від іноземних загарбників. Саме представники цього стану у той нелегкий час взяли на себе обов’язки збройних сил, а українське суспільство продемонструвало вміння самоорганізуватися у час небезпеки, підтримавши своїх оборонців. Це, за словами доповідача, перекидує місток до сьогодення, коли завдяки нашим воїнам та їхнім помічникам-волонтерам вдалося у доволі швидкий час в умовах російського наступу організувати супротив ворогу. Традиції козаччини залишилися живими і після формальної ліквідації цього стану наприкінці XVIII ст. Свідчення цього – численні приклади самоідентифікації значного числа українців Наддніпрянщини кінці XIX – початку XX ст. Недаремно це дозволило доволі швидко поповнити добровольцями територіальну оборону цих теренів минулого року. До слова, сам професор Сергій Леп’явко впродовж перших місяців збройної агресії московських військ зі зброєю в руках захищав незалежність України на Чернігівщині.

Відповідаючи на питання присутніх, Сергій Анатолійович окреслив політичні завдання козацтва у другій половині XVI – першій половині XVIII ст., особливості функціонування цього стану.

Упродовж останніх років професор Сергій Леп’явко активно досліджує історію Чернігівщини, підготував декілька монографій та статей на цю тематику. Відповідаючи на одне із питань, він розповів про свої знахідки, методику укладання такого роду праць.

Світлини: Юлії Гриценко Більше фото