2 жовтня 2015 року у Дзеркальній залі Університету відбулося відкриття Всеукраїнської наукової конференції «Національна пам’ять у філології: спадщина професора Юрія Олексійовича Жлуктенка», яка триватиме впродовж 2-3 жовтня. Організатори заходу – Львівський національний університет імені Івана Франка та Київський національний університет імені Тараса Шевченка.
«Вітаю університетську родину та гостей із Києва на Всеукраїнській конференції, присвяченій пам’яті найвидатнішого українського мовознавця, доктора, професора Юрія Олексійовича Жлуктенка», – звернулася до учасників заходу доктор філологічних наук, професор, академік АН ВШ України, завідувач кафедри перекладознавства та контрастивної лінгвістики імені Григорія Кочура Роксолана Зорівчак. «Юрій Олексійович був тим піонером, який намагався у кожній галузі українського мовознавства залишити відбиток в ім’я науки», – зазначила Роксолана Петрівна й закликала усіх розпочати конференцію із кафедральної молитви.
З вітальним словом виступив декан факультету іноземних мов Володимир Сулим. Володимир Трохимович з приємністю представив гостей конференції: професора кафедри зарубіжної літератури Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доньку Юрія Жлуктенка Наталію Жлуктенко, професора академії АН ВШ України, професора кафедри теорії та практики перекладу з романських мов імені Миколи Зерова КНУ ім. Тараса Шевченка Олександра Чередниченка, професора, завідувача кафедри германської та романської філології КНУ ім. Тараса Шевченка Ізабеллу Буніятову, професора, завідувача відділу мов України Інституту мовознавства імені О.О. Потебні НАН України, директора Українського бюро лінгвістичних експертиз НАН України Богдана Ажнюка й інших колег.
«Сьогодні вшановуємо велич ученого, відомого не тільки в Україні, але й за її межами – Юрія Олексійовича Жлуктенка. Він був науковцем, мовознавцем, людиною енциклопедичних знань, невтомним філологічним плугатарем, незламним патріотом України, будівничим української науки й нації загалом», – зазначив декан факультету іноземних мов й окреслив основні віхи становлення Юрія Олексійовича як науковця.
Від імені ректорату учасників конференції привітав проректор з наукової роботи Університету Роман Гладишевський: «Праця перекладача є не тільки надзвичайно потрібною, але й складною і відповідальною. Переклад є засобом спілкування та передання інформації. Без нього неможливо уявити розвиток науки. Професія перекладача є творчою, проте фаховий перекладач повинен зуміти передати всі нюанси оригіналу, залишивши в тексті справжній почерк автора. А це вимагає неабиякого досвіду, знань, ерудиції і таланту». Роман Євгенович також наголосив на важливій ролі Юрія Жлуктенка як мовознавця та перекладача, його внеску в становлення українського перекладознавства як окремої дисципліни.
До вітальних слів долучився завідувач відділу мов України Інституту мовознавства імені О.О. Потебні НАН України, директор Українського бюро лінгвістичних експертиз НАН України Богдан Ажнюк. «Вітаю усіх учасників конференції із визначною подією для української філології і мовознавства. Зазначу, що я один із 46 кандидатів наук, яких підготував Юрій Жлуктенко, а відтак мій шлях у науку був натхненний саме моїм наставником. Також важливим і символічним є те, що ця конференція відбувається у Львові, хоча Юрій Жлуктенко жив у Києві. Це свідчить про те, що інтелектуальна спільнота Західної України тяжіє до Наддніпрянщини», – зазначив Богдан Миколайович і подарував кафедрі перекладознавства і контрастивної лінгвістики імені Григорія Кочура книги, які не вийшли б друком «без впливу Юрія Жлуктенка на мене та моїх колег».
Учасників конференції також привітав професор кафедри теорії та практики перекладу з романських мов імені Миколи Зерова Київського національного університету імені Тараса Шевченка Олександр Чередниченко. Олександр Іванович висловив вдячність організаторам конференції за ініціативу її проведення у Львові й зауважив, що «для гостей є честю виступати у Львівському університеті й у цій залі». «Упевнений, що конференція стане гідним вшануванням нашого Учителя – Юрія Жлуктенка», – переконаний Олександр Чередниченко.
Під час пленарного засідання учасники конференції представили доповіді, які розкривають багатогранну діяльність виданого українського мовознавця Юрія Жлуктенка.