ЄС та Україна: в рамках V Зимової школи з європейських студій учасники обговорили найактуальніші питання реалізації євроінтеграційного вибору України

20-24 лютого 2023  року на факультеті міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка відбувалася V Зимова школа з європейських студій. Зустрічі в межах Школи відбувалися у дистанційному форматі на платформі MS Teams, тож слухачами школи стали студенти різних навчальних закладів та спеціальностей. Географія доволі велика ‒ Київ, Дніпро, Запоріжжя, Харків, Одеса, Львів, Луцьк та інші міста України.

Відкриваючи Зимову школу з європейських студій, Надзвичайний і Повноважний Посол України, декан факультету міжнародних відносин, професор Маркіян Мальський, декан факультету управління фінансами та бізнесу Андрій Стасишин та завідувачка Інформаційного Центру ЄС, професорка Наталія Антонюк, наголосили на викликах України перед вступом в ЄС, на її цінностях та  збереженні демократії і стабільності у Європі. Декан юридичного факультету Вільнюського університету, професор Гарольдас Шінкунас наголосив на неухильній підтримці України у час війни та її євроінтеграційного вибору з боку європейських країн.

Дуже знаковим було те, що V Зимову школу відвідав колишній державний секретар з питань оборони Великобританії (1999-2005), міністр у справах Європи, член Британського парламенту та Європейського парламенту Джеффрі Гун. Він висловив свою думку про війну в Україні та розказав про те, як вона вплинула на Європу та яких наслідків слід чекати. Він зазначив, що війна для України – це шанс прискорити процес вступу в ЄС, тому що безпека України – це безпека Європи.

Професор юридичного факультету Аугсбурзького університету Штефан Лоренцмайер розповів слухачам Школи про важливість членства України в ЄС, а представник Делегації ЄС в Україні Нікола Сабіна зосередив увагу на торгівельних відносинах України та ЄС і розказав про переваги та недоліки, які очікують на обидві сторони під час війни та у процесі набуття членства у ЄС. Натомість професор права Вільнюського університету Томас Давуліс проінформував про ЄС, яке значення він займає на міжнародній арені як учасник сучасних міжнародних відносин. Перший день Школи був надзвичайно насиченим та інформативним.

У подальші дні слухачі Зимової школи обговорювали важливі питання. Основою для обговорення в рамках програми стали членство України в ЄС, економіка, регіональна, торгова та міграційна політики, концептуальні основи та сучасні виклики Європи.

Історію виникнення, світоглядні основи і сучасні виклики для європейської інтеграції слухачам Школи представив завідувач кафедри міжнародного та європейського права НаУКМА, доктор юридичних наук, професор кафедри ім. Жана Моне Роман Петров. Про основні засади функціонування спільної політики ЄС учасники поговорили з  доценткою кафедри європейських та регіональних студій, кандидаткою політичних наук, страшим науковим співробітником Центру досконалості імені Жана Моне Оксаною Краєвською. Економічний аспект євроінтеграційних процесів окреслив у своїй лекції доцент кафедри економіки та публічного управління факультету управління фінансами та бізнесу, кандидат економічних наук, старший науковий співробітник Центру досконалості імені Жана Моне  Василь Зеленко, наголошуючи на економічних основах євроінтеграційних процесів задля досягнення соціального й економічного добробуту як засадничої цілі Європейського Союзу. Про покращення економічного добробуту ЄС та запобігання регіональним диспропорціям розповіла професорка, докторка економічних наук, завідувачка кафедри економіки та державного управління ЛНУ ім. Івана Франка Галина Капленко.

Слухачі також мали нагоду обговорити не менш цікаву тему ‒ Європейську політику сусідства та Східне Партнерство, які охарактеризувала професорка завідувачка Інформаційного Центру ЄС, докторка історичних наук, завідувачка кафедри європейських та регіональних студій факультету міжнародних відносин Університету Наталія Антонюк. Своїми думками про біорізноманіття та збереження природи в рамках програми поділилася юристка з екологічних питань, стажерка Директорату Європейської Комісії з охорони довкілля Надія Ісікова.

Доцентка кафедри міжнародних відносин та дипломатичної служби, завідувачка Центру країн Північної Європи ЛНУ ім. Івана Франка Маріанна Гладиш приділила увагу міграційній політиці ЄС і сучасним викликам для неї. Доктор юридичних наук, завідувач кафедри європейського права, провідний науковий співробітник Центру досконалості імені Жана Моне, професор Михайло Микієвич розкрив учасникам важливу тему для сучасного світу: правову природу ЄС, систему його джерел та інституцій, механізм реалізації його права у національних правових системах держав-членів Європейського Союзу і його вплив на правові системи держав, які не мають членства у ЄС.

Учасники Школи також мали нагоду заглянути у світ медіа та зрозуміти, чим керуються у висвітленні подій журналісти завдяки лекції доцентки кафедри теорії і практики журналістики Наталії Войтович. Окрім того, доповідачка розповіла про те які є основні правила кібербезпеки та протистояння фейкам і російській пропаганді.

Також в рамках роботи Школи відбувалося обговорення актуальних проблем відносин ЄС та України в період війни, виклики та можливості для повоєнного врегулювання відносин у світі, учасник дискутували про майбутнє відносин між Україною та ЄС, про вплив російсько-української війни на країни Європейського Союзу та наслідки, які очікують в майбутньому.

У тісній співпраці з Національним університетом «Києво-Могилянська Академія» проходив останній день Зимової школи, який було присвячено питанням вивчення різних аспектів європейської інтеграції, світових стандартів проведення наукових досліджень та інтердисциплінарного характеру європейських студій як галузі наукових досліджень.  У цій частині Оксана Краєвська представила основи політики ЄС у сфері освіти, молоді і науки, а професор Дагмар Шік (Університет Корка, Ірландія) окреслила інтердисциплінарні методи наукових досліджень і їхні взаємозалежність і взаємозв’язок у процесах вивчення європейської інтеграції, у той час як професор Адам Лазовскі з Університету Вестмінстера (Великобританія) окреслив стандарти проведення наукових досліджень через призму власного досвіду. Цей захід модерував професор Роман Петров у рамках реалізації проєкту Жана Моне EU Research Lab.

Модераторкою Школи була кандидатка юридичних наук, доцентка кафедри європейського права, завідувачка Центру досконалості імені Жана Моне в ЛНУ ім. Івана Франка Оксана Головко-Гавришева, яка свої лекції вела на тему економічної грамотності, сукупність норм, які регулюють торгівлю країн-членів ЄС з третіми країнами та основні засади спільного ринку Європейського Союзу.

Зимова Європейська Школа – це прекрасна можливість поринути у багатоаспектні теми, які безпосередньо стосуються майбутнього нашої країни. Учасники школи отримують можливість підвищити свій рівень англійської, дізнатися актуальну інформацію від викладачів різних факультетів, подискутувати та отримати багато позитивних вражень. Школа – це не лише навчання за партами, як звикли більшість, а й цікаві лекції, тренінги та іноземні спікери.

V Зимова школа з європейських студій відбулася у співпраці програмою Асоціацією Членів Європейського Парламенту (EPFMA PEAAD European Parliament Former Members Association), із Українською Асоціацією Європейських Студій, Інформаційним центром Європейського Союзу в ЛНУ ім. Івана Франка та Вільнюським університетом.

Проєкт 599469-EPP-1-2018-1-UA-EPJMO-СоЕ: ЗАХІДНОУКРАЇНСЬКИЙ ДОСЛІДНИЦЬКИЙ ЦЕНТР З ЄВРОПЕЙСЬКИХ СТУДІЙ реалізовує Центр досконалості імені Жана Моне «Західноукраїнський дослідницький центр з європейських студій» у співпраці із факультетом міжнародних відносин та факультетом управління фінансами та бізнесу нашого Університету.