11 лютого – Міжнародний день жінок і дівчат у науці

Щорічно 11 лютого ми відзначаємо Міжнародний день жінок і дівчат у науці – символічну дату, яка утверджує рівний доступ жінок і дівчат будь-якого віку до досягнень і розвитку науки, техніки й інновацій.

Для того, аби бути невід’ємною частиною системи освіти та науки європейських університетів жінки подолали тривалий шлях обстоювання власних прав і свобод. Проте від моменту, коли у ХІХ столітті жінки вибороли право навчатися спершу на філософському, а згодом на медичному та інших факультетах Львівського університету, значення жінок у науковому просторі нашого Університету безперервно зростає. Свідченням цього, зокрема є те, що перша Нобелівська лауреатка Марія Склодовська-Кюрі у першій половині ХХ століття стала Почесною докторкою Львівського університету.

Від того часу і дотепер наукові дослідження, які проводять жінки, є органічною складовою академічного простору Львівського університету – тим, що не прийнято виносити в окрему категорію чи вирізняти з-поміж загального наукового процесу. Адже усі ми усвідомлюємо, що будь-які передові звершення та наукові відкриття не залежать від питань статі, віку, раси чи віросповідання. Наука – вільна та універсальна, наука єднає та надихає, наука творить простір для інноваційного, духовного та культурного розвитку людства. Але стала наука такою не в останню чергу якраз завдяки жінкам, які довели – гендерні відмінності не є і ніколи не зможуть бути перешкодою для самореалізації та прагнення змінювати світ на краще!

Мені вкрай приємно, що сучасний Львівський національний університет імені Івана Франка неможливо уявити без сотень імен дослідниць, які щоденно збагачують українську і світову науку передовими дослідженнями, ініціативами та проєктами!

Водночас, висловлюю переконання, що ми разом повинні й надалі присвячувати належну увагу питанням рівності, високої культури й толерантності у суспільному, науковому та освітньому просторі України. Адже саме свобода, демократія та відчуття відповідальності одне перед одним є однією із цивілізаційних гарантій нашої майбутньої перемоги над світом варварства та безпринципності, втіленням якого є російський агресор.

Дякую Вам, вельмишановні науковиці, докторантки, аспірантки та студентки Львівського національного університету імені Івана Франка за натхненну працю, спрямовану на продовження славних традицій Львівського університету та розвиток української науки й освіти!