Академічна спільнота Університету вшанувала пам’ять Адама Коцка

Сьогодні минає 107 років від дня смерті студента правничого факультету Львівського університету Адама Коцка, який трагічно загинув 1 липня 1910 року під час протистояння між українськими та польськими студентами.

1 липня 2017 року представники адміністрації, студенти та викладачі ЛНУ ім. Івана Франка зібрались на Личаківському кладовищі, аби вшанувати пам’ять борця за право українців на національний університет у Львові.

Зокрема, представники Львівського університету взяли участь у панахиді і поклали квіти до могили Адама Коцка.

Після завершення панахиди отець Роман Довгань наголосив, що «упродовж історії дуже багато людей віддали свої життя за нашу державу і кращу долю української нації». «Свободу, яку вони вибороли для нас, ми повинні обстоювати і боронити, розвиваючи нашу культуру, мову і традиції», – наголосив отець Роман.

Ректор Університету, професор Володимир Мельник зазначив, що вшанування пам’яті українців, які віддали свої життя за національну свободу і гідність, дозволяє нам зберігати історію живою, фундаментальною.

«Історія України – це не лише битви, це чин людини. Фундамент нашої держави становлять ті герої, які своєю завзятістю, ідеями і мужністю вибороли для нас свободу і незалежність», – наголосив Ректор.

За словами Володимира Петровича, Україна відбулася як держава завдяки героїчним вчинкам людей, які розуміли, що без рідної мови, культури і традицій нація не може існувати, а без нації не може бути і самої людини як цілісної особистості.

«Сьогодні ми змушені знову боротися за своє право на національну державу. І знову у цій боротьбі життя віддають студенти, викладачі і випускники Львівського університету. Це зобов’язує нас бути особливо відповідальними і безкомпромісними у протидії будь-яким намаганням принизити нашу мову, культуру чи традиції. Саме ми є носіями української історії і саме ми своїми щоденними вчинками повинні її берегти і продовжувати», – наголосив Володимир Мельник.

Доцент кафедри новітньої історії України імені Михайла Грушевського, голова Первинної профспілкової організації працівників Університету Володимир Качмар розповів про студентський рух та боротьбу за український університет у Львові, про місію Адама Коцка та його трагічну загибель під час протистояння 1910 року.

Студенти Університету Дмитро Цебак і Юлія Ткаченко продекламували поетичні рядки, які підкреслили важливість збереження історичної пам’яті і продовження традицій відданої боротьби за рідну мову, культуру і національну державу.

Нагадаємо, що боротьба українців за освіту рідною мовою належить до найбільш яскравих сторінок суспільно-політичного життя Галичини кінця ХІХ – початку ХХ ст.

1 липня 1910 року у найдавнішому будинку Львівського університету, що на вул. Грушевського (тоді – вул. Св. Миколая) відбулась одна із найбільш драматичних подій боротьби за український університет у Львові – віче українських студентів. Польські студенти, намагаючись завадити проведенню віча, спорудили в приміщенні Університету барикади, щоб перешкодити українцям, які планували провести похід вулицями Львова, вийти з Університету. Під час сутички пострілом в обличчя смертельно поранили Адама Коцка.

4 липня 1910 р. відбувся похорон Коцка, що перетворився на багатотисячну українську маніфестацію. З промовами над могилою студента виступили Кость Левицький, Михайло Грушевський, Осип Назарук, Лонгин Цегельський.

Уже понад століття Адам Коцко є символом боротьби українців за національний університет у Львові.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото