Еволюція свідомості крізь призму війни

Ветерани Української повстанської армії, учасники бойових дій на Сході, волонтери, науковці та студенти поділилися власними судженнями щодо нинішньої ситуації в Україні й спробували представити новітній погляд на еволюцію свідомості українців в умовах боротьби з російським імперіалізмом.

Власний досвід та емоції, думки і висновки, факти й події представили науковці, військові та ветерани в рамках заходу «Хочеш миру? Готуйся до війни!» 13 жовтня 2015 року.

Ситуацію, у якій зараз перебуває Україна, неможливо аналізувати поза історичним контекстом. Відтак, завідувач кафедри археології та спеціальних галузей історичної науки, професор Леонід Зашкільняк розглянув участь українських військових формувань у воєнних діях упродовж ХХ століття. Екстраполюючи історичний досвід на сучасність, науковець висловив переконання, що «сьогодні всі ми є свідками відновлення Української держави».

«Нам потрібно ліквідувати всі старі радянські стереотипи і замінити їх на загальнолюдські цінності», – зазначив Леонід Зашкільняк.

Представили гостей зустрічі – учасників бойових дій, серед яких – військові із зони проведення АТО та ветерани УПА, ведучі вечора: студентка ІІ курсу факультету іноземних мов Олеся Грендович і студент ІІІ курсу історичного факультету Любомир Ходань.

Готовність обстоювати власну землю і неймовірний сплеск патріотизму – ознака того наскільки сильно змінилася свідомість українців. Одним із основних формотворчих елементів громадянина є середовище, у якому людина перебувала впродовж тривалого часу. Так, за словами добровольця 7-ої роти 79-ої окремої аеромобільної бригади ОАМБр Олекси Сокола, його патріотична свідомість сформувалася саме у Львові.

«Після цього для мене не було іншого варіанту, аніж піти на захист своєї Батьківщини – стати до лав Збройних сил України», – розповідає доброволець.

Ветеран УПА, голова крайового братства ОУН-ОПА Олесь Гуменюк закцентував увагу на тому, що саме молодь сьогодні є найважливішим ресурсом держави, а відтак, своєю жертовністю, вчинками й життям в цілому репрезентує ту революцію свідомості, яка зараз відбувається в українському суспільстві.

Доброволець, військовий медик у складі добровольчого корпусу, студентка Університету Аліна В’яткіна вважає серйозною проблемою те, що багато людей ще й до сьогодні не усвідомили складності ситуації, у якій зараз перебуває наша країна. «В Україні сьогодні паралельно існують два світи: один – військових дій, інший – мирний. Проблема в тому, що вони у свідомості багатьох рідко перетинаються», – говорить студентка.

Ветеран УПА Андрій Ковальський переконаний, що «ідеали й мету Української повстанської армії сьогодні перейняли учасники Майдану і військові в зоні АТО».

Про власну участь в українському підпіллі розповів також і ветеран УПА Георгій Гідей.

«Свій пріоритет я визначила давно: їздити в зону бойових дій не для репортажу, а для підтримки людей», – поділилася власною позицією журналіст «Громадського радіо», студентка Університету Анастасія Шибіко.

Розмірковуючи про сучасні події журналіст, очевидець подій на сході країни, студент Університету Дмитро Пальчиков резюмував: «Українців вбивають не тільки фізично… Сьогодні в Україні йде війна за громадську свідомість і здоровий глузд суспільства».

Організатори зустрічі: Наукове товариство історичного факультету ЛНУ ім. Івана Франка та Громадська ініціатива «Волонтерський полк» спільно зі Студентське братством Львова та Львівською обласною державною адміністрацією.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото