Лада Рослицька: «Україна зараз має можливість стати лідером у порятунку демократичних країн Європи, Канади та США»

Про це заявила директор стратегічної комунікації інформаційного каналу «Ukraine Today», експерт із міжнародної безпеки, доктор Лада Рослицька під час відкритої лекції, яку вона прочитала студентам Львівського національного університету імені Івана Франка  25 квітня 2016 року.

«М’який бік темної сили: мова як національна безпека» – це перша лекція Лади Рослицької з політичної комунікації, яку вона представила молодим соціолінгвістам, журналістам, політологам і міжнародникам.

Чому мова є однією з найважливіших складових національної безпеки? Яку загрозу вона може становити для нашого народу й інших націй?  Що таке психологічна війна? Чому таким важливим у процесі політичної комунікації є концепт «м’яка сила»?

Про ці та інші питання йшлося під час зустрічі експерта з міжнародної безпеки Лади Рослицької.

На її глибоке переконання, Україна зараз має можливість стати лідером у порятунку демократичних країн Європи, Канади та США.

«Той урок, який довелось пережити нашому краю і який він продовжує проживати з  боку російської пропаганди, ми вже засвоїли. ЇЇ імперська політика вже так не працює. І це зрозуміли не лише ми, а й чимало інших держав», – зазначила Лада Рослицька.

Розповідаючи про структуру та специфіку національної безпеки України, експерт пояснила, що йдеться передусім про захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечуються сталий розвиток суспільства, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних чи потенційних загроз національним інтересам держави. Лада Рослицька також виокремила основні складові національної безпеки України, серед яких, зокрема: соціальна, політична, військова, економічна, екологічна й інформаційна, проаналізувавши їх і проілюструвавши прикладами.

За словами  фахівця у сфері стратегічної комунікації, поняття національної безпеки передбачає реалізацію національної стратегії, яка визначає загальні принципи, пріоритетні цілі, завдання і механізми захисту життєво важливих інтересів особи, суспільства і держави від зовнішніх і внутрішніх загроз.

«Національна стратегія має об’єднувати людей, має показувати, що вони мають спільні інтереси,  і що саме ці спільні інтереси народу є вищими за індивідуальні, що «ми» є важливішим, ніж «я». Має бути спільна мета, яка повинна не тільки обороняти, а й підвищувати рівень життя людей, задовольняючи їх потреби, давати можливості  для реалізації потенціалу та здійснення мрій громадян нашої держави», – вважає експерт.

За словами Лади Рослицької, після Революції Гідності в Україні продовжують відбуватися позитивні зміни. «Багато людей важко, але плідно працює над реформами. Але, на жаль, ми не маємо правильної політичної комунікації, і це доводить до того, що часто більшість із нас думає про кількість і сенс жертв Майдану й війни на сході України», – сказала вона, додавши, що у цьому контексті важливу місію відіграє і національна політика, яка  має показати, над чим і як ми маємо працювати разом.

Та водночас національна стратегія має спонукати нас до того, аби ми також подивилисяй на те, як поводимось з іншими країнами, – вважає Лада Рослицька.

«Якщо держава не має правильної стратегії, то це –  смерть її політики», – переконана експерт. За спостереженнями фахівця зі стратегічної комунікації, в Україні – велика нестабільність, тут часто змінюється парламент і уряд, а це може призвести до втрати суверенітету, що є однією з найбільших загроз для держави.

«Україна має чи не найкращі закони. Але проблема в тому що ніхто їх не виконує. Немає національної волі. І тут велику роль відіграє корупція. Якщо нація не має волі виконувати те, що їй каже уряд, то це свідчить про те, що нація не вірить у нього чи  знає, що він працює не в її благо», – резюмувала Лада Рослицька.

Відтак, важливу роль має відігравати і національна політика,  цілями якої є консолідація та міжетнічна інтеграція.  Пріоритетне значення в цьому контексті має саме мова, яка часто є інструментом в системі національної безпеки.

«Щоби впливати на почуття людей, на нашу спільність та ідентичність до мови застосовують  спеціальні психологічні операції, використовуючи її на свій лад. Мова тут може бути також інструментом, який працює проти національної безпеки України,  адже мова формує ідеї і не лише інституційні (як це є в Росії), а й громадські», – пояснила Лада Рослицька.

Вона закцентувала увагу на тому, що дуже важливим є також і те, як громадяни сприймають публічні інституції, бо це – один із критеріїв впливу на концепт єдності суспільства. «Мова і спосіб вживання мови впливають на формування ідеї. Відтак, ідеї, які вживаються в пропаганді, мають на меті примусити уряд прийняти політику іншої країни, що яскраво продемонстрував приклад Януковича. А це, своєю чергою, впливає на легітимність влади не лише на внутрішньополітичному, а й на міжнародному рівні», – вважає  Лада Рослицька.

Експерт із міжнародної безпеки підкреслила, що Кремль зацікавлений у тому, щоби ми бачили, що в нас немає добрих публічних інституцій. У цьому також важливу роль відіграють ЗМІ.

Лада Рослицька стверджує, що сьогодні національна безпека України є в дуже серйозній кризі. Це також пов’язано з тим, що влада втратила довіру суспільства. Більшість із нас глибоко переконана в тому, що люди, які керують країною, не обстоюють  наших інтересів.

Однак лише через налагодження політичної комунікації влади зі суспільством, політичних і публічних інститутів із громадськістю можна пришвидшити успішний процес розвитку України, – наголосила Лада Рослицька.

Додамо, що директор зі стратегічного розвитку телеканалу іномовлення групи «1+1 медіа» Ukraine Today, голова неурядової організації Ukraine Today, експерт з питань безпеки щодо застосування «м’якої сили» Лада Рослицька впродовж 25-27 квітня 2016 року прочитає студентам Університету цикл тематичних лекцій з питань політичної комунікації у зв’язку зі створенням на філологічному факультеті спеціалізації із соціолінгвістики «політична комунікація» та на запрошення професора кафедри загального мовознавства ЛНУ ім. Івана Франка Галини Мацюк

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото