Міжнародна конференція «Адміністративна юстиція в Польщі та Україні: порівняльні аспекти»

27 вересня 2019 року в Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася Міжнародна конференція «Адміністративна юстиція в Польщі та Україні: порівняльні аспекти». Захід об’єднав суддів Верховного Суду України та адміністративних судів, суддів Верховного Суду Республіки Польща, членів Вищої Ради Правосуддя та академічну спільноту Університету.

З вітальним словом до учасників конференції звернувся Ректор Львівського університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник. Він наголосив, що для нинішнього українського суспільства одним із ключових завдань є утвердження процесу демократизації усіх сфер життєдіяльності країни, захист прав та свобод людини. А відтак, Ректор додав, що особлива увага на шляху досягнення ідеалів демократії має бути приділена судовій системі. «Усі ми повинні пам’ятати, що несемо спільну відповідальність за формування національної свідомості та побудову сильної держави. Але судді та голови судів є на передовій суспільної думки, а тому кожен крок у процесі реформування судової системи викликає особливо ретельну увагу зі сторони суспільства. Ми це усвідомлюємо, а тому Львівський університет як співпрацював з Верховним Судом України, Конституційним Судом України та іншими органами судової гілки влади, так і продовжуватиме таку співпрацю у майбутньому», – зазначив Володимир Мельник.

До вітальних слів доєднався голова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду України, заслужений юрист України, член Комісії з питань правової реформи при Президентові України Михайло Смокович. Він окреслив суть та досягнення правової реформи, яка триває в Україні, зазначивши, що завданням кожного правника є забезпечення усім громадянам можливості зреалізувати своє гарантоване конституційне право на незалежний суд. «Знаково, що за часи незалежності України з’явилась нова інституція – адміністративна юстиція. Її існування – запорука демократичної держави. У протилежному випадку демократія в державі буде неповноцінною. Україна приклала чимало зусиль для побудови та розвитку адміністративної юстиції, але вона у нашій державі є ще досить молодою. Тому ми шукаємо нових шляхів розвитку і форм діяльності. Надзвичайно приємно, що правники Львівського університету співпрацюють з Верховним Судоми України, надсилають змістовні правові тексти» – наголосив Михайло Смокович.

Про важливість судової реформи і чільне місце адміністративної юстиції говорив голова Львівської обласної державної адміністрації Маркіян Мальський. «Перед судами сьогодні стоїть багато викликів, адже суспільство має великі очікування від судової системи. Рівень транспарентності в судовій системі України – один з найвищих в Європі. Останній відбір до Верховного суду, його тривалість свідчать про те, що Україна на правильному шляху. Судовий рівень досить високий, а в співпраці із польськими партнерами будемо ще більше вдосконалювати цей напрям», – зазначив Маркіян Мальський.

З вітальним словом до присутніх звернувся і голова Восьмого апеляційного адміністративного суду Олег Заверуха. Він також відзначив важливість співпраці органів судочинства та Університету. За його словами, «сьогоднішня присутніх всіх учасників конференції у Дзеркальній залі свідчить про те, що тут зібрались люди, яким небайдужа доля адміністративної юстиції, а відтак і питання, які стосуються утвердження принципів верховенства права».

Президент Міжнародної фіскальної асоціації (IFA Ukraine), віце-президент Всеукраїнської асоціації адміністративних суддів, суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, член Комісії з питань правової реформи при Президентові України Наталія Блажівська, звертаючись до учасників зібрання, зазначила, що «обмін думок між суддями України та Польщі й науковцями Університету сприятиме подальшому розвитку судової системи України».

Окрім того, до вітальних слів долучилися заступниця декана юридичного факультету Львівського університету Марта Мочульська, присутні на конференції судді та дипломати, а також учасники з Польщі в особі Кшиштофа Вінярскі – судді Фінансової палати Верховного адміністративного суду Польщі, голови ради Університету гуманітарних та природничих наук у Ченстохові.

Під час роботи конференції учасники дискутували про окремі аспекти правового регулювання трансферного ціноутворення та судової практики у цій категорії справ, форми протидії уникненню оподаткування, судову медіацію в податкових спорах, представництво в адміністративному процесі, дискрецію у діяльності фіскальних органів, адміністративний розсуд у податковому провадженні тощо. З доповідями також виступили представники кафедри фінансового права юридичного факультету Львівського університету – доктор юридичних наук Володимир Решота та кандидат юридичних наук Олег Ільницький.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото