На хімічному факультеті провели Літню школу «Кольорова хімія»

Упродовж 19-23 червня 2023 року хімічний факультет Львівського національного університету Івана Франка спільно з Львівською обласною Малою академією наук провели Літню школу «Кольорова хімія». Захід згуртував учнів 7-10 класів закладів загальної середньої освіти Львівщини задля спільної мандрівки у захопливий світ кольорів, речовин, текстур та наукових і творчих пошуків.

Упродовж п’яти днів у супроводі працівників хімічного факультету юні дослідники спілкувалися про роль хімії в мистецтві, досліджували й створювали синтетичні та природні барвники, а також самотужки малювали «хімічні» картини з новостворених фарб.

Розпочалися заняття у Літній школі зі знайомства школярів з хімічним факультетом, його структурою та основними напрямами діяльності. Екскурсію корпусом для учнів провів декан хімічного факультету Григорій Дмитрів, мотивуючи школярів у майбутньому обирати для здобуття вищої освіти саме ЛНУ ім. Івана Франка. Також школярі побували у Лабораторії матеріалознавства інтерметалічних сполук, де дізналися про кольорові сплави та ознайомилися з процесом визначення складу і порівняльного аналізу твердості монет.

Щирі емоції радості та здивування наповнювали лабораторії неорганічної та аналітичної хімії упродовж наступних днів, де під керівництвом досвідчених науковців юні дослідники вчилися синтезувати пігменти з неорганічних речовин. Хвилювання перед першим процесом – приготуванням розчинів – швидко змінилося натхненням та цікавістю, і школярі, які спершу демонстрували нерішучість, вже невдовзі крок за кроком впевнено наближалися до створення справжніх олійних фарб.

«Мені дуже сподобалося проводити хімічні експерименти та працювати на професійному обладнанні. Я вже давно зрозуміла, що хімія – це «моє» і я думаю про те, аби згодом пов’язати з нею професійне життя», – зізналася у процесі приготування фарб дев’ятикласниця середньої загальноосвітньої школи № 40 міста Львова Катерина.

Окрім школярів зі Львівщини, на Літню школу завітала і школярка з Харкова, яка зараз проживає у Львові. Олександра зазначила, що процес творення фарб її надзвичайно захопив: «Я займаюся таким вперше і це дуже цікаво! А ще, окрім нових вмінь, я сьогодні отримала велику кількість знайомств, і це – не менш цінно».

Особливо юних творців зацікавив процес написання картин: поділивши між собою різноманіття кольорів, кожен зміг перенести зі своєї уяви на реальне тло невеличкий, але цінний задум. Під пензликами школярів швидко виростали дерева, розпускалися квіти, наповнювалися водами моря, народжувалися Сонця, розгорталися космічні простори.

«Я вже не вперше на хімічному факультеті ЛНУ ім. Івана Франка, колись була тут, беручи участь в олімпіаді. Упродовж Літньої школи ще раз переконалася, що мені подобається як факультет, так і хімія як наука загалом. Вкотре утвердила розуміння, що я справді зацікавлена продовжувати пізнавати її та розвиватися у цій сфері», – розповіла під час творення своєї картини учениця Новояворівської школи №1 Яніна.

На цьому творчий та науковий пошук не завершився, адже у передостанній день роботи школи учні вивчали природні пігменти та, працюючи у лабораторії органічної хімії, розділяли пігменти з листя зелених рослин.

А вже 23 червня відбулося урочисте завершення Літньої школи «Кольорова хімія», під час якого учасники презентували власні проєкти та ділилися враженням від проведеного часу.

Юних дослідників привітав проректор з наукової роботи Львівського університету, академік НАН України, президент Львівської обласної МАН, професор Роман Гладишевський. Він висловив сподівання, що за цей насичений тиждень школярі не лише добре провели час, але й здобули цінні навички та нові знання, навчилися працювати в команді та віднайшли натхнення для подальшого пізнання хімії. «Дуже важливо, аби Ви продовжували дослідження хімії, яке розпочали упродовж нашої Літньої школи, адже у Вас є унікальна можливість бути не лише користувачами наукових винаходів, але й стати творцями чогось нового. Ви можете змінити цей світ, творити нові матеріали, технології, задавати тренди у моді, культурі, мистецтві. Обирайте велику мету, вірте в те, що можете її зреалізувати і щодня наближайтеся до своєї цілі маленькими кроками», – підкреслив Роман Євгенович.

До школярів також звернувся декан хімічного факультету Григорій Дмитрів: «Якби в суспільства забрали все, що було створене за допомогою хімії, ми б повернулися далеко назад у цивілізаційному розвитку. Хімія – це квиток у майбутнє, адже вона є невід’ємною частиною наукового прогресу. Ваші картини підкреслюють те, що Ви дуже талановиті особистості, тож бажаю Вам не втрачати свого запалу і поєднати його із можливостями, які відкриває перед кожним з нас наука».

Директорка Львівської обласної Малої академії наук Іванна Бородчук висловила щиру вдячність хімічному факультету за сприяння у проведенні важливих та цікавих заходів для учнівської молоді, які покликані мотивувати школярів до наукового пізнання.

На завершення п’ятиденного навчання Григорій Дмитрів та асистент кафедри органічної хімії хімічного факультету, керівник гуртка хімії Львівської обласної МАН Микола Тупичак нагородили школярів сертифікатами, які засвідчують успішне завершення Літньої школи «Кольорова хімія».

Світлини: Ярини Пришляк та хімічного факультету Більше фото