На пошану Львівської математичної школи: на фасаді кав’ярні «Шкоцька» відкрили інформаційну таблицю

21 травня 2021 року з нагоди 85-річчя створення всесвітньовідомої «Шотландської книги» та відзначення внеску Львівської математичної школи у розвиток світової математики, Львівське математичне товариство відкрило інформаційну таблицю на фасаді будинку № 27 на проспекті Тараса Шевченка. Саме там у першій половині XX століття розташовувалася легендарна кав’ярня «Шкоцька» – культове місце для математиків усього світу.

На табличці зображено засновника Львівської математичної школи, професора Львівського університету, легендарного математика Стефана Банаха і вміщено інформаційну довідку про Шотландську («Шкоцьку») кав’ярню трьома мовами – українською, польською та англійською.

Довгоочікувану подію приурочено до дня народження одного з представників Львівської математичної школи, професора Львівського національного університету імені Івана Франка, наступника Стефана Банаха на посаді декана фізико-математичного факультету Львівського університет, дійсного члена Наукового товариства імені Шевченка Мирона Зарицького (21.05.1889 – 19.08.1961).

Модерував захід доктор фізико-математичних наук, професор кафедри алгебри, топології і основ математики механіко-математичного факультету Львівського університету Тарас Банах. «Ми довго йшли до цього урочистого моменту. Спочатку планувалося відкрити таблицю на конференції «Scottish Book Fest» у вересні 2020 року, потім – у день народження Стефана Банаха на 30 березня чи вже 14 квітня до дня народження Станіслава Уляма. Проте пандемія твердо вносила свої корективи у наші плани і сама доля спричинила те, що ми відкриваємо інформаційну таблицю сьогодні, 21 травня, у день народження Мирона Зарицького», – зазначив Тарас Банах.

До урочистого відкриття інформаційної таблиці долучився перший заступник міського голови Львова Андрій Москаленко. «Цей захід формує дуже правильні речі. Я хочу подякувати всім, хто сьогодні розвиває науку, всім, хто зараз активно підтримує цю важливу ідею. А явищу такої традиції, як математична школа у Львові, на мою думку, може позаздрити чимало країн і дуже багато міст. Ми маємо добру легенду, яка насправді була реальністю!», – зазначив Андрій Москаленко.

Від імені Ректора Львівського університету до присутніх звернувся проректор з науково-педагогічної роботи та інформатизації Віталій Кухарський. «Мені як математику надзвичайно приємно брати участь у такій визначній і хвилюючій події. Висловлюю вдячність ініціаторам встановлення таблиці та усім організаторам події. Стефан Банах був особою світового масштабу, яка зробила величезний внесок у розвиток науки. Він був людиною глобальною, людиною, яка вміла об’єднувати. На базі математичних шкіл, які згуртував Стефан Банах, утворилось чимало індустрій. І в тому, що львівська ІТ-сфера задає тон розвитку загальноукраїнській індустрії інформаційних технологій, є значна заслуга тих математичних осередків, які свого часу розвивалися на базах львівських університетів та у середовищі Львівської математичної школи», – наголосив Віталій Михайлович.

Голова Наукового товариства ім. Шевченка, доктор-фізико-математичних наук, професор, академік НАН України Роман Кушнір пригадав імена науковців, які зробили цінний внесок у розвиток математичної науки в Україні та окреслив актуальність сучасної роботи Львівського математичного товариства. «Спільними зусиллями ми всі разом творимо математичну культуру нового тисячоліття і працюємо над новими науковими здобутками. Тож, вітаю з цією приємною подією, бажаю усім успіху та закликаю до подальшої плідної праці!», – акцентував Роман Кушнір.

З вітальними словами до усіх присутніх звернувся президент Львівського математичного товариства Ростислав Гринів. «Чудово, що легенда, яка творилася на очах львів’ян, легенда, пов’язана зі «Шкоцькою кав’ярнею» та «Шотландською книгою» досі жива! Посиденьки математичних геніїв у кав’ярні були симбіозом яскравих жартів та інтенсивної наукової праці. Відкриттям цієї таблиці Львівське математичне товариство хоче висловити шану генію тих людей, які перетворили Львів у славетний центр математичної думки», – наголосив Ростислав Гринів.

Також теплі слова вітання передав президент Польського математичного товариства Яцек Мєнкіш, який в силу карантинних обмежень не мав змоги приїхати особисто. Лист від іноземних колег усім присутнім зачитав Тарас Банах.

Після цього до слова запросили голову математичної комісії НТШ, кандидата фізико-математичних наук, доцента кафедри теорії функцій і функціонального аналізу Львівського університету Ярослава Притулу. Ярослав Григорович зауважив, що у Львові існує добра традиція – відзначати осіб, події і місця, які увійшли до історії міста. «Сьогоднішня подія – це відзначення місця, в якому писались сторінки української математики. «Шкоцька кав’ярня» довгий час була улюбленим місцем філософів, логіків, людей науки. Тоді ж народилася теза, що львівська математика творилася не лише в університетських авдиторіях, а й особливо в навколишніх кав’ярнях. Мирон Зарицький, чиїм уродинам присвячена наша нинішня зустріч, був тією людиною, яка розвивала і налаштовувала математичну освіту не лише у Львові, але й у Західній Україні загалом. Мені приємно, що чимало його ідей щодо організації багатьох наукових заходів збережені і мають своє продовження в наш час», – зауважив Ярослав Притула і детально розповів про багатьох постатей, які мали стосунок до розвитку Львівської математичної школи.

Особливу нотку щирих емоцій на урочистому відкритті таблиці внесли слова онуки Мирона Зарицького Любові Сороки. Вона поділилася теплими спогадами про свого дідуся і подякувала усім, хто продовжує його цінну наукову традицію. А наостанок усіх присутніх привітала адміністрація готелю «Атлас Делюкс» (в структуру якої входить «Ресторан & Бар «Szkocka»»), додавши, що з радістю долучається до збереження важливих історичних традицій у життєписі Львова.

Після вітальних слів урочисто відкрили інформаційну таблицю професор кафедри алгебри, топології і основ математики механіко-математичного факультету Львівського університету Тарас Банах, президент Львівського математичного товариства Ростислав Гринів,  також праправнук Мирона Зарицького.

Надалі усі присутні мали змогу поспілкуватися та придбати книги, які стосуються хронік діяльності Львівської математичної школи. Також програмою урочистостей була передбачена лекція професора Львівського університету  Михайла Зарічного, неформальна дискусія про Львівську математичну школу та покладання квітів до могил відомих львівських математиків, похованих на Личаківському кладовищі.

Довідка:

Шотландська («Шкоцька») кав’ярня була улюбленим місцем зібрань математиків, представників Львівської математичної школи – неформального об’єднання науковців, яке функціонувало у Львові в 20−30-х роках ХХ століття і мало значний вплив на розвиток математики у світі. Осердя Львівської математичної школи становили професори Львівського університету. Серед найвідоміших представників Школи – Стефан Банах, Гуґо Штайнгауз, Станіслав Мазур, Станіслав Улям, Владислав Орліч, Юліуш Шаудер, Мирон Зарицький та інші.

У кав’ярні «Шкоцькій» львівські математики та їхні гості проводили математичні дискусії, а найважливіші відкриті проблеми вписували до знаменитої «Шотландської книги» (1935–1941), що зберігалася у цій кав’ярні. Після війни копію «Шотландської книги» переправили в США і там Станіслав Улям переклав її англійською мовою, тим самим зробивши книгу доступною для всього математичного світу.

У 1981 році вийшла книга Д. Молдіна про «Шотландську книгу», вона містила спогади деяких учасників Львівської математичної школи та огляд проблем: які зроблені повністю чи частково, а які ще залишаються відкритими. Друге, оновлене видання книги Молдіна було опубліковано у 2015 році.

Варто зазначити, що зі 193 проблем, сформульованих у «Шотландській книзі», деякі ще залишаються нерозв’язаними. Зазначимо, що серед математиків, які зробили внесок у розв’язування проблем, є професор механіко-математичного факультету Тарас Банах.

У травні 2014 року будівля легендарної львівської кав’ярні отримала нове дихання з відкриттям ресторану під назвою «Шкоцька». Продовженням традиції стало те, що тут зберігається копія оригінальної «Шотландської книги», а також сучасна «Львівська Шотландська книга», започаткована львівськими математиками XXI століття, які продовжують творити математичну славу Львова.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото