Народна капела бандуристок «Зоряниця» представила ювілейну концертну програму

25 квітня 2023 року в Актовій залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбувся великий ювілейний концерт Народної капели бандуристок «Зоряниця» під назвою «40+1». Мистецький захід відбувся за участю Ректора Львівського університету, представників адміністрації, викладачів, студентів та усіх охочих.

Із ювілеєм колектив Народної капели бандуристок «Зоряниця» привітав Ректор Львівського університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник. Насамперед Володимир Петрович відзначив символічність заходу, адже колектив «Зоряниця» існує вже понад 40 років. «Народна капела бандуристок вистояла. Український народ вистояв для того, щоб зберегти себе, щоб через пісню і музику виховувати ненависть до ворогів і любов до України й українства, шанувати кожне слово української душі, яка стверджує, що Україна була, є і буде. Дякуємо зусиллям усіх цих скромних, простих, добрих і щирих українських душ, які не здаються і не ламаються, а створюють можливість для кожного, аби на своєму місці вибудовувати щит і міць Української Держави, українського суспільства і культури», – наголосив Ректор.

У вітальному слові Ректор також відзначив, що творити культуру у непростий час, коли кожен переживає за те, що відбувається на сході України, віддаючи шану Героям, схиляючи голову у невимовній скорботі, дуже непросто. «Війна триває. А «Зоряниця» разом зі своєю незмінною керівницею Зіновією Сичак – це той феномен, який дає віру і переконання у тому, що ми йдемо своєю українською дорогою, утверджуючи себе як європейська країна з тими цінностями, зокрема і мистецько-культурними, саме тут, тепер і назавжди. Висловлюю щиру вдячність Зіновії Михайлівні, яка не рахується із часом та затратами духовної енергії, аби творити мистецьке творче середовище на благо Університету й України», – наголосив Володимир Мельник і вручив Зіновії Сичак Подяку за багаторічну сумлінну працю, вагомий особистий внесок у розвиток мистецького середовища Університету та волонтерські ініціативи, спрямовані на допомогу Збройним силам України. Ректор також вручив грамоти учасницям Народної капели бандуристок «Зоряниця».

До вітальних слів долучились колеги «Зоряниці» з Національної спілки кобзарів України, Об’єднання профспілок Львівщини, колеги з Народної капели бандуристок «Галичанка» та інші.

Надалі учасниці «Зоряниці» розпочали ювілейний концерт, присвячений 40-річчю з часу заснування колективу, проникливо і щиро виконавши пісню на слова Тараса Шевченка «Бандуристе, орле сизий». Ритмічно і жваво капелянки виконали «Запорізький марш», який пройшов випробування часом і сьогодні є одним із основних маршів ЗСУ та одним із найпопулярніших музичних творів України.

Упродовж концерту ведучі зазначили, що Народна капела бандуристок «Зоряниця» неодноразово виступала у різних країнах, зокрема Польщі, Словаччині, Хорватії, Греції, Болгарії, Боснії та Герцеговині, 8 разів у Франції, Люксембурзі, Нідерландах, Бельгії та Німеччині, а також у країнах Балтії. У всіх цих країнах «Зоряниця» виконувала і класичні європейські музичні твори, й українські народні та авторські композиції. І у цей день капелянки вкотре вражали слухачів душевним виконанням «Гей, соколи», «Їхав козак за Дунай», «Ой на горі метелиця».

На ювілейному концерті колектив «Зоряниця» виступав у повному складі, разом зі ще однією капелою, яка з’явилась декілька років тому – «Зоряниця forever», учасниці якої – випускниці Університету різних років. У їхньому виконанні під час концерту прозвучала пісня на слова Івана Франка «Як почуєш вночі» та на слова Ігоря Шамо «Галичанка».

Також під час концерту капелянки вражали слухачів вправним виконанням музичних творів світової класики, як-от «Старовинний палац» Пітера Мартіна, а також «O sole mio». Солісткою цього твору була капелянка Маргарета Сторонянська.

Колектив «Зоряниця» із ювілеєм привітали колеги, «творчі сестрички» – Народний дівочий хор «Ліра» під керівництвом Оксани Мельничук. Дівчата виконали музичний подарунок для колег – пісні «Дощик» та «Горіла липка».

Також упродовж концерту «Зоряниця» зачаровувала слухачів проникливим виконанням романсів, а також музичних творів на стрілецьку тематику та українських народних пісень. Серед них – «Маєва нічка», «Зажурились галичанки», «Глибока кирниця», «Місяць на небі», «Чорні брови».

Надзвичайно проникливо виконав музичний твір «Море, хвилі і пісок» бандурист Арсеній Янович. Не менш душевним було виконання пісні «Український таночок», яке увиразнив харизматичний спів солістів.

Серед українських народних пісень, які подарували учасниці колективу слухачам,  були також «Із сиром пироги», «Ой летіли гусоньки» та «Капелюшок».

Під час концерту усі присутні могли переглянути відеотвір із декламуванням вірша викладача географічного факультету Львівського університету Тараса Завадовського «У Гарнізонному храмі» під акомпанемент бандури у виконанні Маргарити Сторонянськоі.

Родзинкою вечора стало зворушливе виконання відомої пісні Святослава Вакарчука «Мить» разом із Тетяною Родіоновою за роялем, яке викликало шквал емоцій у слухачів.

На завершення ювілейного концерту Народна капела бандуристок «Зоряниця» подарувала слухачам музичний твір Едуарда Коуена «Алілуя» та помолилась разом із усіма присутніми, виконавши відому пісню Тараса Петриненка «Господи, помилуй нас».

Щиро вітаємо Народну капелу бандуристок «Зоряниця» із ювілеєм колективу та бажаємо творчого процвітання та невичерпної енергії!