Науковиці Університету працюють над створенням нових тонких плівок, які світяться і мають високу провідність

Ірина Кофлюк – докторка філософії у галузі «Природничі науки». Вона асистує на кафедрі фізичної та біомедичної електроніки та водночас обіймає посаду заступниці декана з інформаційного забезпечення освітнього процесу на факультеті електроніки та комп’ютерних технологій.

Іванна Медвідь – кандидатка фізико-математичних наук, доцентка кафедри фізичної та біомедичної електроніки.

Їх об’єднює не лише робота на факультеті електроніки та комп’ютерних технологій, але й спільне наукове дослідження «Структура та фізичні властивості тонких плівок на основі оксидів галію та ітрію як елементів прозорої електроніки», за яке науковиці отримали Премію Верховної Ради України для молодих вчених у грудні 2023 року.

Серед багатьох матеріалів для електроніки особливо цікаві люмінесцентні, адже вони використовуються при створенні дисплеїв, засобів запису та візуалізації інформації. Вивчення властивостей цих матеріалів привело до розвитку нового напряму – прозора електроніка. Такий напрям досліджень включає в себе вивчення властивостей металооксидних сполук для їхнього використання в сучасних пристроях.

«Метою нашого наукового дослідження є вивчення оптичних властивостей тонких плівок, особливостей їхніх люмінесцентних характеристик залежно від умов одержання, встановлення механізмів випромінювання та дослідження характеристик центрів свічення, визначення методів збільшення електропровідності цих плівок і, як наслідок, створення на цій основі ефективних люмінесцентних матеріалів для дисплейного застосування», – розповідає Іванна Медвідь.

Одним з головних завдань дослідження молодих вчених є створення нових тонких плівок, які світяться і мають високу провідність. Вони можуть бути використані для створення кольорових плоских дисплеїв.

«У роботі ми проводили дослідження фізичних властивостей тонких оксидних плівок, зокрема оксиду галію, чистого та активованого європієм оксиду ітрію, а також, оксиду (Y0,06Ga0,94)2O3. Нами вперше отримано методом ВЧ іонно-плазмового розпилення на підкладках з плавленого кварцу чисті та активовані тонкі плівки (Y0,06Ga0,94)2O3 товщиною 0,2 – 0,8 мікрометра. У роботі проводились дослідження кристалічної структури, морфології поверхні та якісного складу одержаних плівок. На основі отриманих результатів встановлено, що при використаному методі одержання отримуємо полікристалічні плівки відповідного хімічного складу, структура яких відрізняється залежно від умов термообробки», – зазначає Ірина Кофлюк.

Своїм науковим поступом дослідниці завдячують професору Олегові Бордуну та доценту Ігореві Кухарському, адже саме завдяки їхнім порадам, підтримці та цінним знанням науковиці досягнули високих результатів. Саме з таких людей хочеться брати приклад і працювати далі у науковій сфері, стверджують дослідниці.

Надалі Ірина Кофлюк та Іванна Медвідь планують продовжувати працювати, поринаючи у вир досліджень, аби згодом ділитися здобутками у наукових публікаціях. Своїми знаннями вони діляться зі студентами, готуючи разом з ними тези для представлення на наукових конференціях.

«Прагну пройти стажування, збагачуючи знання та навички, аби згодом втілити їх у життя. Мрію зробити вагомий внесок у науку, можливо, здійснити справжнє відкриття, яке матиме значний вплив на розвиток галузі», – ділиться Ірина Кофлюк.

Іванна Медвідь розповіла, що вона планує глибше досліджувати тему, в якій вона вже працює, а саме – вивчення фізичних властивостей тонких оксидних плівок. Дослідниця сподівається розширити свої знання в цій сфері та відкрити нові можливості для досліджень.

Останні два роки для України стали часом жорстоких випробувань. Постійний стрес та страх за майбутнє – ось що відчуває кожен українець, але разом з цим Ірина Кофлюк та Іванна Медвідь відчувають безмежну вдячність до тих, хто тримає небо над Україною – до наших Збройних Сил. Саме завдяки їхній мужності, героїзму та самовідданості дослідниці мають мотивацію навчатися, творити та будувати вільну, соборну та успішну Україну.