Пол Массаро зустрівся зі студентами Львівського університету

6 квітня 2023 рок Львівський національний університет імені Івана Франка у рамках своєї робочої поїздки до України відвідав старший політичний радник Гельсінської групи США Пол Массаро. Під час свого візиту політик спочатку зустрівся з Ректором Львівського університету, членом-кореспондентом НАН України, професором Володимиром Мельником, а тоді поспілкувався зі студентами і відповів на їхні питання.

Пол Массаро – старший політичний радник Гельсінської комісії США, також відомої як Комісія з безпеки та співпраці в Європі, де його сфера діяльності включає боротьбу з корупцією, права людини, санкції, незаконне фінансування та енергетичну безпеку. Відомий як один із активних прихильників України у війні з росією. Зокрема, у липні 2022 року, як старший радник конгресу США він заявив, що «росія завжди бреше» та закликав надати Україні далекобійні ракети.

Раніше, 10 березня 2023 року, Пол Массаро вже мав нагоду поспілкуватися зі студентами Львівського університету під час онлайн-зустрічі, у якій взяли участь близько 200 людей. Тоді активність учасників довела, що студентській молоді небайдужі питання геополітики та майбутнього України і вона готова брати на себе відповідальність за відбудову та розвиток країни після війни, тож не дивно, що чимало студентів виявили бажання поспілкуватися з відомим експертом  та прихильником України Полом Массаро і вживу.

Пол Массаро, звертаючись до присутніх, насамперед висловив своє захоплення незламністю і хоробрістю українців у боротьбі з росією. «Це мій третій візит до України з початку повномасштабного вторгнення, і, звісно, це дуже сумний і складний час, щоб відвідувати вашу країну, але він водночас і дуже надихаючий. Я ніколи не почувався у більшій мірі американцем, ніж коли перебуваю в Україні, адже тут я бачу хоробрість, креативність, підприємництво, які сподіваюся осягнути і привезти до США», – зауважив він і додав, що саме молодь в Україні є рушійною силою у досягненні перемоги та обстоюванні демократичних цінностей. «Дивовижно, чого ви досягли не просто в боротьбі під час цього жахливого геноцидного вторгнення, а й у вашому наполегливому прагненні захистити демократію і свободу. Тут ідеться не тільки про боротьбу у повномасштабній війні, а й про Революцію Гідності, Майдан, про ті трансформації, які пережила країна за останні роки, і це все завдяки вам. Коли мене просять поспілкуватися зі студентами, я завжди радо погоджуюся, бо молоді українці – це унікальне покоління. Ви водночас незалежні і разом із тим боретеся за те, щоб врятувати увесь вільний світ. Звісно, шкода, що це ваша війна, але ми робимо все можливе, щоб допомогти Україні у цій боротьбі», – сказав Пол Массаро.

Після цього він детальніше розповів про свою поїздку різними містами України, серед яких Одеса, Миколаїв, Херсон, Дніпро, Київ та Львів. «Одеса просто дивовижна, я раніше там не бував, і виявилося, що це таке яскраве місто, усі там такі привітні! В Одесі я теж мав змогу зустрітися з молодими українцями, вони показали мені знесені пам’ятники, зокрема Катерині ІІ, і я відчув той дух, якого сповнена молодь. Після того я поїхав у Миколаїв і був здивований, що, хоч місто ще недавно було практично в облозі, та його жителі вже повертаються до життя. Звісно, там є проблеми з водою, але це місто – приклад того, як швидко життя може повертатись у ті куточки, де вже не ведуться воєнні дії. Є багато переживань щодо майбутньої відбудови України, але мені здається, що після перемоги відбудова проходитиме дуже швидко, з’являться інвестори, багато українців повернуться додому – і не тільки українці, адже тут буде безліч можливостей для всіх. До того ж, міжнародний авторитет України ще ніколи не був сильнішим», – підкреслив Пол Массаро. Окремо він згадав про деокупований Херсон, перебування в якому вкотре показало йому, якими сильними і незламними є українці: «У Херсоні зараз складно. Він звільнений, але там практично неможливо жити і зараз там перебуває дуже мало людей. Та й там видно, як люди повертаються до життя. Перебуваючи там, ми їли піцу, а вдалині чули звуки артилерії; воїни ЗСУ попереджали нас, що поводитися треба обережно і що не всі дороги і стежки є безпечними, а між тим ми бачили, як місцеві жителі вигулюють своїх собак. Тож люди продовжують жити і боротися, незважаючи ні на що».

Серед питань, які студенти ставили Полові Массаро, особливий інтерес викликало питання про військову допомогу Україні від західних лідерів та фактори, які впливають на світову підтримку, зокрема у питанні постачання зброї. Пол Массаро пояснив, які різні погляди на війну в Україні побутують серед лідерів демократичного світу та висловив свої міркування з приводу того, які наративи домінують у свідомості західного суспільства. «У сучасному світі важливою стала битва наративів. Мабуть, усі ми погоджуємося з думкою, що українці в цій війні втрачають найкращих, а росіяни – найгірших. І це просто жахливо. На жаль, цей наратив призводить до побутування такої ідеї, що українці втрачають свою рушійну силу, адже якщо вони втрачають найкращих, а росіяни – найгірших, то у свідомості тих, хто не розуміє, що насправді відбувається, це означає, що перевага тут на боці росії», – сказав він, підкресливши, однак, що наратив непереможної України є потужнішим і укріплюється дедалі більше в міру того, як проходить страх втрати, який відчувався у багатьох країнах Заходу в перші дні повномасштабного вторгнення. «Українці вже виграли достатньо, щоб ми могли розуміти, що загрози для Польщі, Румунії, Литви та інших країн на найближчі 5-10 років уже немає. Але треба розуміти: якщо ми не виграємо зараз, через 5-10 років буде нова ескалація, і росія може здобути у ній перевагу, тож ми не можемо цього допустити», – наголосив політик.

При цьому Пол Массаро підкреслив, що важливо продовжувати вірити в перемогу, адже це і є запорукою успіху: «Думаю, ми маємо залишатися оптимістично налаштованими і продовжувати вірити в перемогу, адже це і є шлях до досягнення перемоги. Коли люди вірять, що перемога неминуча, то вона й прийде неминуче. Коли ж поразка здається близькою, то вона й справді наближається».

Говорили під час зустрічі й про те, яким є ставлення американців до росіян і росії загалом. Пол Массаро чітко окреслив проблемні аспекти, пов’язані з цим питанням, наголосивши, що основна проблема теперішнього стану справ криється в самій російській ідентичності й не пов’язана з конкретними політичними лідерами, адже має набагато глибші корені. «Американці вже багато років сподіваються, що в росії відбудуться зміни, і відносини між країнами теж зміняться. Але ми лише знову і знову стаємо на ті ж граблі. Ми маємо зрозуміти, що проблема в росії. Проблема в їхній національній ідентичності, у їхній ментальності. Росія не змінюється. Відбуваються якісь незначні зовнішні зміни, і російська імперія перетворюється в Радянський союз, а тоді в російську федерацію, і здається, що вони змінились, але нас знову чекає один і той же урок, і це потрібно нарешті припинити. Можливо, одного дня існуватиме якась держава-спадкоємиця росії, після демілітаризації, деколонізації, позбавлення росії від ядерної зброї, і в ній сформується нова ідентичність. Але поки що ми повинні розуміти, що проблема полягає не в російських лідерах, не в путіні, а в самій структурі російського суспільства, у тому, що росія як держава прагне до домінування, і її треба зупинити, боротися з нею, ізолювати її, поки не відбудеться якихось фундаментальних змін у її ідентичності», – зазначив Пол Массаро.

Що ж до того, якими будуть у майбутньому відносини між росією і Заходом, політик висловив певність у тому, що зараз народжується нова парадигма світових відносин, у якій Україна відіграватиме важливу роль, а росію чекає ізольоване від решти світу майбутнє. Водночас він підкреслив, що це питання є неоднозначним і великою мірою залежить від того, як закінчиться війна. «Є люди, які бояться, що в разі перемоги України почнеться певна нестабільність у росії, буде загроза з боку росії, тож вони думають, що краще буде, якщо відносини з росією залишаться такими ж, як були до війни. Але я думаю, що таких людей меншість. Надто багато всього сталося, щоб відносини залишилися такими, як були. Зараз народжується нова парадигма. Після перемоги Україна домінуватиме в регіоні, а росія буде ізольована протягом довгого періоду часу. Зараз ідея про те, що росія здатна бути стабілізатором регіону є безглуздою, адже наразі вона єдина його дестабілізує. Так само безглуздо боятися, що в разі розпаду росії окремі республіки опиняться під впливом Китаю, адже зараз уся Росія перебуває під впливом Китаю», – пояснив Пол Массаро.

Окреслюючи можливі варіанти розвитку світових відносин у майбутньому, політик наголосив на важливості позбавлення росії чи її країни-наступниці ядерного арсеналу: «Сподіваюся, що в майбутньому вдасться створити систему безпекових гарантій, за якої наступниця російської федерації позбудеться ядерної зброї, адже це надто небезпечно для всього світу. Ядерна загроза – це основна причина, чому Україна мусить перемогти, бо якщо війна закінчиться чимось меншим, ніж перемога України, тоді, наприклад, Китай вирішить, що може вторгнутись у будь-яку країну, адже має ядерну зброю. Тоді буде дуже складно провести межу, і весь світ опиниться під загрозою».

Серед питань від студентів згадувалося також про проблему корупції в Україні та поширення російської пропаганди. Щодо цього, Пол Массаро висловив оптимістичні припущення, які стосувалися зменшення терпимості українського суспільства до корупції загалом, що, відповідно, призведе до суттєвого зниження її рівня. При цьому він зауважив, що вже зараз українці мають значні успіхи у подоланні корупції, про що, зокрема, свідчить і успішна боротьба проти російського агресора. «Зараз Україна активно присутня на міжнародній арені. Ми бачимо таких людей, як Президент Зеленський, генерал Залужний, бачимо їхню хоробрість і мужність, і в цьому й криється фундаментальна правда. Адже якби Україна була корумпована, як би вона захищала себе? Що ж до росії, то ми надзвичайно переоцінювали її військо, та все ж росіянам добре вдається організація корупційних схем, тактика інфільтрації, поширення пропаганди тощо», – пояснив Пол Массаро. Прикладом цього є те, як росія протягом багатьох років користалася з проблеми корупції в Україні і поглиблювала її.

Під час зустрічі пролунало ще багато важливих та цікавих питань. Ішлося, зокрема, про президентські вибори у США та їхній потенційний вплив на українсько-американські відносини, а також про те, як зміняться відносини росії та Заходу після війни і як це вплине на Україну. Крім того, Пол Массаро поділився своїми міркуваннями з приводу ефективних шляхів налагодження комунікації з інвесторами та переконання їх у надійності та безпечності українських партнерів у контексті повоєнної відбудови країни.

Насамкінець політик дав поради студентам, які бажають брати активну участь у відбудові та відновленні країни на різних рівнях. При цьому він наголосив, що важливо виходити із зони комфорту і хапатися за ті можливості, які дарує життя; порадив брати участь у виборах, подаватися на керівні посади і не боятися труднощів, адже головне – змінювати державу зсередини, перебуваючи безпосередньо «в системі». Важливо, як зазначив Пол Массаро, активно діяти, а не скаржитися на владу, адже лише так можна досягти справжніх змін.

Наприкінці зустрічі представниці Студентського уряду подякували Полові Массаро за спілкування і вручили йому пам’ятні подарунки.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото