Відбулася онлайн-зустріч старшого політичного радника Гельсінської комісії США Пола Массаро зі студентами Львівського університету

10 березня 2023 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулася онлайн-зустріч зі старшим політичним радником Гельсінської групи США Полом Массаро. Захід організував Студентський уряд ЛНУ ім. Івана Франка. Зустріч відбувалася на платформі Zoom, і всі охочі могли долучитися до неї за попередньою реєстрацією і поставити свої питання Полові Массаро. Загалом учасниками заходу стали понад 200 осіб.

Пол Массаро – старший політичний радник Гельсінської комісії США, також відомої як Комісія з безпеки та співпраці в Європі, де його сфера діяльності включає боротьбу з корупцією, права людини, санкції, незаконне фінансування та енергетичну безпеку. Відомий як один із активних прихильників України у війні з росією. Зокрема, у липні 2022 року, як старший радник конгресу США він заявив, що «Росія завжди бреше» та закликав надати Україні далекобійні ракети.

На початку зустрічі Пол Массаро подякував Студентському уряду за запрошення і висловив свою підтримку Україні та українцям, які борються за інтереси всього демократичного світу. «Перемога України не просто є основним інтересом США, коли йдеться про національну безпеку. Ваша боротьба також викликає в нас глибоке відчуття солідарності, адже боротьба українців є й нашою боротьбою; це та боротьба, на якій заснована вся наша ідентичність, – боротьба за свободу та проти тиранії», – сказав він і додав, що для нього великою честю є зустрітися зі студентами, адже саме молодь є рушійною силою в обстоюванні свободи та демократії: «Молоді українці продемонстрували таку жвавість і динамізм, які я, якщо чесно, дуже хотів би частіше бачити у США. Сподіваємося, що ви зможете навчити нас цьому після перемоги над росією, зокрема, навчите нас, як бути такими проактивними в обстоюванні демократії та свободи, оскільки це саме ті якості, які так потрібні нам усім у час, коли західна демократія зіштовхується з новими викликами».

Після вступних слів студенти почали ставити гостеві свої питання. Першою до Пола Массаро звернулася очільниця Студентського уряду Львівського університету Ангеліна Бережненко. Вона запитала, яким було перше враження Пола від візиту до України і які стереотипи про Україну та українців спростував чи підтвердив цей візит. Відповідаючи на питання, Пол Массаро зауважив, що, хоч і працює в цьому регіоні вже близько десяти років і вже мав численні контакти з Україною та українцями, зокрема в галузі забезпечення протидії корупції, зараз він, як і багато хто з іноземців, відкриває Україну по-новому, переосмислюючи ті помилкові уявлення про нашу державу та її народ, які мав раніше.

«Ще в 2015 році у рамках своєї роботи я готував звіт про боротьбу з корупцією в Україні, і тоді я познайомився з багатьма українцями, які активно брали участь у цій боротьбі. Навіть тоді вже було відчутно, що українське суспільство наче підштовхує нас, щоб ми були більш залучені у ті чи інші сфери. І вже тоді було відчуття, що громадянське суспільство в Україні – просто надзвичайне. Тож з одного боку, я вже давно відкрив для себе Україну як неймовірну країну, а українців – як неймовірних людей. Та водночас ми й досі до певної міри застрягли в російськоцентричному наративі цього регіону, в наративі про Україну, який роками нав’язувала росія. Хоч я й скептично ставився до цього наративу, але теж концентрувався більше на росії, на її впливі, на санкціях проти російської еліти тощо. Коли ж розпочалося повномасштабне вторгнення, ми зрозуміли, що були сліпі, перебуваючи у власному світі й вірячи тим історіям, які самі собі розповідали. Адже вторгнення насправді трапилося вже давно. Крим вже давно окупований, війна вже йде», – пояснив Пол Массаро. Водночас він наголосив, що зараз українці щодня доводять свою силу та незламність, завдяки чому той усталений раніше наратив про Україну кардинально змінився. «Хочу сказати, що до 24 лютого 2022 року у світі було багато помилкових уявлень про українців. Зараз же цей наратив, завдяки Президентові Зеленському, завдяки молодим людям, їхній присутності в медіа, дуже змінився. Україна демонструє, що вона набагато потужніша, ніж будь-хто думав. Перед моїм візитом до України я вже переоцінив певні помилкові уявлення, які раніше мав про Україну, адже пильно стежу за тим, як розвиваються події тут, але коли я приїхав, це стало так очевидно: коли зустрічаєш будь-якого українця, на його лиці написані відданість боротьбі за свободу, опір, нескореність. Відео зі стратою українського військовослужбовця, який, дивлячись в лице смерті, сказав «Слава Україні!» дуже повно відображає сутність українського характеру. Цей вчинок свідчить про те, що навіть у найгірших обставинах Україна не перестане боротись, і ця боротьба, безумовно, буде переможною. Насправді вона триває вже сотні років, але зараз ми всі працюватимемо задля того, щоб цей раз став останнім», – підкреслив він.

Наступне питання до Пола Массаро стосувалося протидії корупції. Ішлося про те, чи необхідно контролювати ті кошти, які надає США та інші союзники для відбудови України, чи варто покладатися лише на діяльність антикорупційних інституцій та належний рівень розвитку антикорупційної діяльності в Україні.

«Звісно, певний рівень контролю повинен бути і він вже існує. Ми маємо підтвердження тому, що зброя йде туди, куди має йти, що кошти спрямовуються туди, куди вони й мали б надходити тощо. Що ж до відбудови, то не варто забігати наперед, бо на це кошти ще безпосередньо не виділені, і я вважаю, що ціллю має бути змусити росію заплатити за відбудову. Зараз ще є багато дискусій з приводу  того, якими будуть розміри виплат, на що саме вони будуть спрямовані, але думаю, що передовсім ми покладатимемося на українське громадянське суспільство, адже воно вже показало, що є найефективнішим інструментом у цій боротьбі», – сказав Пол Массаро.

Оцінюючи загальний рівень протидії корупції в Україні та роботу антикорупційних інституцій, зокрема, НАБУ, Пол Массаро зауважив, що вони працюють досить добре і роблять багато для боротьби з корупцією. Хоч проблема й досі залишається нагальною, за словами гостя, її однозначно буде поборено у найближчому майбутньому. «Антикорупційні інституції в Україні працюють загалом добре. Звісно, проблема досі існує, і це великою мірою спадщина Радянського Союзу, але я впевнений, що цю проблему буде поборено, адже, дивлячись на вас, стає очевидно, що в українців буде дуже низька терпимість до корупції, особливо після повномасштабного вторгнення. Звісно, в України є власні проблеми з корупцією, так само, як вони є і в США та в інших країнах, але ці проблеми великою мірою були розвинені й поглиблені зусиллями росії, адже росія використовувала проблему корупції для того, аби підпорядкувати собі українських політиків. Але тепер із цим буде покінчено, бо якщо терпимість до корупції у суспільства буде низькою, то терпимість до російського впливу буде взагалі нульовою», – пояснив Пол Массаро і додав, що те, наскільки кардинально змінилося ставлення до росії за останній рік, є просто дивовижним: «Дивовижно бачити те, як за цей рік змінилося ставлення до росії. Очевидно, що й раніше були українці, які розуміли загрозу, яку несуть росіяни, але були й ті, які дивилися на це по-іншому. Тепер же всі одностайні й кожен розуміє загрозу з боку росії».

Ще одне питання стосувалося зростаючого скептицизму з боку американських чиновників до України. Студенти цікавилися, як можна переконати західних політиків продовжувати підтримувати Україну і приймати раціональні рішення у питаннях військової допомоги. Пол Массаро насамперед зауважив, що не вірить у цей скептицизм і вважає його перебільшеним. «Згідно з опитуваннями, 65% американців висловлюють свою непохитну підтримку Україні. Звісно, хотілось би, щоб це було 100%, але 65% – це дуже великий показник, адже практично ні в чому іншому американці не є такими одностайними».

Значний інтерес викликало питання, що стосувалося перспектив розвитку відносин України і країн Західної Європи в галузі енергетики. Пол Массаро, відповідаючи на це питання, напророкував Україні велике майбутнє у ролі постачальника атомної енергетики та інших ресурсів європейським країнам, що має потенціал повністю змінити розстановку сил у Європі. «На мою думку, Україна в цьому плані має чудове майбутнє, адже ті ресурси, які постачали з росії, може повністю замінити Україна. Це може цілковито змінити розстановку сил в Європі. Україна також зможе створити блок із Польщею і балтійськими країнами, можливо, також із Чехією та Словаччиною, і вони разом стануть найвпливовішим блоком у ЄС. Україна може вирішити багато проблем ЄС як союзу загалом», – пояснив він.

Серед іншого, студенти у своїх питаннях до Пола Массаро виявили й зацікавленість тим, чому деякі американці та європейці досі перебувають під впливом російської пропаганди. Він зауважив, що ця проблема пов’язана з багатьма різними факторами, зокрема з тим, що західний світ сам охоче піддавався на «промивання мізків» з боку росії. «Важливо розуміти, що не лише росіяни були «зазомбовані», але й весь Захід до певної міри теж. Нам промили мізки російськими наративами, а ми самі охоче цьому піддавалися. Захід дуже хотів вірити в те, що ми можемо бути друзями з росією, бо, по-перше, це означало б, що ми переможці, що в наших руках сила і влада, що нам не треба ні з ким боротися, адже існує уявлення, що росія має дуже великий вплив, і по-друге, це означало б, що ми матимемо багато грошей, що всі будуть багаті», – висловив свої міркування Пол Массаро.

Особливо цінними були поради гостя проактивній студентській молоді, яка бажає брати участь у відбудові та відновленні держави на різних рівнях. «На жаль, зараз існують такі тенденції, що активісти пишуть кілька твітів чи публікують якісь відео – і вже вважають себе політично активними. Але в демократичному суспільстві все влаштовано не так. Тут потрібно безпосередньо бути в цій системі, брати участь у виборах, збирати голоси, шукати підтримку, змінювати політику зсередини. Важливо виходити із зони комфорту і робити щось, бо тільки так можна добитися змін. Старайтеся бути тією людиною, яку б ви самі хотіли бачити в політиці», – закликав Пол Массаро.

Розповідаючи про конкретні можливості, які допоможуть юним активістам набиратися досвіду для подальшої діяльності, гість наголосив, що необхідно навчитися брати максимум із доступних варіантів, хапаючись за реальні можливості, а не живучи лише мріями. «Єдиний спосіб здобути досвід – це брати й здобувати його. Важливо просто робити щось, те, що тобі доступно, бути залученим до чогось, працювати у тій сфері, в якій можеш. Розглянути наявні можливості і працювати, не мріючи про щось інше, бо мріями багато не досягнеш. Потрібно просто хапати ті можливості, які є перед тобою», – порадив він і закликав студентів зосереджуватися на тому досвіді, який вони можуть здобути саме в Україні, а не за кордоном. «Шукайте можливості в Україні, адже Україна потребує вас, щоб стати тією, якою вона може стати. Коли я думаю про те, яким може бути майбутнє України, то розумію, що вона може стати славетною, вона може стати нашим спасителем і в певному сенсі вже ним є. Якби Україна не боролась так, як бореться зараз, то геополітична ситуація у світі могла б бути зовсім іншою, можливо ми вже б говорили про вагомі підстави для початку Третьої світової війни», – сказав він.

Під час зустрічі пролунало ще багато важливих питань, на які студенти отримали розлогі відповіді від Пола Массаро. Надзвичайна активність учасників зустрічі підтвердила велике зацікавлення молоді як у наближенні перемоги та плануванні відбудови й відновлення держави, так і в різноманітних політичних та соціальних проблемах загалом.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото