Розпочалися Тринадцяті наукові читання імені академіка Євгена Лазаренка

12 вересня 2024 року на геологічному факультеті Львівського університету розпочалися Тринадцяті наукові читання імені академіка Євгена Лазаренка «Стан, проблеми і перспективи розвитку мінералогічної науки та освіти в Україні». Організували захід Мінералогічний музей імені Євгена Лазаренка геологічного факультету ЛНУ ім. Івана Франка, Інститут геології і геохімії горючих копалин НАН України, Інститут геохімії, мінералогії та рудоутворення імені М. П. Семененка НАН України, Українське мінералогічне товариство та Геологічна інвестиційна група. Головували на пленарному засіданні професор кафедри корисних копалин і геофізики Микола Павлунь та завідувачка кафедри мінералогії, петрографії та геохімії імені професора Ореста Матковського Ірина Побережська.

Перед початком заходу присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять усіх загиблих, внаслідок ворожої агресії, Захисників і Захисниць України, які віддали свої життя у боротьбі. Також під час засідання учасники вшанували пам’ять Заслуженого професора Львівського університету, професора кафедри мінералогії геологічного факультету Ореста Матковського, який відійшов у Вічність 23 березня 2023 року на 94-му році життя.

Розпочались Тринадцяті наукові читання імені академіка Євгена Лазаренка із вітальних слів проректора з наукової роботи ЛНУ ім. Івана Франка, академіка НАН України, професора Романа Гладишевського, який зазначив, що цьогорічний форум присвячено 160-річчю кафедри мінералогії. «Розвиток науки у Львівському університеті неможливо уявити без згадки про мінералогічні студії. Перші мінералогічні збірки з’явилися ще в часи заснування Університету. Їх використовували в процесі навчання, а згодом вони стали потужною основою для становлення геології як науки у Львові. Розвиток мінералогічної науки пов’язаний з інтелектуальним освоєнням природних ресурсів, що є не менш важливо, ніж поступ новітніх технологій. А ще дуже часто ці два процеси є тісно пов’язаними, адже чимало сучасних пристроїв містять унікальні матеріали, мінерали, рідкісні хімічні елементи. Зважаючи на актуальність і затребуваність галузі, є всі підстави вірити, що мінералогія у Львівському університеті залишатиметься в авангарді сучасної науки», – підкреслив Роман Гладишевський та привітав працівників геологічного факультету з ювілеєм кафедри мінералогії, відзначив увагою активну діяльність Мінералогічного музею імені Євгена Лазаренка, побажав учасникам читань продуктивної та натхненної роботи.

До вітальних слів долучився декан геологічного факультету ЛНУ ім. Івана Франка Сергій Ціхонь. «Тринадцяті наукові читання імені академіка Євгена Лазаренка відкривають період осінніх наукових заходів на геологічному факультеті. Перші читання відбулись ще 1997 року, а згодом до їхньої організації долучався професор Орест Матковський. Приємно, що традиція читань відновлюється попри такий непростий воєнний час, і я щиро дякую усім, хто долучився до організації заходу, а також учасникам, які підготували цікаві наукові доповіді. Бажаю усім плідного проведення часу і результативних дискусій», – зазначив Сергій Ціхонь.

Привітала учасників читань президентка Українського мінералогічного товариства Ганна Кульчицька. «Дякую колективу геологічного факультету зокрема та працівникам Львівського університету загалом за організацію наукових читань і збереження традиції таких зустрічей. Я переконана, що під час цьогорічних обговорень нам вдасться зосередитись саме на перспективах розвитку мінералогії і знайти шляхи вирішення багатьох важливих проблем», – висловила сподівання Ганна Кульчицька.

До слова запросили завідувача відділу літології Інституту геологічних наук НАН України, віцепрезидента Українського мінералогічного товариства, професора Мирона Ковальчука. «Мені дуже приємно сьогодні бачити своїх колег та викладачів і надзвичайно радісно, що кафедра мінералогії продовжує розвиватися. Важливо розуміти, що кафедра – це не тільки навчальний процес, наукові здобутки, але й колектив, який живе ідеями, люди, які роблять внесок у життя факультету. Вітаю усіх працівників кафедри і бажаю успішної подальшої праці», – додав Мирон Ковальчук.

До присутніх звернувся завідувач відділу «Мінералогічний музей імені академіка В. І. Вернадського» Інституту геохімії, мінералогії та рудоутворення (ІГМР) імені М. П. Семененка НАН України професор Володимир Павлишин. Він розповів присутнім про історію становлення наукових читань імені Євгена Лазаренка, а також подякував за відновлення традиції щорічних зустрічей. «Дуже добре, що наші читання, попри всі труднощі, продовжують згуртовувати науковців. Цьогоріч ми маємо змістовну і актуальну програму, тож я впевнений, що конференція мине успішно і цікаво», – підкреслив Володимир Павлишин.

Надалі учасники пленарного засідання заслухали наукові доповіді: «До 160-річчя кафедри мінералогії у Львівському університеті», «Євген Лазаренко: вчений, людина, патріот, «Як і чому виникла в Україні перша кафедра мінералогії (до 190-річчя кафедри мінералогії, геохімії та петрографії Київського національного університету імені Тараса Шевченка)», «Збагачені розсіяною органічною речовиною породи девону та їхня участь у нафтогазовій системі Волино-Подільської плити», «Трансформація аутигенних мінералів кремнезему в силіцитах юри, крейди і палеогену Українських Карпат», «Мінералогічні особливості карбонатного оніксу печери Гаурдацька (Туркменістан) з колекції Мінералогічного музею імені Євгена Лазаренка».

Тринадцяті наукові читання триватимуть до 14 вересня і продовжаться у СОТ «Карпати» ЛНУ ім. Івана Франка в с. Чинадійово Закарпатської області. Там учасники заслухають доповіді про найактуальніші виклики, що стоять перед мінералогічною наукою та освітою в Україні, шукатимуть шляхи вирішення важливих проблем розвитку галузі, ділитимуться науковими ідеями та напрацюваннями. Також програмою запланована геологічна екскурсія у Шелестівський андезитовий кар’єр.

Світлини: Ярини Пришляк Більше фото