Спільнота Університету вшанувала Героїв Листопадового Чину

1 листопада 2019 року відбулася урочиста піша хода з нагоди 101-ої річниці Листопадового Чину та проголошення Західноукраїнської Народної Республіки. В урочистостях взяли участь студенти, викладачі та працівники ЛНУ ім. Івана Франка, а також представники духовенства, органів місцевої влади та громадськості.

Вже традиційно хода стартувала від пам’ятника Іванові Франку перед головним корпусом Університету. Далі маршрут пролягав до Меморіалу Українським Січовим Стрільцям та воїнам Української Галицької Армії на Янівському кладовищі. Дорогою учасники пішої ходи не оминули увагою пам’ятників Героям ЗУНР та УГА, поклавши до них квіти та оздобивши українською символікою.

Біля Меморіалу Українським Січовим Стрільцям та воїнам Української Галицької Армії відбулася поминальна панахида і громадське віче зі спільною молитвою за душі полеглих Героїв. Свої вітання учасникам урочистої ходи виголосив архієрей Православної Церкви України, Єпископ Херсонський і Каховський Борис. Він процитував патрона Львівського університету Івана Франка словами «завтра, певно побідиш», і побажав українцям звитяги над «ворогами наших кордонів та наших душ».

З ретроспективою в події часів Листопадового Чину до присутніх звернувся проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку Університету Володимир Качмар. Він окреслив передумови проголошення ЗУНР і наголосив на важливості творення традицій, метою яких є збереження пам’яті про державотворчі події нашої історії.

«У Львівському університеті стало добрим звичаєм не тільки урочисто вшановувати героїчний подвиг творців Листопадового Чину, а й досліджувати його історію, писати монографії, проводити наукові конференції. Віддаючи сьогодні належну шану Героям Листопадового Чину, ми також пам’ятаємо та вклоняємося і нашим Героям сьогодення. Ми вкотре ретельно аналізуємо здобутки та уроки нашої історії: державотворчий та військовий досвід доби Української революції є особливо актуальний тепер, коли Україна обстоює свій суверенітет та непорушність кордонів у важкій кровопролитній боротьбі з російським агресором», – зазначив Володимир Качмар.

Звертаючись до студентів, проректор зазначив: «Вам, молодим та енергійним слід продовжувати будувати європейську державу Україну. Не бійтеся несправедливості, не бійтеся говорити, не бійтеся ставати на захист країни в момент, коли це буде потрібно. Будьте гідними Слави наших Героїв. За вами наше майбутнє!».

Також в урочистостях взяли участь представники влади Львова та області. Так, пошану Героям Листопадового Чину висловив заступник міського голови Львова з питань розвитку Андрій Москаленко. «Західноукраїнська Народна Республіка стала справжнім феноменом і прецедентом в історії. З часу тих подій минув вже 101 рік, і зараз ми з нового боку оцінюємо ці уроки часу. Наша нинішня присутність тут є виявом розуміння усієї важливості цієї сторінки в історії України», – додав Андрій Москаленко.

З вірою у перемогу та мир в Україні прозвучали слова заступника голови Львівської обласної ради Богдана Гагалюка: «Ми маємо зараз вільну незалежну державу, але наш східний ворог не спить. Я думаю, що мине не так вже й багато часу, і наші українські знамена піднімуть в Донецьку, Луганську та Севастополі. Я вірю, що наша держава стане спокійною, розвинутою європейською країною, однією з найкращих, або й найкращою в світі».

Своє зворушення численною присутністю молоді на урочистому заході висловив заступник голови Львівської обласної державної адміністрації Іван Собко. «Ми усі повинні докласти зусиль, щоб ця війна закінчилась, але завершитись вона має нашою перемогою, без жодного метра втрати території. Окупант  повинен піти геть, бо українці є миролюбною, європейською нацією. Дякуємо кожному, хто захищає українські кордони. Ми повинні плекати пам’ять про тих, хто сто один рік тому  віддав своє життя за нашу незалежну, вільну, суверенну Україну»,  –  промовив Іван Собко.

Видатний український поет і прозаїк, громадський діяч, Почесний доктор Львівського університету Ігор Калинець окреслив студентам основні віхи історії Янівського кладовища та розтлумачив усі труднощі, які доводилися долати на шляху до становлення традиції вшанування військових поховань у Львові. Зокрема, Ігор Миронович закликав молодь закарбувати у пам’яті імена людей, які несли в собі дух патріотизму та самопожертви за долю свого народу, та не минати увагою ті особливі для всієї нації місця, одним з яких є Меморіал Українським Січовим Стрільцям та воїнам УГА.

Наприкінці до присутніх звернувся студент-магістр факультету журналістики, воїн АТО Ігор Шолтис. Він згадав про досягнення полеглих захисників України під час битви на горі Маківка та інших героїчних подій. «Ми мусимо пам’ятати, що слава України має не лише звучати у гаслах, але й завжди жити у наших серцях», – підкреслив Ігор Шолтис.

Завершилися урочисті меморіальні заходи покладання квітів і лампадок до могил полеглих захисників України.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото