Стартувала ХХХVІІ Франківська щорічна наукова конференція

26 жовтня 2023 року розпочала роботу ХХХVІІ Франківська щорічна наукова конференція «До великого моменту…», присвячена 150-ій річниці від початку творчої діяльності Івана Франка. Науковий форум відбувається в рамках відзначення 175-річчя від часу заснування кафедри української словесності у Львівському університеті. Організатори конференції – філологічний факультет Університету, Інститут франкознавства ЛНУ ім. Івана Франка, Інститут Івана Франка НАН України, Львівський національний літературно-меморіальний музей Івана Франка та Наукове товариство ім. Шевченка.

Конференцію відкрила директорка Інституту франкознавства Львівського університету Наталія Тихолоз. «Франківська конференція має довгу і тяглу історію і ми хочемо, щоб ця тяглість зберігалася. Дякуємо нашим відважним Захисникам і Захисницям, які відвойовують нашу незалежність, за те, що сьогодні ми тут маємо змогу говорити про Франка», – зазначила Наталя Тихолоз, після чого присутні хвилиною мовчання віддали шану загиблим українським Героям.

Учасників заходу привітав проректор з наукової роботи, академік НАН України, професор Роман Гладишевський. Роман Євгенович зазначив, що цьогоріч конференцію присвячено 150-ій річниці від початку творчої діяльності Івана Франка та 175-річчю від часу заснування першої в Україні і світі кафедри української словесності: «Обидві ці дати резонують із сьогоденням, адже безпосередньо стосуються збереження національної ідентичності, тяглості наукових еволюцій. У цих подіях відображене споконвічне прагнення українського народу до державного та культурного самовизначення». Проректор додав, що тематика конференції охоплює багато періодів творчості Івана Франка, його світоглядну еволюцію, науково-філософську та публіцистичну парадигму Франкової творчості, а також його художній світ. «Сьогодні нам відгукується екзистенційно-мілітарна проблематика у творчому осмисленні Івана Франка, його досвід збереження національної ідентичності у світовому контексті, творчість у міжкультурному діалозі», – підкреслив Роман Гладишевський, відзначивши виняткову важливість франкознавчих досліджень, які відкривають світові унікальний доробок титана думки, майстра слова, пророка, великого українця й істинного європейця Івана Франка. Підсумовуючи, проректор констатував, що «у ці непрості часи дороговказом нам служить Франкове Слово».

Слова вітання учасникам конференції адресував також директор Інститут Івана Франка НАН України Євген Нахлік. «Програма цієї конференції, тематика якої дуже різна, вкотре підтверджує, що феномен Івана Франка невичерпний і надається до того, щоб досліджувати творчість Франка, рецепцію Франка і найрізноманітніші його погляди», – наголосив Євген Казимирович і висловив слова вдячності Львівському університету, зокрема й Інституту франкознавства, за багаторічну плідну співпрацю.

Надалі розпочалося пленарне засідання, під час якого науковці презентували свої доповіді. Так, завідувач кафедри української літератури імені академіка Михайла Возняка Володимир Микитюк виступив з доповіддю «До генези наукового франкознавства: Огоновський vs Возняк». Директор Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка Богдан Тихолоз представив колегам доповідь «З чого починається Франко? (Проблема «точок відліку» в координатах формативного досвіду)». Завідувачка відділу наукових досліджень української періодики Науково-дослідного інституту пресознавства Львівської національної наукової бібліотеки України імені Василя Стефаника, літературознавиця Марʼяна Комариця презентувала виступ «Ювілейна франкіана міжвоєнної Галичини: пресовий дискурс», а заступниця директора з наукової роботи Інституту Івана Франка НАН України Алла Швець – доповідь «Історія хоч повторяється, але все з варіантами»: антиімперський дискурс у творчості Івана Франка». Завершилося пленарне засідання виступом в.о. декана філологічного факультету ЛНУ ім. Івана Франка Романа Крохмального, який представив доповідь «Реалії епохи інструментів AI: генерація тексту й насолода літературного читання».

Додамо, що конференція триватиме у Львівському національному університеті імені Івана Франка упродовж 26–27 жовтня 2023 року. В рамках конференції передбачено проведення круглого столу «Проблеми і перспективи оцифрування творчої спадщини Івана Франка», а також захопливу екскурсію «Таємниці університетської бібліотеки: мандрівка за лаштунки».

Світлини: Юлії Гриценко Більше фото