Творці історії та музичних традицій: університетському «Черемошу» – 60!

25 жовтня 2023 року в Актовій залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбувся урочистий концерт Народного ансамблю пісні і танцю «Черемош» з нагоди відзначення 60-річчя з часу заснування колективу.

У 1963 році студентський мистецький колектив «Черемош» розпочав завойовувати серця академічної спільноти Львівського університету, а згодом – поціновувачів української автентичної творчості як в Україні, так і закордоном. Упродовж усієї мистецької діяльності «Черемош» ставав неодноразовим лауреатом та переможцем багатьох всеукраїнських і міжнародних фестивалів та конкурсів. І сьогодні, святкуючи свій ювілей, «Черемош» продовжує об’єднувати шанувальників, дарувати їм щирість та майстерність виконання, збирати повні зали слухачів, отримувати від них неймовірну енергетику й натхнення. Диригенткою і художньою керівницею колективу є Тетяна Когут, балетмейстером – Юрій Різун, а керівником оркестру – Роман Дольний.

Цьогоріч урочистий концерт Народного ансамблю пісні і танцю «Черемош» у Львівському університеті відбувся у непростий час, за що завдячуємо зусиллям безстрашних Збройних сил України, серед яких є також і «черемошани». Перед початком заходу усі присутні вшанували пам’ять Воїнів, які віддали своє життя за Україну, хвилиною мовчання.

Надалі з вітальним словом до усіх присутніх звернувся Ректор Львівського університету, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник.

«Глибока шана до автентичних українських традицій, щира любов до рідного українського слова, чутлива співоча душа інтелектуальної молоді Львівського університету ще у часи тоталітарного режиму об’єднала активних та небайдужих, аби популяризувати і помножувати духовну національну спадщину. Від часу свого заснування ансамбль був осередком національного духу, який став своєрідним викликом тоталітаризму», ‒ зазначив Володимир Петрович.

Ректор розповів про перші успіхи колективу і зазначив, що упродовж усього мистецького шляху, який пройшов «Черемош», його славу творило яскраве «сузір’я» керівників, кожен із яких доклав максимум зусиль задля процвітання ансамблю і популяризації українського слова.

Звертаючись до присутніх, Володимир Мельник наголосив на цінності й унікальності творчості університетського ансамблю. «Творча спадщина «Черемошу» ‒ це моноліт мистецьких діянь, внесених в історію завдяки тисячам студентів, які вкладають у колектив свою любов, терпіння і запал. Магнетизм ансамблю повсякчас проявляється в тому, що він завжди притягував знакові особистості як серед керівників, так і з-поміж студентів. Їхні неоціненні зусилля та праця знайшли продовження в наступних поколіннях, які несуть творчі надбання колективу в різні куточки України та світу», ‒ висловив переконання Володимир Петрович.

Також Ректор акцентував увагу присутніх на широкій географії гастрольної діяльності колективу, відзначив неабияку активність, участь ансамблю у багатьох університетських заходах, а також у волонтерській діяльності. «Унікальність «Черемошу» полягає у творчому самоздійсненні кожного учасника, і, водночас, реалізації української національної самосутності і цінності Університету загалом. «Черемош» своїм єством і творчістю, маніфестує незнищимість і національну самоідентичність духовно мислячої, інтелектуально-мистецької самосвідомості України. Саме такий український менталітет, любов до української пісні, танцю і слова стверджував і стверджує наш «Черемош», ‒ наголосив Володимир Петрович, вітаючи колектив із визначною подією.

Після цього Ректор вручив пам’ятні подяки керівниці та диригентці «Черемошу» Тетяні Когут, балетмейстеру ансамблю Юрію Різуну та керівнику оркестру Роману Дольному за вагомий внесок у розвиток мистецького середовища Університету та волонтерські ініціативи, спрямовані на допомогу Збройним силам України. Також за активну участь у творчій діяльності колективу та культурно-мистецькому житті Університету Володимир Мельник вручив подяки найактивнішим учасникам колективу.

Із вітальним словом до учасників звернувся депутат Львівської обласної ради Юрій Раделицький. «Народний ансамбль пісні і танцю «Черемош» не лише надбання Львівського університету, а й цілої України. З першого дня створення, у кожному залі, де ви виступали, всюди пропагували і продовжуєте пропагувати Україну й українське. Тому низький вам уклін за кропітку і нелегку працю!», ‒ зазначив Юрій Раделицький й від імені начальника Львівської ОВА вручив керівниці «Черемошу» Тетяні Когут подяку за відродження і розвиток української культури, утвердження духовних і національних цінностей, поширення духовно-культурних надбань нації та з нагоди ювілею ансамблю.

Також із вітальним словом до учасників колективу «Черемош» звернулась представниця постійної Комісії з питань освіти, науки та інновацій Львівської обласної ради Звенислава Мамчур. «Непрості 60 років творчості складаються зі спогадів і шани учасникам колективу «Черемош», який увійшов яскравими сторінками в Енциклопедію нашого Університету. Приємно, що сьогодні молодь активно долучається до лав учасників колективу, і ми горді з того, що вони натхненно прославляють українське мистецтво в усьому світі», ‒ наголосила Звенислава Ігорівна й подякувала керівництву Львівського університету за сприяння у розвитку колективу. Також Звенислава Мамчур вручила подяку Львівської обласної ради за значний внесок у розвиток українського народного мистецтва, популяризацію національних традицій серед студентської молоді та високий професіоналізм балетмейстеру ансамблю Юрію Різуну.

Із ювілеєм ансамбль «Черемош» привітав керівник відділу професійної освіти Львівської міської ради Богдан Іванусь. «Висловлюю вдячність колективу «Черемош» за творчість, музику і натхнення. Університетська спільнота завжди є великою єдиною родиною, і я вдячний, що мав нагоду стати частинкою цієї великої родини. Нехай ваша творчість буде такою довгою і багатою, як діяльність Львівського університету», ‒ зазначив Богдан Іванусь і вручив подяку керівникові оркестру Роману Дольному від імені голови Львівської міської ради.

Надалі розпочався урочистий концерт Народного ансамблю пісні і танцю «Черемош», який вкотре продемонстрував талановите виконання лемківських, буковинських, гуцульських та закарпатських пісень в обробці відомих українських композиторів. Також концертна програма включала вокальні композиції з української народної творчості. Зокрема, усі присутні гості заходу мали можливість почути українську народну пісню в обробці Олександра Бондаренка «Чом ти не прийшов», українську народну пісню з Гуцульщини в обробці Миколи Колеси  «Ой ішла я полонинов», українську народну пісню з Буковини в обробці Андрія Кушніренка «Глибока кирниця», українську народну пісню із Закарпаття в обробці Іштвана Мартона «Косив косар сіно», пісню Січових Стрільців в обробці Миколи Колеси «Гей видно село» та інші.

Вокальна майстерність «Черемошу» традиційно органічно перепліталась із динамічним виконанням відомих хореографічних композицій, зокрема, з буковинськими, бойківськими та закарпатськими танками. Також «Черемош» подарували усім присутнім український народний чоловічий танець  «Аркан», дівочий танець «Плескач» та легендарну вокально-хореографічну композицію  «Космачанка», за що вдячні слухачі привітали колектив незабутнім шквалом аплодисментів.

Після концертної програми вітальні слова колективу «Черемошу» подарували представники Львівської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України, Національної хореографічної спілки України, Первинної профспілкової організації студентів Університету, Львівського фахового коледжу культури і мистецтв, колеги інших мистецьких колективів Львівського університету – Народного жіночого хору «Ліра», Народної капели бандуристок «Зоряниця», Заслуженої хорової капели «Боян» імені Євгена Вахняка та Народної чоловічої хорової капели «Прометей».

Особливо символічним для колективу стало привітання колишньої керівниці ансамблю Марії Ткачик-Мельник. Пані Марія розповіла присутнім історію «Черемошу» 60-70-х років, його діяльність та тогочасні традиції й побажала сучасному колективу натхненної праці й наснаги завжди і всюди продовжувати популяризувати українську пісню, танці і культуру.

Захід завершився спільним виконанням легендарної лемківської пісні «Ой верше, мій верше», яка є візитівкою колективу та проникливим побажанням «Многая літа!»

Світлини: Олега Вівчарика та Олега Лядика Більше фото