Дисертант

Кепеняк Надія Миколаївна

Тема

Конструктивно-географічне обґрунтування рекреаційного використання території НПП “Сколівські Бескиди”

Дата захисту

24.03.2016

Місце праці

Представник інформаційного центру І категорії ПрАТ “МТС Україна”

Науковий керівник

Доктор географічних наук Назарук Микола Миколайович, Львівський національний університет імені Івана Франка, професор кафедри раціонального використання природних ресурсів та охорони природи

Кафедра, де виконана дисертація

Анотація

Кепеняк Н. М. Конструктивно-географічне обґрунтування рекреаційного використання території НПП “Сколівські Бескиди”. – На правах рукопису.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата географічних наук за спеціальністю 11.00.11 – конструктивна географія та раціональне використання природних ресурсів. – Львівський національний університет імені Івана Франка. – Львів, 2016.

Дисертаційна робота присвячена рекреаційному використанню території НПП “Сколівські Бескиди”. В роботі охарактеризовано еколого-географічну та соціально-економічну сутність рекреаційного природокористування, проаналізовано та узагальнено основні конструктивно-географічні підходи щодо особливостей рекреаційного природокористування на території національних природних парків. Для визначення рівня рекреаційного навантаження використано адаптовану для НПП “Сколівські Бескиди” методику авторів С. А. Генсірук, М. С. Нижник та         Р. Р. Возняк, а для визначення ступенів рекреаційної дигресії методику А. І. Тарасова. Удосконалено методику лісорекреаційної активності жителів прилеглих до НПП населених пунктів та оцінки придатності ПТК для потреб рекреаційного природокористування.

Досліджено історичні та фізико-географічні передумови розвитку рекреаційного природокористування та території НПП “Сколівські Бескиди”.

За допомогою адаптованих методих досліджено ступінь рекреаційного навантаження в найбільш відвідуваних місцях парку та визначено стадії рекреаційної дигресії в них, а також розраховано показники лісорекреаційної активності місцевого населення в ближніх населених пунктах.

Для того, щоб просторово розвантажити рекреаційноосвоєні і перевантажені ділянки запропоновано перспективні об’єкти та ділянки для рекреаційного природокористування, обгрунтовано їх фізико-географічні особливості та визначено оцінку придатності пропонованих ділянок для рекреації, а також запропоновано заходи для їх освоєння та привабливості. Також подано рекомендації щодо зменшення рекреаційного навантаження на рекреаційно освоєних і перевантажених ділянках НПП “Сколівські Бескиди” шляхом облаштування нових та діючих рекреаційних ділянок. Висвітлено роль екологічної освіти як елементу сталого розвитку НПП.

Ключові слова: національний природний парк, рекреаційне природокористування, рекреаційне навантаження, рекреаційна дигресія, естетична привабливість.

Опоненти

Офіційний опонент:Офіційний опонент: доктор географічних наук, професор Царик Любомир Петрович, Тернопільський національний педагогічний університет імені Володимира Гнатюка, завідувач кафедри геоекології та методики викладання екологічних дисциплінЗавантажити відгук

Офіційний опонент:Офіційний опонент: доктор географічних наук, доцент Божук Тетяна Іванівна, Національний університет “Львівська політехніка”, доцент кафедри туризмуЗавантажити відгук

Файл дисертації

Файл автореферату