Дисертант

Мерлавський Володимир Михайлович

Тема

Са2+-регуляція дихання гепатоцитів за різних функціональних станів організму

Дата захисту

08.04.2016

Місце праці

Львівський національний університет імені Івана Франка, асистент кафедри фізіології людини і тварин

Науковий керівник

Доктор біологічних наук, професор Манько Володимир Васильович

Кафедра, де виконана дисертація

Анотація

Дисертація присвячена дослідженню процесів дихання мітохондрій in situ гепатоцитів залежно від Са2+ у нормі та за тривалого впливу таурину, різнотермінової гіперінсулінемії і в умовах стрептозотоциніндукованого діабету.

Досліджено роль Са2+ у регуляції дихання клітин печінки щурів. Проаналізовано залежність швидкості дихання мітохондрій in situ гепатоцитів від концентрації Са2+ у середовищі. Ступінь спряження між диханням і окисним фосфорилюванням є найвищим за 0,1 мкмоль/л Са2+ за окиснення як сукцинату, так і суміші малату, глутамату і пірувату. Виявлено, що концентрація Са2+ 10 мкмоль/л є токсичною для мітохондрій гепатоцитів.

Тривале введення таурину in vivo практично не впливає на сукцинатстимульоване ротеноннечутливе дихання пермеабілізованих гепатоцитів і спричиняє часткове нівелювання відмінностей у кінетиці за окиснення пірувату на фоні малату за різних [Са2+].

Короткочасна дія інсуліну in vitro не впливає на швидкість дихання пермеабілізованих гепатоцитів за окиснення сукцинату й α-кетоглутарату. Після одноразового введення інсуліну in vivo швидкість дихання пермеабілізованих гепатоцитів за окиснення сукцинату й α-кетоглутарату збільшується, а після 6- і 12-денного введення ефект нівелюється.

На ранніх етапах розвитку стрептозотоциніндукованого цукрового діабету мітохондрії гепатоцитів стають менш чутливими до токсичних концентрацій Са2+.

 Ключові слова: гепатоцити, дихання, Са2+, мітохондрії in situ, кінетика, таурин, інсулін, цукровий діабет.

Опоненти

Офіційний опонент:Доктор медичних наук, професор, член-кореспондент НАН України Сагач Вадим Федорович, Інститут фізіології імені О.О. Богомольця НАН України, завідувач відділу фізіології кровообігу.Завантажити відгук

Офіційний опонент:Доктор біологічних наук, професор Янчук Петро Іванович, ННЦ «Інститут біології», Київський національний університет імені Тараса Шевченка, професор кафедри фізіології людини і тварин.Завантажити відгук

Контактна інформація

Файл дисертації

Файл автореферату