Дисертант

Ямелинець Тарас Степанович

Тема

Теоретичні основи і практика інформаційного грунтознавства

Дата захисту

18.03.2021

Місце праці

Львівський національний університет імені Івана Франка, географічний факультет, доцент кафедри ґрунтознавства і географії ґрунтів.

Науковий консультант

Позняк Степан Павлович, доктор географічних наук, професор кафедри ґрунтознавства і географії ґрунтів (Львівський національний університет імені Івана Франка).

Кафедра, де виконана дисертація

Анотація

У дисертації запропоновано визначення інформаційного ґрунтознавства як нового напряму науки про ґрунти, який включає систему впорядкування, збору, зберігання і аналізу даних про ґрунти на різних ієрархічних рівнях, отримання безперервної в просторі і часі інформації про стан ґрунтового покриву для моделювання й збалансованого використання, відтворення і управління ґрунтовими ресурсами на основі природоохоронних, соціальних, екологічних, економічних і правових вимог.

Для того, щоб зрозуміти специфіку та особливі умови формування інформаційного ресурсу в ґрунтознавстві досліджено історичні етапи накопичення та формалізації інформації про ґрунти.

Об’єктом вивчення інформаційного ґрунтознавства визначено інформацію про ґрунт, його властивості і процеси у всіх її проявах і формах. Предметом дослідження інформаційного ґрунтознавства є різні аспекти функціонування інформації, а саме: процеси виникнення, передачі, зберігання, обробки, поширення інформації про ґрунт, його властивості і ґрунтові процеси; способи управління інформаційними процесами; загальні закономірності впливу інформаційних процесів на характер прикладних комунікацій в ґрунтознавстві. Основним завданням наукового напряму є систематизація прийомів та методів роботи з апаратними та програмними засобами з метою створення, аналізу та зберігання інформації про ґрунт та ґрунтові процеси.

Встановлено, що в процесі свого виникнення і розвитку, ґрунт формує так звану внутрішню інформаційну модель, яка є цілісною організованою інформаційною системою і містить інформацію про всі стадії розвитку матерії – від космічної до соціальної.

Розроблено інформаційну модель опису ґрунту, запропоновано систему формалізації різнорідних ґрунтових даних та створено структуру бази даних. Ґрунтуючись на природній ієрархії ґрунтів, систематизовано ґрунтові об’єкти вертикальної будови грунтів (розрізи (профілі), горизонти (шари), морфони, зразки) і просторові ґрунтові об’єкти (площинні (контури, полігони), лінійні (трансекти, катени), точкові (профілі, розрізи).

У відкритій ГІС-програмі QGIS спроектовано і розроблено регіональну ґрунтову інформаційну систему Львівської області як засіб формалізації ґрунтових даних на різних організаційних рівнях, а також прикладний інструмент для вирішення окремих технологічних завдань в ґрунтознавстві і землекористуванні. Розроблена ґрунтова інформаційна система містить дані про ґрунти Львівської області, впорядковані архівні дані обстежень, забезпечує можливість внесення, зберігання і опрацювання великої кількості фактичних ґрунтових даних. Розроблена регіональна ґрунтова інформаційна система Львівської області дозволяє опрацьовувати будь-який числовий показник властивостей ґрунту і створювати тематичні картосхеми просторової зміни цих властивостей на різній глибині в межах визначеної території. Крім того, використовуючи загальноприйняту методику, спеціально розроблений інструмент ґрунтової інформаційної системи Львівської області швидко і достовірно обчислює нормативну грошову оцінку земель сільськогосподарського призначення. В інструменті поєднуються принципи просторового ГІС-аналізу і математичні алгоритми, що дозволяє ефективно використовувати доступну в базі даних формалізовану просторову і семантичну інформацію. Доступність інтерфейсу розробленої програми та наявність зрозумілих класифікаторів ґрунтових параметрів дозволяє розширювати базу даних і створювати регіональні масиви ґрунтових даних у вигляді полігональних (ґрунтові контури) і точкових (ґрунтові профілі) шарів. Вирішене важливе завдання обліку ґрунтової інформації, об’єднання даних різної тематики, використання цифрових ґрунтових карт і матеріалів великомасштабних ґрунтових обстежень Львівської області.

Опоненти

Офіційний опонент:Доктор географічних наук, професор ТОПЧІЄВ Олександр Григорович, Одеський національний університет імені І .1. Мечникова, завідувач кафедри економічної та соціальної географії;Завантажити відгук

Офіційний опонент:Доктор географічних наук, професор ФЕСЮК Василь Олександрович, Волинський національний університет імені Лесі Українки, завідувач кафедри фізичної географії Завантажити відгук

Офіційний опонент:Доктор географічних наук, професор СТЕЦЮК Володимир Васильович, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, професор кафедри землезнавства та геоморфології Завантажити відгук

Контактна інформація

Файл дисертації

Файл автореферату