Творити і дарувати: на факультеті журналістики відбувся майстер-клас із писанкарства

12 квітня 2023 року на факультеті журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка відбувся майстер-клас із писанкарства від відомої української майстрині та волонтерки Ірини Кметь. До заходу долучилися студенти, працівники факультету та усі охочі пізнати мистецтво українського писанкарства.

Учасників заходу привітав асистент кафедри радiомовлення i телебачення Ярослав Табінський. «Страсний тиждень – час для того, аби підготуватися до світлого Великодня, який тепер для кожного з нас відчувається по-особливому, адже ми маємо змогу святкувати найвеличніший день у християнському календарі завдяки нашим воїнам, які бережуть наші життя та нашу свободу. Сьогодні Ірина Кметь розповість нам про багатовікову традицію писанкарства, а також кожен присутній матиме змогу власноруч створити свою писанку. Пам’ятаймо, що наш обов’язок – пізнавати, берегти та передавати наступним поколінням традиції і звичаї українського народу», – підкреслив Ярослав Табінський.

Розпочався майстер-клас багатоаспектним екскурсом в історію писанкарства, під час якого Ірина Кметь розповіла студентам про сакральне значення писанки у нашій культурі, особливості давнього мистецтва писанкування та глибокий символізм кожного виробу. «Наші предки ще споконвіків вбачали у яйці символ світобудови. Відповідно, на писанці зображали різні елементи, які складають сукупність процесів та явищ нашого життя – Сонце, дерева, зірки, символи пір року, природних явищ, плинності часу, перемоги життя над смертю. Важливо, що на писанці немає символів, які б означали щось негативне, та й сама писанка – сукупність добра і світла. Робили її лише з добрими намірами», – зауважила майстриня і розповіла про значення різних орнаментів і кольорів.

Так, за словами Ірини Кметь, червоний колір на писанці означає сам Великдень, а також любов та радість, жовтий – Сонце, зорі, тепло і врожай, зелений – весну, оновлення, природу, блакитний – небо, повітря, воду і здоров’я. «Чорний колір на писанці теж не означає нічого поганого, навпаки – він є символом землі і життя після смерті», – додала Ірина Кметь.

За словами Ірини Федорівни, писанкарство як явище, насправді було притаманним багатьом країнам світу, проте саме в Україні набуло особливо розквіту. Робили писанки різними способами, тож до нашого часу також дійшли такі варіанти Великодньої окраси як крапанка, травлянка, дряпанка тощо. Писанки у задумі наших предків означали життя та воскресіння, були оберегом від всього злого.

Опісля мандрівки до витоків древніх традицій, учасники майстер-класу перейшли до безпосереднього процесу творення писанки. Спершу за допомогою олівця молоді майстри окреслили ескіз свого майбутнього виробу, а вже далі, залучивши у справу писачки та кольорові барвники, по-справжньому поринули у магію творення сакрального.

Поки писанки оживали лініями, вигинами і барвами в руках своїх творців, Ірина Кметь розповідала учасникам майстер-класу про те, як, згідно з традиціями, варто поводитися із писанками надалі. «Писанку не можна варити, яйце повинно залишатися сирим, аби не знищити в ньому животворчої сили. Виріб слід освятити, а тоді – подарувати дорогим людям із найдобрішими намірами», – зауважила майстриня.

Виготовлені під час майстер-класу писанки, учасники могли забрати з собою, аби наповнити світлом традицій свою оселю в часі Великодня, або ж залишили майстрині аби, за допомогою волонтерів, творіння студентів передали нашим воїнам. За словами Ірини Кметь, писанки від студентів факультету журналістики разом із іншими продуктами та необхідними речами від волонтерів вже завтра поїдуть до військових 10-тої окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс» та 10 прикордонної служби «Нова Слобода».

На завершення заходу працівники та студенти факультету журналістики подякували Ірині Кметь за натхненний майстер-клас, зазначивши, що знайомство з давніми українськими традиціями стало для кожного добрим досвідом та поселило в душі спокій, радість і таке бажане світло.

Світлини: Ярини Пришляк Більше фото