У Львівському університеті розпочала роботу Міжнародна наукова конференція «Полоністика у світлі традицій і викликів сучасності»

4 жовтня 2019 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка розпочала роботу Міжнародна наукова конференція до 15-ліття кафедри польської філології «Полоністика у світлі традицій і викликів сучасності», яка відбувається за підтримки фундацій «Свобода і демократія» та «Допомога полякам на Сході». Учасниками конференції є відомі науковці з України, Польщі, Німеччини, Білорусі та інших країн Європи.

Згідно з програмою, у рамках наукового зібрання, яке відбуватиметься 4-6 жовтня 2019 року, учасники матимуть змогу попрацювати у чотирьох секціях, обговорити тенденції та проблеми полоністики, взяти участь у полоністичних бесідах та відвідати екскурсію містом.

Урочисте відкриття конференції відбулося в Актовій залі Університету. Модератором заходу був доцент кафедри польської філології Остап Сливинський. Він привітав усіх присутніх із початком конференції та наголосив на важливості обговорення викликів, які постають перед вченими-полоністами у сучасному світі. «П’ятнадцять років для кафедри, для такої маленької інституції – це не такий час, після якого треба перепочити, але вже такий час, після якого можна не боятися приймати серйозні виклики. Саме про це ми матимемо змогу поговорити в рамках нашої конференції», – зазначив він.

До вітального слова запросили голову організаційного комітету, проректора Львівського університету з наукової роботи, члена-кореспондента НАН України, професора Романа Гладишевського. Він детальніше розповів про основні акценти наукового форуму: «Під час конференції учасники обговорюватимуть актуальні літературознавчі, мовознавчі, соціолінгвістичні проблеми, зокрема й ті, що стосуються пограниччя в мові, літературі, культурі найбільших тенденцій розвитку польської мови».

Роман Гладишевський також охарактеризував багаторічну різнопланову співпрацю вчених Львівського університету з польськими науковцями та підкреслив внесок кафедри польської філології у розвиток полоністичних досліджень. «Кафедра польської філології Львівського університету, попри свій молодий вік, є важливим в Україні і світі полоністичним осередком з високим рівнем викладання польської мови як іноземної, польської літератури і культури тощо. Це й не дивно, адже полоністичні традиції у Львівському університеті мають давню історію. Ще 1817 року Франц І видав указ про створення у Львівському університеті кафедри історії польської мови та літератури. Згодом вивчення польської мови та літератури продовжувалося в межах кафедри слов’янської філології, а вже у 2004 році було створено окрему кафедру польської філології. За час існування кафедри суттєво зросла кількість абітурієнтів на полоністичні спеціальності. До діяльності кафедри не раз залучалися польські партнери для проведення курсів і тренінгів. У міжнародних наукометричних базах кожна п’ята стаття вченого зі Львівського університету написана у співавторстві з польськими партнерами, причому останніми роками ця частка має тенденцію до зростання», – розповів проректор. Роман Євгенович також наголосив на тому, як важливо, незважаючи на часом складну історію польсько-українських взаємин, розвивати партнерство між двома країнами. «Ми відповідальні за налагодження партнерських, добросусідських відносин», – сказав він.

Насамкінець Роман Гладишевський звернувся до учасників конференції і побажав їм жвавих дискусій, ефективних рішень, успішної співпраці та налагодження нових наукових контактів.

Декан філологічного факультету, професор Святослав Пилипчук привітав усіх присутніх і розповів про чинники, завдяки яким за час свого існування кафедра польської філології має чимало здобутків: «За п’ятнадцять років діяльності кафедри ми можемо говорити як про певні традиції, так і про здобутки. А таких здобутків є чимало, і чинників, які сприяли цим здобуткам, теж. Перший чинник полягає втому, що на кафедрі працює молодий колектив, який бачить перспективи розвитку й успішно працює над їхньою реалізацією. Другий чинник – це правильні пріоритети і те, що діапазон наукових зацікавлень працівників кафедри дуже широкий. І, безперечно, третій чинник – це підтримка партнерів».

Святослав Пилипчук також підкреслив важливу роль конференції у зміцненні партнерських стосунків між українцями та поляками. «Свого часу Іван Франко говорив, що у взаєминах з іншим народом дуже важливо вибудовувати золоті містки порозуміння. І власне сьогоднішня наша конференція – це ще один крок до спорудження цих золотих мостів взаєморозуміння між українцями і поляками», – зазначив він.

До вітань приєднався Консул Генерального консульства Республіки Польща у Львові Рафал Коцот, а також представники різних університетів, зокрема Університету ім. Адама Міцкевича (м. Познань), Жешувського університету (м. Жешув), Університету Яна Кохановського (м. Кельце) та інших.

Після вітальних слів прозвучали доповіді науковців, у яких, зокрема, йшлося про важливі мовознавчі, літературознавчі та культурологічні проблеми у їхньому зв’язку із полоністикою. Першою виголосила доповідь «П’ятнадцять років кафедри польської філології» завідувач кафедри польської філології Львівського університету, професор Алла Кравчук. Під час свого виступу вчена окреслила історію формування та розвитку кафедри, розповіла про основні здобутки та напрями наукової діяльності співробітників кафедри. Підводячи підсумки свого виступу, Алла Кравчук зауважила, що «хоч ювілей кафедри короткий, але вміщує в собі цілу повноцінну епоху».

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото