У Львівському університеті стартував Всеукраїнський форум «Наука, етика, дослідження»

19 квітня 2024 року у Будинку вчених розпочався Всеукраїнський форум «Наука, етика, дослідження», у якому беруть участь десятки молодих вчених із різних закладів вищої освіти України, зокрема Львова, Луцька, Чернівців, Києва, Харкова та Ужгорода. Організаторами й ініціаторами заходу стало Наукове товариство студентів, аспірантів, докторантів і молодих учених Львівського національного університету імені Івана Франка.

Із відкриттям Всеукраїнського форуму «Наука, етика, дослідження» учасників привітав проректор із наукової роботи, академік НАН України, професор Роман Гладишевський. Роман Євгенович насамперед відзначив важливість проведення такого заходу для молодих та небайдужих вчених, які розуміють особливості проведення наукових досліджень і зібралися разом, аби обговорити вектор розвитку науки, її етичні аспекти. «Ми живемо в період надзвичайно стрімкого поступу науки і технологій, що відіграють надважливу роль в усіх сферах нашого життя. Особливо сьогодні, у воєнний час, ми спостерігаємо, як інноваційні технології допомагають рятувати людські життя, надають потужні інструменти для боротьби нашим воїнам, забезпечують належними засобами для попередження втрат і подолання наслідків ворожої агресії. Втім, досить часто винахідник не може передбачити усі наслідки свого відкриття. Тоді етичні і моральні аспекти стають предметом до обговорення», ‒ зазначив Роман Гладишевський.

У вітальному слові Роман Євгенович навів декілька прикладів важливих винаходів в історії людства, які, на жаль, попри свою наукову значущість, врешті стали смертоносною зброєю. Окрім того, увагу присутніх проректор зосередив на особливостях розвитку штучного інтелекту в сучасному суспільстві, який, на перший погляд, може стати заміною багатьом видам діяльності. Однак, на переконання проректора, штучний інтелект не витримає конкуренції з людською креативністю і можливостями застосовувати оригінальні підходи до вирішення тих чи інших задач. «Утім, водночас, штучний інтелект і квантові обчислення стають невід’ємним інструментом як у прийнятті стратегічних рішень загалом, так і безпосередньо на полі бою», ‒ додав Роман Гладишевський.

Адресуючи вітальні слова учасникам, проректор також наголосив на важливості етичних норм і принципів академічної доброчесності, що є беззаперечною передумовою збереження якості освіти і визначення розвитку науки і технологій. «Майбутні відкриття молодих українських учених викликатимуть не менш жваві й плідні дискусії, а відтак, Всеукраїнський форум у цьому контексті стане доброю платформою для вироблення спільного погляду на етику наукових досліджень», ‒ висловив переконання Роман Гладишевський та побажав учасникам продуктивного спілкування, новаторських ідей, креативних рішень і впевненості у власних силах.

Як зазначив голова Наукового товариства студентів, аспірантів, докторантів і молодих учених Львівського університету Святослав Пих, у Всеукраїнському форумі «Наука, етика, дослідження» беруть участь 60 молодих науковців із Львівського національного університету ім. Івана Франка, Львівського торговельно-економічного університету, Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького, Львівського державного університету безпеки життєдіяльності ДСНС України, Волинського національного університету ім. Лесі Українки, Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича, Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, Харківського національного університету ім. В. Каразіна, Ужгородського національного університету та інших важливих наукових та освітніх осередків нашої країни.

«Це перше зібрання активних та небайдужих учасників наукових товариств молодих вчених України, які зустрілись аби налагодити контакти, поспілкуватись із колегами та почерпнути новий цінний досвід. У дискусіях, які відбуватимуться в рамках заходу, учасники порушуватимуть питання існування інституту репутації і науки в Україні та етичності наукових досліджень. Під час дискусій також обговорять ті чи інші нюанси, які виникають у випадку комерціалізації науки. Під час форуму відбуватимуться лекції і воркшопи, під час яких учасники матимуть змогу дізнатися про вимоги до написання наукових робіт і статей, обговорити особливості створення наукових профілів, окреслити важливість міждисциплінарного підходу у науці», ‒ зазначив Святослав Пих.

Відтак учасники Всеукраїнського форуму візьмуть участь у дискусіях: «Інститут репутації у науці», «Педагогічна чи наукова діяльність? Яка місія університету?», «Наукові гранти, комерція та етика: баланс між наукою і заробітком» та відвідають лекції: «Наукові журнали, тези та статті: якість проти кількості» та «Яким буде майбутнє досліджень: мультидисциплінарний підхід до науки».

В рамках форуму відбудуться також воркшопи на теми: «Міжнародні академічні зв’язки» та «Як не бути загубленим у світі науки: наукові профілі Google Schoolar, Orcid, Research Gate, Semantic Schoolar, Landing та Linkedin».

Світлини: Ярини Пришляк Більше фото