У Львівському університеті відбулася наукова конференція «Міжнародні конфлікти у сучасному світі: від регіонального протистояння до глобального суперництва»

3 грудня 2021 року на факультеті міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася V Міжнародна наукова конференція «Міжнародні конфлікти у сучасному світі: від регіонального протистояння до глобального суперництва». Організатором форуму є Львівський університет у співпраці з Центром міжнародної безпеки та партнерства, Центром інформації та документації НАТО в Києві, Інститутом міжнародних студій Вроцлавського університету, Інститутом політичних наук та публічного врядування Католицького університету імені Івана Павла ІІ у Любліні, Інститутом політичних наук і міжнародних відносин факультету міжнародних та політичних досліджень Ягеллонського університету в Кракові та Інститутом наук про безпеку Педагогічного університету в Кракові. Захід відбувся у режимі онлайн. Конференція проходила в рамках програми наукових заходів Львівського університету, приурочених до 360-річчя Львівського університету.

Розпочав роботу заходу доцент кафедри міжнародних відносин і дипломатичної служби факультету міжнародних відносин Олександр Кучик, який відзначив, що проведення такої конференції стало уже доброю традицією і вона відбувається вп’яте, об’єднуючи провідних дослідників у сфері міжнародної безпеки.

Проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Львівського університету Сергій Різник, звертаючись до учасників міжнародного форуму, відзначив актуальність проведення конференції й наголосив, що факультет міжнародних відносин ЛНУ ім. Івана Франка завжди тримає руку на пульсі всіх подій, які відбуваються в нашій державі та оперативно і фахово на них реагує.

«Факультет міжнародних відносин послідовно, коректно й актуально обирає тематику конференцій, і надзвичайно приємно, що усі заходи, які відбуваються під керівництвом адміністрації факультету, мають вагоме практичне значення. Хотілося б, щоб подібні теми обговорювались у теоретичному контексті, а не на практичних кейсах, але, на жаль, історія України так чи інакше пов’язана із міжнародними конфліктами», – зазначив Сергій Різник і додав, що вчені Університету роблять вагомий внесок у розв’язання глобальних конфліктів, адже діалог на науковому рівні створює відповідний інформаційно-інтелектуальний плацдарм для адекватного прийняття рішень та оптимального варіанту подолання  кризових явищ.

До вітальних слів долучився випускник факультету, Надзвичайний і Повноважний Посол України у Республіці Туреччина Василь Боднар. Дипломат наголосив на актуальності проведення конференції, зважаючи на загострення міжнародної ситуації – нові агресивні дії Росії щодо України, протистояння на білорусько-польському кордоні та інші тривожні міжнародні процеси.

«Ми на дипломатичному рівні всіляко прагнемо надати практичну допомогу у зміцненні безпеки й оборони для того, щоб сучасні міжнародні конфлікти не розросталися. Тема, яка сьогодні зазначена для обговорення, є актуальною не лише для України, але й для сусідніх країн, адже Польща потерпає від гібридного виміру цієї загрози, а Туреччина, свого часу, також зіткнулася із напливом мігрантів. А відтак, превенція та об’єднання міжнародних зусиль для того, аби не допустити розширення конфронтації і стримати агресора, стали першочерговими завданнями для всієї міжнародної спільноти. Сьогодні можна стверджувати той факт, що світ перейнявся нашими проблемами – і завдяки активній позиції президента України, і завдяки зусиллям нашої дипломатії», – висловив переконання Василь Боднар.

Надзвичайний і Повноважний Посол України, декан факультету міжнародних відносин, професор Маркіян Мальський у вітальному слові наголосив на тому, що обговорення проблем міжнародної безпеки має практичне підґрунтя і потребує глибокого аналізу задля кращого розуміння ситуації, що склалася, а відтак і розв’язання конфліктів.

«Так стається, що тема наших дискусій постійно отримує нові імпульси і підживлення з нашої практичної реальності. Питання міжнародної і внутрішньої безпеки, на жаль, не знімається з порядку денного, і ми все більше і більше занурюємось у світ повний небезпек, у світ, який чітко показує, що ми мусимо давати дуже глибоке підґрунтя тим процесам і тим рішенням, котрі треба прийняти, щоб максимально зменшити для наших країн впливи і негативні тенденції, пов’язані зі сучасними загрозами», – наголосив Маркіян Мальський, звертаючись до українських і польських колег.

Після офіційного відкриття конференція продовжила роботу у форматі пленарного засідання та секцій, під час яких українські науковці разом із польськими колегами обговорили питання гібридної війни як форми агресії та інтервенції, проблему білорусько-польських відносин після президентських виборів 2020 року, розглянули наслідки для безпеки через кризу на польсько-білоруському кордоні.

Виступи учасників конференції торкалися широкого кола проблематики та різних аспектів вивчення і врегулювання сучасних міжнародних конфліктів, ролі цивілізаційних, енергетичних, етнонаціональних чинників у перебігу конфліктів у різних регіонах світу та їх екстраполяції на глобальний міжнародний порядок.

Окрім того, учасники конференції закцентували увагу на ролі прокурора Міжнародного кримінального суду у забезпеченні міжнародної безпеки та проаналізували актуальність думок китайського мислителя Сунь Цзи та німецького воєнного теоретика і письменника Карла фон Клаузевіца в сучасних гібридних конфліктах.

Учасники міжнародної конференції також мали змогу працювати у секціях за такими напрямками: «Міжнародний конфлікт: глобальний та регіональний виміри» та «Прикладні проблеми вивчення міжнародного конфлікту».

За результатами роботи конференції опубліковано збірник матеріалів виступів учасників (UKRAINE AND TRANSFORMATION OF INTERNATIONAL SECURITY SYSTEM» (ispc.org.ua)).

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото