У Львівському університеті відбулися Всеукраїнські дебати з адміністративного судочинства

30 березня 2023 року у Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулися IV Всеукраїнські дебати з адміністративного судочинства імені Юрія Панейка.

Організували захід кафедра адміністративного та фінансового права юридичного факультету Львівського університету спільно з Європейською асоціацією студентів права ELSA Ukraine та ELSA Lviv і Восьмим апеляційним адміністративним судом за сприяння голови цього суду Олега Заверухи.

У IV Всеукраїнських дебатах із адміністративного судочинства взяли участь команди студентів-правників із різних куточків України – Львова, Тернополя, Києва, Харкова та Ужгорода. Унікальність заходу у тому, що суддями на змаганнях були чинні українські судді.

Із вітальним словом до учасників дебатів звернувся декан юридичного факультету Львівського університету Володимир Бурдін, насамперед відзначивши, що, попри воєнний стан в Україні, Львівський університет не зупинив свою роботу і в Університеті й надалі відбуваються різноманітні наукові заходи для студентів. «Ті наукові заходи, які є своєрідним «брендами» юридичного факультету Львівського факультету потрібно і доречно проводити за будь-яких обставин. Мета таких подій – зацікавити студентів наукою адміністративного права, удосконалити їхні знання та проаналізувати сучасні проблеми адміністративного судочинства», ‒ зазначив Володимир Миколайович і подякував колегам з Восьмого апеляційного суду за сприяння проведення студентських дебатів.

Звертаючись до усіх присутніх Володимир Бурдін наголосив на символічності постаті відомого правника Львівської юридичної школи Юрія Панейка, наукові праці якого стали всесвітньо відомими.

До учасників IV Всеукраїнських дебатів із адміністративного судочинства звернувся проректор із науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Сергій Різник. Сергій Васильович насамперед відзначив важливість проведення Всеукраїнських дебатів та зауважив, що у Львівському університеті заходи на правову тематику є вкрай популярними.

«Я переконаний, що такі заходи у теперішній складний час війни є вкрай потрібними. Ми раді вітати у Львівському університеті студентів із інших міст, які знайшли можливість створити команди і приїхати до нас. Львівський університет і надалі буде підтримувати ініціативи проведення заходів на правову тематику і співпрацювати з колегами-практиками з Восьмого апеляційного адміністративного суду», ‒ запевнив Сергій Різник та побажав студентам плідних дискусій і гарних вражень від участі.

До усіх присутніх із вітальним словом також звернувся голова Восьмого апеляційного адміністративного суду Олег Заверуха. Олег Богданович подякував багаторічним партнерам із юридичного факультету Львівського університету, з якими сформувалася багатоаспектна співпраця. «Сьогодні наша співпраця триває в контексті науки з адміністративного права і процесу, яка сьогодні успішно функціонує, є високим стандартом демократії і вагомим надбанням українського народу, адже адміністративний суд є одним з найбільш дієвих інструментів контролю суспільства над владою. Сьогоднішній захід, без сумніву, демонструє великі перспективи адміністративної юстиції, адже в ньому беруть участь студенти, небайдужі люди, які, власне, дають підстави для такого оптимізму», ‒ наголосив Олег Заверуха та побажав студентам цікавих дискусій, можливостей розширити свій професійний горизонт та результативної комунікації з колегами з інших міст України.

Із початком IV Всеукраїнських дебатів з адміністративного судочинства учасників привітав завідувач кафедри адміністративного та фінансового права юридичного факультету Львівського університету Микола Кобилецький, наголосивши, що адміністративні суди уповноважені здійснювати правосуддя в адміністративних справах й існують лише в демократичних державах. «Тож, незважаючи на війну і нестабільну ситуацію в країні, ми працюємо, студенти вчаться і мають можливість взяти участь у судових дебатах з адміністративного права, які відбуваються завдяки підтримці деканату та Вченої ради Університету. Тож нехай сьогодні переможуть авторитетні позиції!», ‒ наголосив Микола Мар’янович.

У форматі відеозв’язку до усіх присутніх звернувся суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Володимир Бевзенко, який зараз перебуває у лавах Збройних Сил України.

«Проведення такого заходу є стратегічно важливим не лише тому, що ми вшановуємо пам’ять правознавця Юрія Панейка, але й вчимося юридичному мистецтву й майстерності реалізовувати свої знання на практиці. Я переконаний, що спадщина цього відомого правознавця суттєво вплинула на наше буття, і сьогодні, завдяки цій науковій спадщині ми творимо наше велике майбутнє. Попри це триває напружена й енергійна робота у сфері адміністративного права, створені спеціальні робочі групи тощо. Будьте впевнені, що своєю роботою ми невпинно наближаємо нашу спільну перемогу над ворогом», ‒ зазначив Володимир Бевзенко.

Усіх учасників заходу також привітала суддя Восьмого апеляційного адміністративного суду Оксана Гінда, відзначивши високий рівень підготовки студентів і побажавши учасникам плідних дискусій та активного робочого процесу. «Щоразу участь у дебатах беруть потужні команди студентів. Я переконана, що  сьогодні ми також почуємо фахові виступи та аргументи, проведемо гідні навчальні судові засідання», ‒ висловила переконання Оксана Гінда.

Надалі розпочалися власне дебати між студентськими командами. Участь у дебатах взяли дві команди юридичного факультету Львівського університету, команда студентів-правників з Київського університету імені Бориса Грінченка, дві команди Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, команда студентів із Національного університету «Львівська політехніка», Західноукраїнського національного університету та Ужгородського національного університету.

Виступи учасників оцінювали чинні судді Восьмого апеляційного адміністративного суду ‒ Оксана Гінда, Лариса Іщук, Надія Бруновська, Надія Ільчишин, Тарас Онишкевич та Андрій Курилець.

Формат заходу передбачав проведення дебатів в порядку адміністративного судочинства ‒ учасники по черзі представляли позиції позивача та відповідача. Відповідно, студенти змагалися, представляючи свої позиції за наперед підготовленими фабулами. Турнір із судочинства відбувався у три раунди – відбірковий тур, півфінал і фінал. Спеціальні фабули  – обставини, за якими відбувалися виступи команд, учасники готували свої доповіді заздалегідь і презентували їх на змодельованому судовому засіданні.

За результатами оцінювання суддів, ІІІ місце здобула команда студентів «Jus Cogens» Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого (м. Харків), ІІ місце виборола команда «Привиди будинку правосуддя» Національного університету «Львівська політехніка» (м. Львів), а переможцем IV Всеукраїнських дебатів з адміністративного судочинства імені Юрія Панейка стала команда студентів «Dominus Litis» Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого (м. Харків). Також відзнаку «Найкращий оратор» здобув учасник команди «Dominus Litis» Ярослав Морозов.

Щиро вітаємо переможців та бажаємо подальших успіхів у навчанні та успішної реалізації знань і вмінь на практиці!

Світлини: Олега Вівчарика та Ярини Пришляк Більше фото