У Львівському університеті відбувся І етап ХХІV Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика

23 листопада 2023 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка уже традиційно стартував І, загальноуніверситетський, етап ХХІV Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика. Організували та провели інтелектуальне змагання кафедра українського прикладного мовознавства філологічного факультету.

Нагадаємо, Петро Яцик – канадський підприємець українського походження, відомий меценат, який ще до незалежності України підтримував численні українознавчі наукові проєкти. Він, зокрема, був одним із меценатів Інституту українських студій Гарвардського університету (США), «Енциклопедії українознавства», Центру досліджень історії України при Альбертському університеті (Канада), Українського лекторію в Школі славістики та східноєвропейських студій при Лондонському університеті. Петро Яцик заснував Міжнародний конкурс знавців української мови, а також спеціальний український відділ при Колумбійському університеті (США).

Міжнародний конкурс з української мови імені Петра Яцика щороку незмінно стартує 9 листопада, у День української писемності та мови. Організаторами цього заходу є Міністерство освіти і науки України та Ліга українських меценатів. Конкурс має на меті утвердження державного статусу української мови, піднесення її престижу серед молоді, виховання поваги до культури й традицій українського народу. Щорічно учасниками змагань стають школярі, студенти і курсанти з понад 20 країн світу. Переможцям Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика, які продовжують подальшу освіту в закладах освіти України, призначаються щомісячні стипендії Президента України на календарний рік, починаючи з 1 вересня поточного року.

Відкриття конкурсу у Львівському університеті цьогоріч відбулось у дистанційному форматі на платформі Zoom. Участь у конкурсі взяла студентська молодь з різних факультетів та коледжу Львівського університету. Насамперед конкурсантів привітав декан філологічного факультету Роман Крохмальний. Він підкреслив важливість проведення конкурсу, який єднає усіх нас у цей непростий час. «Приємно, що вже традиційно так багато з вас, шановні студенти, долучилися до нашого університетського етапу конкурсу імені Петра Яцика, який єднає нас в умовах, на жаль, воєнних, проте з вірою в перемогу, з вірою в те, що слово-зброя допоможе нам дати відсіч ворогові», – зазначив Роман Олексійович.

Напутнє слово конкурсантам сказав і проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку, професор Володимир Качмар. Він наголосив, що конкурс знавців української мови є особливо актуальним у період війни, у час, коли мова стає зброєю та кордоном, що відмежовує нас від ворога та його впливу. Проректор додав, що Львівський університет здавна заслужив славу одного з основних осередків плекання української мови, за що слід бути вдячними як викладачам, професорам, так і свідомій молоді. «Я дякую молоді, яка розуміє, наскільки важливо плекати рідну мову, адже саме Вам, дорогі студенти, будувати майбутню незалежну Українську Державу», – сказав Володимир Качмар.

Після привітань слово надали доценткам кафедри українського прикладного мовознавства Адріані Чучварі та Христині Щепанській, які роз’яснили учасникам усі організаційні моменти. У чаті студенти отримали покликання на тести, укладені у спеціальній гугл-формі, і розпочали виконувати завдання. Тестові завдання були спрямовані на перевірку знань учасників з фонетики, лексикології, морфології, синтаксису, норм правопису тощо.

За результатами оцінювання студентських робіт журі визначить переможців серед студентів коледжу та серед студентів факультетів Львівського університету, які вже незабаром матимуть змогу взяти участь у наступному, обласному, етапі конкурсу.