В Університеті презентували книгу «Сонячні візерунки» Марії Іванишин

23 листопада 2023 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулася презентація книги «Сонячні візерунки» відомої української майстрині з народних ремесел Марії Іванишин. Видання знайомить читача із традиціями соломоплетіння та містить технології плетіння і моделювання зі соломи, які доповнюються ілюстраціями авторських робіт майстрині.

Під час презентації усі присутні мали можливість поспілкуватися із Марією Іванишин, дізнатися про технологію виконання виробів зі соломи, побачити зразки унікальних творінь, заглибитись у дослідження українських традицій різних регіонів України та поринути в атмосферу передріздвяних приготувань. Захід відбувся за участі студентів Львівського університету, викладачів, працівників та усіх охочих.

З вітальним словом на початку зустрічі до усіх присутніх звернувся проректор з наукової роботи, академік НАН України, професор Роман Гладишевський. Представляючи майстриню з народних ремесел Марію Іванишин та її книгу,  Роман Євгенович насамперед наголосив, що сьогодні як ніколи важливим є зв’язок із коренями та традиціями, адже війна триває не лише за людей і території, але й за збереження української ідентичності та історичної пам’яті. Звертаючись до присутніх, Роман Євгенович також відзначив, що культурна дипломатія зараз є потужною зброєю, за допомогою якої світ відкриває для себе Україну по-новому.

«Традиція соломоплетіння збереглася крізь століття і відображає хліборобські корені нашого народу. Особлива шана до землі і народу ще в давні часи викристалізувалася в особливі звичаї і ритуали – з соломи виготовляли обрядові атрибути, обереги, предмети побуту, елементи одягу. І сьогодні, майстриня Марія Іванишин відкриває для нас багатогранність народної творчості: в її руках унікальні дари природи здатні перетворюватись на витвори мистецтва ‒ зокрема, стебла злаків перетворюються на досконалий візерунок. А відтак, соломоплетіння поєднало в собі ремесло і мистецтво», ‒ зазначив Роман Гладишевський і побажав усім присутнім, аби сплетені з соломи витвори мистецтва ставали не лише святковим оберегом кожної оселі, але й оберегом України.

Після цього в.о. декана факультету культури і  мистецтв Мирослава Циганик наголосила, що захід має на меті популяризувати техніку виготовлення виробів із соломоплетіння серед сучасних поколінь українців, а також долучити усіх охочих до волонтерських ініціатив. «Наша співпраця із пані Марією розпочалася з ініціативи підтримати українських Захисників та Захисниць, які зараз проходять реабілітацію у госпіталі. Участь у таких акціях – духовна зброя, яку ми мусимо використати проти ворога, адже вона додає сили і збагачує нас. Тому академічна спільнота Львівського університету у співпраці з керівництвом військового госпіталю ініціювала проведення акції напередодні Різдва із декорування приміщень лікарні, де перебувають Герої. Пані Марія залюбки відгукнулася допомогти у реалізації цієї благодійної ініціативи ‒  навчити нас плести вироби із соломи, зокрема дідуха і павука та облаштувати простори для військових. До цих робіт залучені, зокрема, студенти факультету культури і мистецтв, які вже встигли відвідати майстер-класи й створити унікальні прикраси з соломи для наших Захисників», ‒ зазначила Мирослава Циганик.

Надалі майстриня з народних ремесел Марія Іванишин розповіла про ідею створення книги «Сонячні візерунки», запросила читачів у світ творчості з природою, творення емоцій і нових досвідів, а також коротко окреслила методику написання книги та створення ілюстрацій.

«Ідея створити книгу про традиції соломоплетіння виникла дуже давно – лише предметна робота зі збору матеріалу тривала 10 років. Книга містить понад 1200 кольорових фотографій, включаючи інструкції, більше 120 робіт з ілюстраціями. Подано понад 80 видів плетіння, і все це розміщено на 256 сторінках кольорового друку. Видання нетрадиційно розпочинається із розділу, в якому розміщено інструкції плетінок та виготовлення традиційних виробів, які стануть в нагоді майстрам. Натомість етнографічний розділ, за допомогою якого осмислюється сам процес роботи із соломою і який знайомить читача із традиціями та обрядами, в яких використовувались вироби із соломи, розміщений другим. А відтак, люди, які беруть в руки солому, не лише торкаються до магії плетіння, але й усвідомлюють важливість збереження автентичних українських традицій і спогадів», ‒ зазначила Марія Іванишин.

Розповідаючи про роботу над книгою «Сонячні візерунки», Марія Іванишин також наголосила, що сьогодні небагато носіїв традицій соломоплетіння, а відтак, надзвичайно важливо і потрібно зберігати це вміння і видавати книги, за допомогою яких люди по всьому світу можуть долучитися до творення таких виробів.

Марія Іванишин також поділилася зі всіма присутніми спогади з дитинства про різдвяні приготування, особливості святкування та певні обряди й традиції в її родині. Також майстриня розповіла про особливості плетіння вінків у різні часи і в різних регіонах України та їхнє призначення відповідно до обрядів і традицій.

«Працюючи над книгою, я була активною учасницею семінарів і фестивалів, присвячених цьому ремеслу, їздила в експедиції, здобувала новий досвід. У процесі зробила для себе відкриття: соломоплетінням займаються люди, без перебільшення, у всьому світі. А відтак, доцільно було б створити певне об’єднання майстрів, яке б сприяло спілкуванню та обміну досвідів, видавництву книжок задля популяризації цього ремесла», ‒ зазначила Марія Іванишин та закликала усіх присутніх урізноманітнити своє дозвілля та долучитися до магії продовження автентичних українських традицій.

Під час презентації книжки про особливості створення, використання і сакральне значення дідуха в культурі святкування Різдва в Україні розповів професор кафедри етнології історичного факультету Володимир Галайчук. Володимир Васильович насамперед наголосив, що сьогодні важко простежити абсолютно ідентичні традиції використання дідуха в різних регіонах України, утім смисли, які закладені у ці ритуали, існують в Україні з давніх-давен і мають спільну основу.

Також Володимир Галайчук розповів присутнім про значення дідуха і баби, яку клали на долівку, в українських традиціях, назви та варіанти такого обряду відповідно до регіону України. «Особливе значення дідуха завжди полягало у тому, що він символізував місце для душ померлих. Його вносили у хату і навіть «пригощали» стравами, які були приготовані на Святвечір, вважаючи, що у такий спосіб, господарі пригощають душі померлих. Цікаво, що у деяких регіонах України традиційно сім’ї після вечері залишали біля дідуха ложки, з яких їли і частинки їжі, яка вже вважалася освяченою. Таким чином відбувався ритуал зв’язку із душами тих, хто відійшов у Вічність»,‒ розповів Володимир Васильович.

На завершення заходу Марія Іванишин продемонструвала подарунковий варіант книги «Сонячні візерунки», до якої додаються спеціально підготовлені набори соломи та додаткові засоби, які дають можливість відразу випробувати свої сили у техніці соломоплетіння.

Усі охочі під час заходу також мали змогу ознайомитися зі зразками унікальних авторських виробів із соломи та поспілкуватися із майстринею.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото