У Львівському університеті відбувся науково-методичний семінар, присвячений феномену польської «Солідарності»

15 вересня 2022 року у Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбувся науково-методичний семінар, на якому з доповіддю на тему «Польський досвід Солідарності» виступив директор Національного інституту ім. Оссолінських (Вроцлав), президент Інституту національної пам’яті Польщі (2011–2016), президент Платформи європейської пам’яті та совісті доктор Лукаш Камінський. Захід відбувся з ініціативи історичного факультету Львівського університету в рамках проєкту Оссоленіуму і Генерального консульства Республіки Польща у Львові під назвою «Разом в об’єднаній Європі».

Учасників заходу привітав проректор із науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку, доктор історичних наук Володимир Качмар. Зокрема, Володимир Михайлович відзначив, що науково-методичний семінар відбувається завдяки багатолітній плідній співпраці історичного факультету Львівського університету з Вроцлавським університетом. «Така співпраця для нас є надзвичайно актуальною і важливою. Особливо важливо відчувати підтримку польських колег у час повномасштабної війни росії проти України. Ця допомога є конструктивною і постійною, відбувається вона на різних рівнях, зокрема академічному. А відтак сьогодні висловлюємо слова щирої вдячності польським колегам і наголошуємо, що ми, як історики, прагнемо бачити в історичних подіях саме позитивні моменти. Тож сьогодні зможемо також почерпнути для себе багато нового і цікавого з історичного досвіду дружньої сусідньої країни», – зазначив Володимир Качмар.

«Висловлюю слова щирої вдячності за організацію такої зустрічі. Я, готуючись до сьогоднішньої доповіді, не дарма обрав саме тему «Солідарності» у Польщі, адже вона, на мою думку, є аналогією до ситуації в Україні. Таким чином, з історичних подій, ми можемо почерпнути для себе щось нове та актуальне, найцінніше для кожного», – наголосив доктор Лукаш Камінський.

Насамперед історик виокремив чотири ключові дати – 1 липня, 14 серпня, 16 серпня та 26 серпня 1980 року, які вплинули на створення і розвиток незалежної професійної спілки робітників «Солідарності» у тодішній Польській Народній Республіці, яка згодом переросла у суспільно-політичних рух і зробила значний внесок у боротьбу польського народу з комуністичним режимом.

Лукаш Камінський детальніше зупинився на перебігу історичних подій, пов’язаних зі страйками у найбільших польських містах, створенні страйкових комітетів і напрацюванні спеціальних механізмів дій, які регулювали відносини робітників і влади. Зокрема історик наголосив на постаті Анни Валентинович –українки за походженням, з якою пов’язують виникнення і розвиток «Солідарності».

Лукаш Камінський також окреслив основні події Крайового з’їзду делегатів у 1981 році, після якого у суспільстві розпочалися дискусії щодо поняття гідності людини та розвитку демократії на противагу тоталітаризму.

Під час доповіді присутні мали змогу ознайомитися з основними тезами «Послання до трудящих Східної Європи» «Солідарності» та реакцію на ситуацію в Польщі і її можливий вплив на Радянський Союз Генерального секретаря ЦК КПРС Юрія Андропова.

Завершуючи доповідь, Лукаш Камінський зупинився на ролі українців в процесі розвитку «Солідарності» в Польщі та виокремив еволюцію політики Сполучених Штатів Америки часів адміністрації президента Рональда Рейгана щодо тогочасного польського режиму Войцеха Ярузельського.

Під час науково-методичного семінару усі охочі мали змогу взяти участь у конструктивній дискусії з приводу феномену руху «Солідарності».

Зокрема, в.о. декана історичного факультету, доктор історичних наук Руслан Сіромський, наголосив на важливості та актуальності порушеної проблеми, особливо в контексті волонтерського руху в Україні, який зародився у час Революції Гідності у 2013–2014 роках й активно розгортається сьогодні. Руслан Богданович також наголосив, що волонтерський рух в Україні, як окреме суспільно-політичне явище, має певні паралелі із виникненням і розвитком руху «Солідарності» у Польщі свого часу. Історик відзначив, що власне досвід поляків у самоорганізації і протистоянні ворогові є важливим для українців у нинішній складний час.

До дискусії також долучився доктор історичних наук, завідувач кафедри новітньої історії України ім. М. Грушевського, професор Олексій Сухий, відзначивши вагомість співпраці між Львівським університетом й Національним інститутом ім. Оссолінських та висловив переконання, що така кооперація буде плідною та цікавою. Під час дискусії Олексій Миколайович також наголосив, що у контексті міркувань з приводу руху «Солідарності» у Польщі варто відзначити роль і місце самого Леха Валенси як співзасновника та керівника профспілки.

У дискусії взяв участь і завідувач кафедри історії Центральної та Східної Європи Львівського університету, доктор історичних наук, професор Леонід Зашкільняк. Леонід Опанасович відзначив доктора Лукаша Камінського як відомого дослідника польської історії та наголосив, що феномен «Солідарності» в Польщі є світлою сторінкою в історії країни, яка яскраво демонструє «силу духу і опір варварству».

До дискусії про «Солідарність» долучився також завідувач кафедри археології та спеціальних галузей історичної науки, доктор історичних наук Ярослав Онищук, наголосивши на важливості цього феномену не лише для історії Польщі, а й України. На переконання історика, наша держава у період 1980–1990 років може пов’язувати плин власної історії саме із розвитком «Солідарності» у сусідній Польщі.

Додамо також, що з Лукашом Камінським поспілкувався Ректор Університету Володимир Мельник. Під час діалогу Володимир Петрович висловив вдячність представнику польського академічного середовища за підтримку України у час війни, а також висловив переконання,  що співпраця українських та польських університетів закладає надійну основу для майбутньої плідної і взаємовигідної співпраці обох країн.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото