У Львівському університеті вшанували 300-річчя від Дня народження видатного німецького філософа Імануеля Канта

22 квітня у Науковій бібліотеці Львівського університету відбулося урочисте відкриття книжкової виставки “Кант і Львівський університет (до 300-річчя від дня народження)”.

Під час заходу завідувач кафедри історії філософії Львівського університету Андрій Йосипович Дахній привітав усіх присутніх із подією, а такожі наголосив на важливості проведення заходів, приурочених непересічній події – вшануванню 300-річчя  від Дня народження видатного німецького філософа. Надалі для відкриття виставки запросили до слова її ініціатора – професора кафедри історії філософії Андрія Степановича Синицю. Науковець у вітальному слові наголосив: “Метою представленої шановному відвідувачу виставки є прагнення продемонструвати праці з фондів Наукової бібліотеки Львівського університету, присвячені філософії Канта. Важливо показати багатство доробку німецького філософа через призму наявних у нас першодруків, і, зокрема, його прижиттєвих видань. Не менш важливо є й не оминути увагою внесок професорів Львівського університету у розвиток кантознавчих студій ще на початку минулого й у позаминулому століттях. Важливо продемонструвати, що зроблено в наш час”.

Надалі відвідувачі виставки під супровід мелодій Йоганна Себастьяна Баха мали змогу ознайомитися із науковими роботами, виставленими на трьох книжкових стендах: “Праці професорів Львівського університету XIX – початку ХХ ст. про філософію Канта”, “Першодруки Канта в Науковій бібліотеці Львівського університету” та “Українські переклади Канта та дослідження про нього”.

На першому стенді, зокрема, представлені німецькомовні праці “Пролегомени до кожної майбутньої метафізики, яка може постати як наука” (Рига, 1783), “Критика практичного розуму” (Рига, 1788), “До вічного миру: філософський нарис” (Кеніґсберґ, 1796), “Антропологія з прагматичного погляду” (Кеніґсберґ, 1798), “Критика сили судження” (Берлін, 1799), “Логіка: посібник для лекцій” (Ке́ніґсберґ, 1801), “Критика чистого розуму” (Ляйпціґ, 1818, шосте видання) та ін. На другому стенді представлені праці Кароля Зиґмунда Бараха-Раппапорта, Мсціслава Вартенберґа, зокрема, його рукопис “Філософія Канта”, переклади творів Канта польською мовою, виконані докторантами Казимежа Твардовського – Феліксом Керським (“Krytyka praktycznego rozumu”, Львів, 1911) і Бенедиктом Борнштейном (“Prolegomena do wszelkiej przyszłej metafizyki która będzie mogła wystąpić jako nauka”, Варшава, 1928, друге видання). На третьому стенді представлені сучасні переклади Канта українською мовою, а також праці викладачів Львівського університету Андрія Дахнія, Андрія Синиці, Ігоря Пасічника важливі з огляду на реконструкцію філософської системи Канта і на особливості її рецепції в новітніх дослідженнях з континентальної та аналітичної філософії.

Окрім того, кожен із відвідувачів за підсумками ознайомлення із виставкою міг взяти участь у інтерактиві й спробувати відповісти на питання, поставлені самим Кантом, чи прокоментувати одну з його думок й поділитися власними рефлексіями. Тож можна сказати, що учасникам виставки вдалося долучитися до творення історії філософії разом.

Опісля огляду виставки усі охочі долучилися до круглого столу на тему: “Імануель Кант і західна філософська традиція”. Відтак під час дискусії було обговорено різноманітні аспекти філософії німецького філософа з історико-філософської, теоретико-гносеологічної й етично-політичної перспектив. Додамо, учасниками круглого столу були заявлені: професор кафедри історії філософії ЛНУ ім. І. Франка Андрій Синиця, завідувач кафедри філософії НУ “Львівська політехніка” Ігор Карівець, доцент кафедри теорії та історії культури ЛНУ ім. І. Франка Ігор Пасічник, старший викладач кафедри історії філософії ЛНУ ім. І. Франка Валерій Терещенко, доцент кафедри філософії НУ “Львівська політехніка” Андрій Кадикало, асистент кафедри теорії та історії політичної науки, канд. політ. наук ЛНУ ім. І. Франка Михайло Ковальчук, професор кафедри теорії та історії політичної науки ЛНУ ім. І. Франка Ігор Вдовичин, завідувач кафедри історії філософії ЛНУ ім. І. Франка Андрій Дахній.

Загалом книжкова виставка триватиме до 25 квітня в Науковій бібліотеці Львівського університету. Подію організовано з ініціативи професора кафедри історії філософії ЛНУ ім. І. Франка Андрія Синиці за підтримки Центру маркетингу та розвитку ЛНУ ім. І. Франка та Первинної профспілкової організації студентів ЛНУ ім. І. Франка.

Більше фото