В Університеті презентували книгу «Бахмут: хроніки незламної фортеці»

15 березня 2024 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулася презентація книги Євгенії Богославської «Бахмут: хроніки незламної фортеці». Модерувала захід випускниця Університету, журналістка Тетяна Кустик.

Особливістю книги «Бахмут: хроніки незламної фортеці» є те, що вона написана від першої особи. Кожен розділ книги має назву місяця, у розділах наведено основні події, які відбувались у місті з початку повномасштабного вторгнення російських окупантів, представлено історію міста. Книга концентрує увагу читача, описуючи гуманітарну катастрофу, яка сталася, та виклики, з якими зустрічались мешканці Бахмуту.

Учасників презентації привітав проректор з науково-педагогічної роботи та соціальних питань і розвитку, професор Володимир Качмар. «Сьогоднішня презентація є неординарною, бо ця книга нагадує нам про ту стійкість і міць, яку проявляють наші воїни і всі українці, коли крок за кроком обороняють нашу рідну землю. Ця книга є дуже важливою для кожного з нас, а особливо для наших студентів, які вже скоро у післявоєнний період відбудовуватимуть Україну і передаватимуть спогади вже своїм дітям», – зазначив проректор, висловивши вдячність творцям книги за велику працю і Збройним Силам України за можливість жити і працювати на своїй землі.

Надалі перед присутніми виступив керівник проєкту, донеччанин Олексій Кононенко, який, до слова, двічі вимушено покидав свій дім: спочатку Донецьк – у 2014 році, а згодом Бахмут – у 2022 році.

«Я не є письменником, журналістом, я – звичайний інженер. Для мене Бахмут став другою домівкою, коли у 2014 році Донецьк був окупований. Я жив поруч із Бахмутом, але нічого не знав про місто. Коли я переїхав туди, це була досить звичайна точка на мапі, але потім місто мене дуже вразило, воно чимось відрізнялося від інших міст Донецькою області – чимось таким, що важко зрозуміти і пояснити. Згодом я зрозумів, чим воно відрізняється – цьому місту посеред степу 450 років і за цей час сталося дуже багато подій. Ця книга – це дуже сумна, але важлива розповідь, якою варто пишатися не тільки бахмутянам, але й всім українцям», – поділився Олексій Кононенко.

Представлячи авторку книги, модераторка зазначила, що Євгенія Богославська – не професійна письменниця, а просто людина, яка дуже любить своє місто. «Євгенія – корінна бахмутянка. Саме тому, коли Бахмут почали знищувати їй прийшла ідея написати цю книгу. Для того, аби зберегти спогади про найулюбленіші місця, а також якомога більшій аудиторії розказати, що Бахмут – це не лише поле бою. Євгенія Богославська за освітою – педагог, за професією – рієлтор, за призначенням – Голова Криворізького відокремленого підрозділу Спілки фахівців з нерухомого майна України, за власним вибором – українка, не за власним – вимушено переміщена особа», – констатував Тетяна Кустик.

Надалі слово надали власне Євгенії Богославській. «Мені дуже хотілося написати книгу про моє місто. Не про місто, яке зруйноване, а про місто, яке має дуже велике історичне надбання – це спадщина нашої України, – поділилась авторка. – Коли гортаєш сторінки історії, навіть якщо давно живеш у місті, знаєш які події відбувалися, але не знаєш, скільки людей загинуло, скільки трагічних новин надходить, розумієш, що історія повторюється. Два роки тому я була російськомовною, але ці два роки я навчилась розмовляти українською. Я зрозуміла, що за ці два роки у мене є свої надбання, якими хотіла поділитися з читачами. Незважаючи на те, що навколо відбувається, незважаючи на те, як страшно і як важко, потрібно ставити цілі і до них йти, інакше ми просто втрачаємо можливість далі жити. Ми повинні брати себе в руки і йти далі». Євгенія Богославська додала, що «ця книга не про те, як все жахливо, а про те, що місто все одно буде відбудоване».

Під час презентації перед присутніми виступив також бахмутянин, співавтор книги з історичної частини, історик, вчитель, волонтер, член Національної спілки краєзнавців України Микита Безмен, який зазначив, що «Бахмут – це місто, яке захищало нашу Українську Державу впродовж всього історичного часу і завжди було захисною фортецею».

Враженнями від роботи над книгою поділилася також ілюстраторка книги, SMM-менеджерка медіаресурсу «Бахмут IN.UA» Ірина Бенцак, яка допомагала творчій команді візуально оформити книгу, що дуже підсилило текст. Ілюстраторка наголосила, що «руйнування Бахмута – це не просто сюжет із новин – це про біль втрати домівки, про біль втрати рідного міста,  про важливість Бахмута в історичному контексті, це пам’ять про те, що росіяни зробили з нашими містами».

На завершення зустрічі, враженнями від книги поділилися голова Первинної профспілкової організації студентів Університету Микола Спересенко, заступник декана факультету журналістики Львівського університету Андрій Яценко, завідувачка кафедри радіомовлення і телебачення Парасковія Дворянин, а також бахмутяни, які брали участь у презентації.

Зустріч завершилась неформальним спілкування з авторкою книги та автограф-сесією, під час якої усі охочі за благодійний донат змогли отримати примірник книги з автографом.

Охочі придбати книгу можуть заповнити форму. Більше про книгу можна дізнатися на сторінці проєкту у мережі Facebook.

Світлини: Юлії Гриценко Більше фото