В Університеті презентували монографію «Григорій Сковорода в сучасному багатовимірному світі: філософські рефлексії»

22 листопада 2023 року у Дзеркальній залі Львівського національного університету імені Івана Франка відбулася презентація монографії «Григорій Сковорода в сучасному багатовимірному світі: філософські рефлексії». У праці за наукової редакції професора Володимира Мельника та професорки Людмили Рижак авторський колектив філософського факультету ЛНУ ім. Івана Франка презентував свою інтерпретацію духовної спадщини Григорія Сковороди у контексті реалій сьогодення. В рефлексіях авторів видатний філософ постає як наш сучасник, речник української ідентичності й вірності своєму життєвому призначенню.

До учасників заходу звернулася декан філософського факультету ЛНУ ім. Івана Франка Людмила Рижак. Вона пригадала, що в листопаді 2022 року в Університеті відбулася VIII Міжнародна науково-практична конференція «Григорій Сковорода у сучасному багатовимірному світі», присвячена 300-річчю від дня народження Григорія Сковороди за участі як українських ЗВО, так і партнерів з-закордону. «Після конференції до нас прийшло усвідомлення, що для вшанування постаті Григорія Сковороди замало лаконічних тез – необхідно представити ідеї українського мислителя багатогранніше та ширше. Тож наш авторський колектив розпочав роботу над монографією про сучасне осмислення духовної спадщини Григорія Сковороди в контексті цивілізаційних перспектив. Щиро вдячна усім авторам за вагомий внесок у вшанування постаті українського філософа, чиї ідеї самопізнання і свободи людини, усвідомлення її щастя та важливості спорідненої праці упродовж століть залишаються основою незламності українського духу», – підкреслила Людмила Рижак.

На важливій ролі вивчення доробку Григорія Сковороди наголосив Ректор Львівського національного університету імені Івана Франка, член-кореспондент НАН України, професор Володимир Мельник, який також є автором передмови до монографії. «Дуже приємно, що нас сьогодні тут зібрав Григорій Сковорода – український філософ, однин із небагатьох мислителів, які не лише декларували ідеї морального характеру, але й жили за цими ідеями та цінностями. Гадаю, для філософа надзвичайно важливо – не лише рефлексувати на тлі цивілізаційних запитів і викликів, але й прагнути, наскільки дозволяє людська сміливість, діяти за своїми сформованими моральними принципами. Розвиток філософії у Львівському університеті дає підстави стверджувати, що вона є не просто навчальною дисципліною, а й атрибутом поступу науки. Сьогодні я щиро дякую всьому колективу авторів монографії за важливу кропітку працю з утвердження тих вічних істин, які залишив по собі великий український мислитель», – підкреслив Володимир Мельник.

Завідувачка кафедри гуманітарних дисциплін Львівської національної музичної академії імені Миколи Лисенка, професорка, відома дослідниця постаті Григорія Сковороди Марія Кашуба також привітала колектив філософського факультету ЛНУ ім. Івана Франка. «Роками ідеї Григорія Сковороди цензурували, тож тепер щоразу перебуваючи на сучасних конференціях чи інших наукових заходах, присвячених філософу, я відчуваю радість, що його багату духовну спадщину вільно досліджують, поширюють та обговорюють. Сковорода був прихильником діалогу, нікому не нав’язував свою думку, натомість цінував вільне висловлювання. Ця монографія мені тим імпонує, що кожен автор за таким же принципом мав змогу вільно поділитися власними баченнями, думками та рефлексіями із широким загалом читачів. Авторам вдалося сказати нове слово, що ще раз доводить – Сковорода є невичерпним і вічним. Книга без сумніву збагатить усіх, хто її прочитає», – додала Марія Кашуба.

Надалі думками про монографію поділилися науковці філософського факультету: професорка кафедри філософії Зоя Скринник, професорка кафедри філософії Лідія Сафонік, професорка кафедри теорії та історії політичної науки, заступниця декана філософського факультету з наукової роботи Наталія Жигайло. Вони відзначили вагоме значення багатоаспектного доробку Григорія Сковороди в контексті бачення сучасного багатовимірного світу, пояснили цінність рефлексій філософа і його внеску в розвиток української любові до мудрості, розповіли про роботу над монографією та побажали усім авторам подальшого натхнення і наукових пошуків.

Продовжився захід дискусією про творчість і філософські ідеї Григорія Сковороди за участі студентів та працівників філософського факультету.

Монографія складається із двох розділів: «Сковородинівська подорож довжиною у триста років: шлях української людини до себе», «Філософія серця у соціокультурних контекстах цивілізаційного поступу України». У праці представлені роздуми науковців щодо творчості Григорія Сковороди в контексті культури Просвітництва, концепцію щастя в сучасних соціокультурних контекстах, антропосоціальні проєкції ідеї «зрідненої праці» у контексті цивілізаційного поступу, бінарність індивідуального буття в контексті розвитку філософії, світ символів як поле зустрічі реального та надреального. Також філософи на сторінках книги рефлексували про сенс життя і спорідненість праці у філософській концепції Григорія Сковороди, та про феномен свободи у спадщині мислителя.

Світлини: Олега Вівчарика Більше фото